Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panteon Górnośląski w podziemiach katowickiej archikatedry. Nowa instytucja kultury na stulecie powrotu Górnego Śląska do Polski

Teresa Semik
Panteon Górnośląski powstanie w podziemiach katowickiej archikatedry
Panteon Górnośląski powstanie w podziemiach katowickiej archikatedry arc DZ
Panteon Górnośląski powstanie w archikatedrze. List intencyjny w sprawie powołania do życia w Katowicach tej nowej instytucji kultury podpisali w poniedziałek 25 marca 2019 w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie: minister Piotr Gliński, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezydent Katowic Marcin Krupa oraz inicjator powstania tej instytucji – metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

– Nowa instytucja kultury będzie opowiadać o historii tej ziemi poprzez życiorysy jego mieszkańców: powstańców, społeczników, samorządowców, ofiar totalitaryzmów, artystów, naukowców, duchowieństwa – uzasadniał arcybiskup metropolita katowicki Wiktor Skworc. – Będzie opowiadać też o dobru, jakie ci ludzie wnieśli w odbudowę i rozwój Polski.

Cechą eksponowanych postaci oraz ich dokonań ma być właśnie dobro, stąd nazwa: „Światło ze Śląska – Panteon Górnośląski”, łącząca mieszkańców w pozytywnym myśleniu o teraźniejszości i przyszłości.

Wystawa ma mieć charakter multimedialny i ma powstać do 2022 roku, kiedy obchodzić będziemy setną rocznicę połączenia części Górnego Śląską z odrodzoną Polską. W rzeczywistości niewiele o niej wiadomo, a przede wszystkim, kto będzie decydował o tym, że dana postać była mniej czy bardziej ważna dla historii regionu i zasługuje, by ją w tym panteonie umieścić.

Podobno ekspozycja ma kosztować około 40 mln zł, jak słyszymy w Urzędzie Marszałkowskim. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku.

– Jesteśmy winni wybitnym Ślązakom nie tylko wdzięczność za ich wkład w rozwój regionu i kraju, ale także winni jesteśmy im pamięć – twierdzi marszałek Jakub Chełstowski. – Życiorysy tych wybitnych ludzi są najlepszą lekcją historii dla młodego pokolenia.
Wystawa ma obejmować cztery tematy: kulturę, społeczeństwo, bohaterowie oraz ludzie kościoła. Każdy z tych tematów ma opowiadać o różnych grupach osób oraz ich wkładzie w historię i rozwój regionu.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Tak wygląda willa generała Ziętka w Ustroniu

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo