MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Śląski jest lokalny, a ma być europejski. Nowy prezes to zmieni?

Barbara Siemianowska-Aniol, wsp. Kamila Rożnowska
Przez kilka miesięcy w Parku Śląskim było bezkrólewie.Andrzej Wyrobiec ma teraz przed sobą wiele wyzwań
Przez kilka miesięcy w Parku Śląskim było bezkrólewie.Andrzej Wyrobiec ma teraz przed sobą wiele wyzwań Maciej Gapiński
Park Śląski od grudnia ma nowego prezesa. Andrzej Wyrobiec pierwszy dzień w pracy ma już za sobą. Zacznie od bilansu otwarcia.

Wczoraj Andrzej Wyrobiec oficjalnie rozpoczął pracę na stanowisku prezesa zarządu Parku Śląskiego. Na razie były badania lekarskie, szkolenia, pierwsze zapoznania z pracownikami i wstępny rekonesans, ale to wszystko jeszcze trochę potrwa. Tymczasem działać trzeba sprawnie, bo oczekiwania wobec nowego prezesa są ogromne.

- Siłą rzeczy będę musiał zacząć od podsumowań, potrzebny jest dokładny bilans otwarcia firmy, którą przejmuję. Potem dopiero będą wnioski i możliwość opracowania wariantów dalszego funkcjonowania Parku Śląskiego - komentował wczoraj swoje pierwsze kroki nowy prezes Parku Śląskiego.

Andrzej Wyrobiec doskonale wie, że przed nim trudne zadanie. - Wiem i oczywiście rozumiem, że Śląsk marzy o przywróceniu rangi Parkowi Śląskiemu, to ogromne oczekiwania, nadzieje i zwyczajna potrzeba bycia dumnym z tego miejsca - podkreśla Wyrobiec w rozmowie z DZ.

Nowy prezes z Parku Śląskiego też chce być dumny, bo choć większość życia spędził w Krakowie, to jednak pochodzi stąd, z Jaworzna. - Park Śląski to dla mnie wartość sentymentalna, symbol dzieciństwa i wspomnienie rodzinnych wycieczek, a od dziś także poważne przedsięwzięcie zawodowe i wyzwanie biznesowe - przyznaje Andrzej Wyrobiec.

Przypomnijmy, że Park Śląski bez prezesa pozostawał od końca czerwca, kiedy rada nadzorcza spółki nie zdecydowała się na przedłużenie kontraktu z Arkadiuszem God-lewskim. Godlewski fotel szefa zajmował przez prawie pięć lat.

W międzyczasie został ogłoszony konkurs na to stanowisko. Jednak rada nadzorcza po rozmowach z zakwalifikowanymi do drugiego etapu kandydatami, stwierdziła, iż żaden z nich nie spełnia wszystkich wymaganych kryteriów. Ostatecznie na stanowisko prezesa zarządu Parku Śląskiego został nominowany w trybie bezkonkursowym 51-letni Andrzej Wyrobiec, od lat związany z Platformą Obywatelską. Od 2006 do 2009 roku zajmował się finansami partii, najpierw był zastępcą skarbnika, a później samym skarbnikiem.

Pełnił również funkcję pełnomocnika finansowego komitetów PO oraz Bronisława Komorowskiego. W latach 2010 - 2013 był sekretarzem generalnym w tej partii. Od 2014 do listopada 2015 roku pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest historykiem z wykształcenia, absolwentem Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i studiów podyplomowych z zakresu finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Od studiów mieszka w Krakowie, tam też założył rodzinę.

I właśnie ten małopolski akcent nie wszystkim się spodobał u nowego prezesa Parku Śląskiego. Z kolei Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, widzi w tym dodatkowy atut świeżo upieczonego prezesa. Marszałek nie ma też żadnych wątpliwości co do tego, że nowy prezes podoła swoim zadaniom.

- Od wczoraj historię Parku Śląskiego piszemy od nowa i z nowym prezesem. Człowiekiem z zewnątrz, nieuwikłanym w zaszłości. Andrzej Wyrobiec to dla Parku Śląskiego gwarancja nowego, świeżego spojrzenia z zewnątrz, o którym śmiało możemy mówić, że jest nam dzisiaj naprawdę potrzebne - komentuje marszałek. - Przez ostatnie 50 lat sami gospodarowaliśmy Parkiem Śląskiem, efekt jest taki, że park jest lokalny. Poza mieszkańcami Chorzowa, Katowic czy Siemianowic Śląskich, mało kto tu zagląda. Park Śląski ma być wizytówką nie tylko całego Śląska, ale też na skalę kraju i Europy. Wesołe miasteczko powierzyliśmy Słowakom, bo doświadczenie pokazało, że sami nie byliśmy w stanie go udźwignąć. To spojrzenie z zewnątrz naprawdę bywa potrzebne - twierdzi Wojciech Saługa.

Marszałek województwa śląskiego zapowiada ogromne zmiany w Parku Śląskim. Kluczowy będzie rok 2017 z planowym otwarciem Stadionu Śląskiego, ale szykują się też inwestycje w planetarium, konieczne będzie postawienie pytania także o chorzowski skansen i przyszłość ogrodu zoologicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni