Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Śląski zimową porą. Jakie ptaki można zobaczyć w parku zimą? ZDJĘCIA Jak dokarmiać ptaki?

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Zimą w Parku Śląskim można zobaczyć wiele gatunków ptaków
Zimą w Parku Śląskim można zobaczyć wiele gatunków ptaków Justyna Łagódka
Chorzowski Park Śląski w zimowej odsłonie pięknie się prezentuje. Warto wybrać się na spacer zaśnieżonymi alejkami parkowymi. Podczas spaceru można wypatrywać licznych karmników dla ptaków. Może uda nam się zobaczyć sikorki, gile, kosy, kowaliki i inne drobne i większe ptaki. Specjaliści zachęcają, by w okresie zimowym sdokarmiać ptaki. Trudno bowiem im znaleźć pokarm pod grubą warstwą śniegu. Warto jednak wiedzieć, jak karmić ptaki i jaka karma dobrze im służy.

Park Śląski pięknie wygląda zimową porą. Ośnieżone alejki, przyprószone śniegiem drzewa, zamarznięte sadzawki. To idealny czas, by wybrać się na spacer i podziwiać przyrodę zimową porą. Ponadto wystarczy na chwilkę się zatrzymać , by usłyszeć i zobaczyć różnorodne ptaki Parku Śląskiego m.in. gile, czyże, dzwońce, grubodzioby, wróble, mazurki, bielutkie raniuszki, sikorki, kosy, kowaliki i inne.

W Parku Śląskim jest bardzo dużo karmników dla ptaków. Miłośnicy mogą wciąż budować nowe karmniki. Warto jednak zwrócić uwagę, w którym miejscu je wieszamy. Powinny bowiem znajdować się w takim miejscu, by ptaki nie były narażone na ataki innych drapieżnych ptaków. Powinny mieć możliwość obserwacji otoczenia.

Karmniki możemy zobaczyć m.in. w Ogrodzie Bylinowym, obok budynku dyrekcji parku Śląskiego czy w okolicach Rosarium, czyli parku róż. Ptaki przyzwyczajają się do jedzenia w karmnikach, dlatego jak raz zaczniemy, to trzeba systematycznie dostarczać ptakom zimą jedzenie.

- Do karmników możemy dawać słonecznik, ten zdecydowanie lubią sikorki. Ponadto można dawać też inne zboża, a także owoce np. pokrojone jabłka. Ponadto możemy kupić też gotowe kule utopionymi w smalcu ziarnami. Nie powinno się dokarmiać ptaków chlebem, bo ten zakwasza organizm - podpowiada Łukasz Drozd, specjalista ds. zieleni w Parku Śląskim.

Ponadto osoby odpowiedzialne za karmniki powinny na bieżąco czyścić karmnik. Ważne jest, aby nie zostawiać w nim gnijącego jedzenia. Trzeba też uzupełniać ziarna. W dniach, kiedy jest dodatnia temperatura, można też w pojemnikach zostawić wodę.

W Parku Śląskim jest bardzo dużo małych ptaków, w tym liczne sikorki, jak modraszka, sikora uboga i bogatka, a ponadto kowaliki, czyżyki, gile i kosy. Z większych ptaków w karmnikach możemy zobaczyć gołębie, sierpówkę, a także ptaki z rodziny krukowatych, jak kruki i sroki. W bardziej dzikich częściach Parku Śląskiego można zauważyć też takie drapieżne ptaki jak jastrząb oraz pustułka.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Sylwester z Polsatem na Stadionie Śląskim

Dni wolne w 2019 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo