Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park tematyczny Centrum Kopernika w Rybniku: Idź do parku, polubisz naukę [ZDJĘCIA]

Barbara Kubica
Fletnia Pana - w zależności od długości rurki oraz jej szerokości, przykładając ucho do wylotu rury, usłyszymy inne odgłosy otoczenia
Fletnia Pana - w zależności od długości rurki oraz jej szerokości, przykładając ucho do wylotu rury, usłyszymy inne odgłosy otoczenia Barbara Kubica
Rybnik ma swoje "centrum Kopernika". W parku na obszarze 2,5 ha możesz robić własne eksperymenty naukowe i świetnie się bawić.

Dlaczego w przyrodzie nic nie ginie? Jak działa prawo Newtona? Jak powstaje tęcza? Co to jest rezonans? Na te oraz wiele innych pytań z zakresu fizyki, astronomii czy optyki, mieszkańcy Rybnika odpowiedź znajdą na terenie otwartego wczoraj oficjalnie parku tematycznego. Obiekt położony na terenie miasteczka akademickiego (ul. Rudzka) to nic innego jak nieco pomniejszona wersja słynnego warszawskiego Centrum Kopernika. Park robi ogromne wrażenie. To raj nie tylko dla dzieciaków i młodzieży, ale także dorosłych.

Wczoraj przy okazji otwarcia obiektu na terenie parku oraz przylegającego do niego kampusu, w którym swoją siedzibę mają dwie wyższe uczelnie: Politechnika Śląska i Uniwersytet Ekonomiczny, odbywał się I Rybnicki Festiwal Nauki.

- To miejsce, gdzie mamy w sposób jasny, zabawny zgłębiać nauki ścisłe. Bardzo się cieszę, że opiekę naukową nad tym miejscem objęły nie tylko te dwie uczelnie, ale działające tutaj także Centrum Upowszechniania Technologii Informatycznych - mówiła podczas otwarcia Joanna Kryszczyszyn, zastępca prezydenta Rybnika. - Liczymy, że podobny festiwal, będący świętem nauk ścisłych, uda się nam organizować tutaj co roku - podkreślała.

Park w Rybniku zajmuje około 2,5 hektara powierzchni w samym sercu miasta, w sąsiedztwie kampusu oraz rzeki Nacyny. Na tym obszarze znalazło się miejsce na wielofunkcyjne boisko, na którym zagrać będzie można w koszykówkę czy piłkę nożną. Jest także plac zabaw, alejki spacerowe, romantyczna sadzawka z wodą. Na terenie całego parku powstało kilka ogrodów, w których zasadzono niespotykane w Polsce rośliny, ściągnięte między innymi z Japonii. Wszystko to ma sprawić, że park stanie się nie tylko rajem dla dzieciaków, ale także miejscem spotkań rybniczan.

- Park robi rewelacyjne wrażenie. Dziś testuję urządzenia sama, jutro zabiorę wnuki. Najbardziej podoba mi się to lustro, które każdą osobę stojącą przed nim wyszczupla. To idealne miejsce na poprawienie sobie humoru, dla każdej z pań - mówi nam Krystyna Budzich, rybniczanka.

Tego miejsca rybniczanom mogą pozazdrościć mieszkańcy Śląska. W Chorzowie jest wprawdzie wojewódzki park wypoczynku, ale tam można co najwyżej posiedzieć na trawie, pobiegać czy zagrać w piłkę. Na rekreację postawiono także w Żorach, gdzie w słynnym Parku Cegielnia powstało między innymi Miasteczko Ruchu Drogowego ze skateparkiem, siłownia "pod chmurką", Plac Street Workout, plac linowy dla dzieci, plac zabaw. Swoje Uzdrowisko ma także Jaworze koło Bielska-Białej, ale tam można co najwyżej spacerować alejkami, wypoczywać w sąsiedztwie fontanny solankowej. Park, w którym oprócz wypoczynku, można także się czegoś nauczyć, mają jedynie - choć w mniejszej skali niż Rybnik - niewielkie Rydułtowy.

Największą atrakcją w Rybniku są jednak zamontowane na terenie całego parku urządzenia eksperymentalne. Fletnia Pana, kładka rezonansowa, telegrafy akustyczne czy tarcze Newtona to nazwy tylko niektórych z nich. Wczoraj zasady ich działania odwiedzającym park dzieciakom z rybnickich szkół podstawowych prezentowali uczniowie miejscowych szkół średnich.

- Park jest rewelacyjny, a my cieszymy się, że dziś możemy przekazać młodszym kolegom swoją wiedzę. Zresztą myślę, że ten park może być miejscem, gdzie będzie można przyjść po lekcjach, usiąść, pogadać i pouczyć się - mówi nam Alicja Gawron z III klasy I LO w Rybniku. Tajniki działania kładki rezonansowej młodym ryb-niczanom zdradzał wczoraj w parku Paweł Undas, uczeń I LO w Rybniku. - Mamy nadzieję, że nauka przez zabawę w tym parku zachęci dzieci do nauki fizyki. To przedmiot, który nie traktuje tylko o wzorach, obliczeniach, ale także może być właśnie zabawą - mówi licealista.

TU ZNAJDZIESZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z PARKU CENTRUM KOPERNIKA W RYBNIKU

Budowa parku tematycznego kosztowała ponad 8,6 mln złotych. 7,3 mln zł to była unijna dotacja.

- Tu rozpoczynamy zmianę naszego miasta. Udało nam się odzyskać kolejny fragment, przywrócić go mieszkańcom i przeznaczyć na potrzeby młodych ludzi, potrzeby nauki - podkreślał Adam Fudali, prezydent Rybnika.


*Superbudowa kadencji 2010-2014. Co się zmieniło w naszych miastach. [PLEBISCYT]. Głosuj, lub zgłoś kandydata
*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Nasz elementarz za darmo [ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!