Pełnomocnik wojewody ds. szczepień przeciw COVID-19: Nie przychodząc na umówione szczepienie narażamy siebie nawzajem

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan

Wideo

Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Od 15 stycznia seniorzy powyżej 80. roku życia mogą rejestrować się na szczepienia przeciw COVID-19, tydzień później - także osoby po "siedemdziesiątce". Wszyscy dorośli zainteresowani szczepieniami mogą natomiast zgłosić chęć przystąpienia do programu szczepień. Nie oznacza to jednak, że będą mogli od razu umówić się na podanie preparatu. O tym, kto i kiedy może się zarejestrować i jak punkty szczepień powinny umawiać pacjentów, aby nie marnować preparatów, opowiada w rozmowie z DziennikZachodni.pl dr Tomasz Miłkowski, pełnomocnika wojewody śląskiego ds. realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.
  • Szczepienia seniorów przeciw COVID-19 rozpoczną się 25 stycznia
  • Nie wszyscy zakwalifikowani do pierwszego etapu szczepień załapią się na preparaty w pierwszym kwartale tego roku.
  • Dr Tomasz Miłkowski, pełnomocnik wojewody śląskiego ds. szczepień przeciwko COVID-19, mówi m.in. o tym, jak się rejestrować i czy w punktach szczepień obowiązywać będzie rejonizacja
  • "Zgłaszając zamiar zaszczepienia się, a potem nie przychodząc narażamy siebie nawzajem na to, że być może jakaś szczepionka będzie musiała zostać zutylizowana. Tym samym dla kogoś jej zabraknie"

***

Choć szczepienia seniorów rozpoczną się 25 stycznia, nie wszystkie osoby starsze mogą zapisać się naraz. Seniorzy powyżej 80. roku życia mają przywilej zarejestrowania się jako pierwsi. Mogą to zrobić już od 15 stycznia. Tydzień później (od 22 stycznia) do zapisów dołączą osoby w wieku 70-79 lat.

Jak wyliczył na konferencji prasowej pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, do końca marca tygodniowo do wszystkich punktów szczepień trafiać będzie po 180 tys. szczepionek. W jednym punkcie średnio 30 osób w tygodniu będzie mogło zostać zaszczepionych.

Jak się zarejestrować, czy w punktach szczepień obowiązywać będzie rejonizacja, co zrobić, jeśli nie mogę samemu przyjechać do przychodni? Wreszcie: kiedy przyjdzie kolej na szczepienie nauczycieli i pracowników służb mundurowych? Im bliżej rozpoczęcia powszechnych szczepień, tym więcej pytań. O rozwianie narastających wątpliwości poprosiliśmy dr. Tomasza Miłkowskiego, pełnomocnika wojewody śląskiego ds. realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Nie przeocz

Jak się zarejestrować?
Są trzy różne kanały rejestracji. – Pierwszy to możliwość zarejestrowania się przez Internet, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Nie chciałbym przesądzać, ale należy się domyślać, że część osób najstarszych może mieć z tym problem. Dlatego zapisać się na szczepienie można będzie także dzwoniąc na specjalną infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia dedykowaną do programu szczepień (pod nr tel. 989) lub bezpośrednio do punktów szczepień – objaśnia dr Tomasz Miłkowski.

Wszystkie punkty szczepień znajdziemy wyszczególnione na stronach Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakładce "Szczepienia przeciw COVID-19" (gov.pl/szczepimysie – przyp. red.). Kto zatem nie potrafi zarejestrować się elektronicznie, powinien skorzystać z dwóch ostatnich rozwiązań – zadzwonić na infolinię 989, albo wyszukać punkt szczepień i następnie zadzwonić lub przyjechać do placówki.

– Szczepienie jest dobrowolne. E-skierowania nie będą zatem generowane wszystkim z urzędu, tylko tym osobom, które sobie tego życzą – podkreśla pełnomocnik wojewody.

Pod numerem infolinii 989, gdzie można uzyskać także informacje o samym programie szczepień, od piątku dodatkowo będzie można połączyć się z konsultantem, który zarejestruje pacjenta na szczepienie w konkretnym punkcie i konkretnym terminie. Zarejestrowanie się za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl będzie wymagać profilu zaufanego. Rejestrujący się będzie musiał potwierdzić dane i zaakceptować regulamin.

Nie wszystkie POZ-y będą szczepić
Nie wszystkie przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej zadeklarowały przystąpienie do Narodowego Programu Szczepień. Poza POZ punktami szczepień są także szpitale i inne placówki medyczne, które mają ku temu możliwości.

Zobacz koniecznie

– Rejonizacji nie ma, podczas rejestracji oczywiście proponowany jest zawsze punkt znajdujący się najbliżej miejsca zamieszkania, w większych miejscowościach może być ich więcej. Można wybrać sobie ten najbardziej dogodny, albo taki, w którym jeszcze są wolne miejsca na dany termin – wyjaśnia dr Miłkowski.

Jak zwraca uwagę, w chwili rejestracji zapisywani będziemy do konkretnej placówki, na konkretny dzień. Nie można na jedno e-skierowanie zapisać się do kilku punktów, ani ich zmieniać po zarejestrowaniu. Rejestrując się elektronicznie system zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień w pobliżu adresu podanego na koncie pacjenta.

– Wszyscy liczymy się z tym, że część osób może nie przyjść na szczepienie w umówionym terminie, niemniej dotrzymanie go świadczy o naszej odpowiedzialności. Zgłaszając zamiar zaszczepienia się, a potem nie przychodząc narażamy siebie nawzajem na to, że być może jakaś szczepionka będzie musiała zostać zutylizowana. Tym samym dla kogoś jej zabraknie – uczula ekspert.

Szczepionek jest mało, a część jeszcze się marnuje
W jednej fiolce jest sześć dawek szczepionki. Jeśli ktoś zawiedzie, albo po prostu nie będzie mógł przyjąć preparatu, bo zachoruje, istnieje realne ryzyko, że ten się zmarnuje. Szczepionka nie może bowiem zostać z powrotem zamrożona czy przeznaczona do użytku po terminie, w którym musi zostać zużyta. Dr Miłkowski przyznaje, że idealnym rozwiązaniem byłoby rejestrowanie na szczepienia w danym dniu kilku osób więcej.

– Ponieważ szczepionka musi zostać zużyta do 120 godzin po rozmrożeniu, rozwiązania dla tej sytuacji są dwa: albo placówka znajdzie kogoś, kto może przyjąć preparat, ale w ramach grupy, której przysługują w danym momencie szczepienia, albo – jeśli już naprawdę nie da się nic zrobić – zutylizuje specyfik. Dlatego sugerujemy, żeby zapraszać więcej osób na szczepienie jednego dnia, ewentualnie wiedząc około południa, że mogą zostać dwie lub trzy szczepionki – doprosić na szczepienie po południu następnych zarejestrowanych pacjentów czekających na swoją kolej i po prostu zaszczepić ich dzień wcześniej – radzi pełnomocnik.

Co ze starszymi osobami niepełnosprawnymi, których nie ma kto zawieźć do przychodni?
Od piątku, 15 stycznia w każdej gminie województwa śląskiego powinny zacząć funkcjonować specjalne infolinie, pod którymi będzie można umówić transport do punktu szczepień takiej osoby. Co jednak ważne, w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, dowóz będzie przysługiwał tylko seniorom z orzeczeniem o niepełnosprawności, natomiast w miastach i gminach mniejszych – miejsko-wiejskich i wiejskich – z tej usługi będą mogły skorzystać także osoby bez orzeczeń, ale niemobilne, mające problem z przemieszczaniem się.

Musisz to wiedzieć

– Przyjęliśmy założenie, że w miastach powyżej 100 tys. komunikacja publiczna jest na tyle dostępna, że taka niemobilna osoba mimo to sobie poradzi, korzystając np. z publicznych środków transportu – wyjaśnia dr Miłkowski.

Jak zapewnia, urząd wojewódzki ma już deklaracje większości gmin z konkretnymi numerami telefonów. Jeśli nie w piątek, to najdalej do poniedziałku, 18 stycznia powinny zostać uruchomione. Opublikowane zostaną na ogólnodostępnych stronach internetowych – m.in. stronie urzędu wojewódzkiego czy stronach poszczególnych urzędów gmin.

Pierwsze szczepienia osób w wieku 80 plus odbędą się 25 stycznia
15 stycznia rozpocznie się tylko system zapisów. Nie ma zatem obaw, że osoby niepełnosprawne czy niemobilne nie zdążą się umówić na dowóz do punktu szczepień. Będą miały co najmniej 10 dni, aby umówić taką usługę.

– Program szczepień powszechnych rozpocznie się 25 stycznia, ale nie został wyznaczony jego termin końcowy. Nie ma zatem obaw, że jeśli ktoś nie zgłosi się w ciągu dwóch tygodni, to jego kolej przepadnie. Nie przepadnie, takie osoby mogą zgłaszać chęć rejestrowania się do końca trwania programu – zapewnia pełnomocnik wojewody.

Kiedy rozpoczną się szczepienia nauczycieli?
Dr Miłkowski wyjaśnia, że decyzję w tej sprawie ogłosi rząd.

– Ja mogę powtórzyć tylko to, co słyszymy z ust pełnomocnika rządu, którym jest minister Michał Dworczyk. Na ten moment nie ma konkretnego terminu. Dużo w tej kwestii będzie zależało od ilości szczepionek na rynku i zainteresowania szczepieniami wśród seniorów – przypomina.

Punkty szczepień zgłaszają problem, lista jest aktualizowana
Zdarzyło się już, że punkty szczepień w woj. śląskim rezygnowały z udziału w programie.

– Różne są tego powody – m.in. jedna z placówek zgłosiła, że kadra wyznaczona do szczepień zachorowała w związku z tym placówka nie będzie mogła rozpocząć planowo szczepień. Zdarzają się także przypadki, że placówki chcą jeszcze przystąpić do programu. Myślę, że wszystko zweryfikuje praktyka. My przyjmujemy, że deklaracje złożone przez punkty szczepień, będą przez nie traktowane z powagą – zaznacza dr Miłkowski.

Niektóry przychodnie, pomimo że rejestracja jeszcze się nie rozpoczęła, już zbierają zapisy na szczepionki do zeszytu, inne informują seniorów, iż będą rejestrować chętnych dopiero od poniedziałku, 18 stycznia.
Pełnomocnik wojewody zaznacza, że infolinie i system elektronicznej rejestracji uruchomione zostaną dopiero 15 stycznia.

– Myślę, że niektóre punkty szczepień uznały, że 18 stycznia jest tym realnym dniem, w którym będą mogły rejestrować pacjentów „w ich imieniu”. Jeśli tak jest, wynika to tylko z ustaleń wewnątrz samych placówek – podkreśla.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zły PiS

Tylko elementy antysocjalistyczne nie chco sie szczepić. I przez to trza ich tępić!

F
Francik z Kosciuszki

..... Nie przychodząc na szczepienie narażamy siebie nawzajem .....

Co mi to przypomina: ....Partia z narodem, narod z partia .....

NIhil novi!

Dodaj ogłoszenie