MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pianiści z Polski rozpoczną przesłuchania Konkursu Chopinowskiego. Pierwszy wystąpi mikołowianin

Barbara Siemianowska-Aniol
Inauguracja XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina
Inauguracja XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Już jutro rozpoczynają się przesłuchania w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. W konkursie wystąpi 78 pianistów, a przesłuchania rozpocznie trzech Polaków, w tym dwóch ze Śląska - Tymoteusz Bies z Mikołowa i Łukasz Piotr Byrdy z Katowic. Mikołowianin wystąpi jako pierwszy.

Przesłuchania konkursowe w Konkursie Chopinowskim rozpoczną się 3 października o godzinie 10.

Losowanie rozstrzygnęło, że jako pierwsi na przesłuchaniach w Konkursie Chopinowskim wystąpią Polacy: Tymoteusz Bies, Rafał Błaszczyk i Łukasz Piotr Byrdy. W sumie do konkursu zakwalifikowało się 15 Polaków.

Międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, przesłuchało 152 kandydatów z całego świata. Zgodnie z regulaminem pianiści zaprezentowali około 30-minutowy program. 78 z nich przeszło do następnego etapu, który rozpoczyna się jutro.

3 października przesłuchania rozpocznie Tymoteusz Bies z Polski, a konkretnie z Mikołowa. Pianista urodził się 9 czerwca 1995 r. Obecnie rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie Zbigniewa Raubo. Jest laureatem licznych dziecięcych i młodzieżowych konkursów, a także Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2013) i Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam". Koncertował z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej (dyr. Mirosław Jacek Błaszczyk, Jan Wincenty Hawel), Polską Orkiestrą Radiową (dyr. Marek Moś), Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia (dyr. Aleksander Humala). Z recitalami wystąpił m.in. na festiwalu w Dusznikach-Zdroju, w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach projektu „Młode Talenty", w Żelazowej Woli, Petersburgu i Pietrozawodsku.

REGULAMIN KONKURSU CHOPINOWSKIEGO
Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 3 października o godzinie 10.00. Pianiści będą mieli do dyspozycji 4 marki fortepianów (tak samo, jak w 2005 roku): Steinway, Yamaha, Kawai i Fazioli. Wszelkie koszty związane z przyjazdem do Warszawy i pobytem uczestników w trakcie październikowych przesłuchań pokrywa Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Każdy z pianistów będzie miał do dyspozycji instrument elektroniczny w pokoju hotelowym, a także możliwość korzystania z fortepianu na terenie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Zgodnie z regulaminem do Konkursu mogli zgłosić się pianiści z całego świata, urodzeni w latach 1985 – 1999. By wziąć udział w rywalizacji należało do 1 grudnia 2014 roku wysyłać zgłoszenia wraz z nagraniem wideo zawierającym program I etapu. Po ogłoszeniu naboru wniosków Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał rekordową liczbę ponad 450 zgłoszeń z całego świata. Komisja Kwalifikacyjna na podstawie analizy wysłanych nagrań i aplikacji wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu tego roku w Warszawie wzięli udział w publicznych Eliminacjach. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 77 pianistów.

Udział w październikowym Konkursie, z pominięciem Eliminacji zapewniło sobie 7 pianistów – laureatów międzynarodowych konkursów wymienionych w Regulaminie, a także zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina 2015. 6 osób z tego grona zrezygnowało z udziału w Konkursie, zatem w I etapie wystąpi 78 uczestników.

Wśród startujących najliczniejsze grupy stanowią Polacy (14 osób) i Chińczycy (13 osób), ponadto wystąpi aż 12 pianistów z Japonii, 8 z Korei Południowej, 6 z Rosji, 4 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Włoch, Kanady i Wielkiej Brytanii, 2 z Czech i po 1 reprezentancie z Białorusi, Chorwacji, Francji, Grecji, Indonezji, Łotwy, Ukrainy, Uzbekistanu, Rumunii, Węgier.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!