Piast Gliwice - Raków Częstochowa WYNIK, ZDJĘCIA Mistrz Polski przegrał przy Okrzei po golu w doliczonym czasie!

11.08.2023. Piast Gliwice - Raków Częstochowa
11.08.2023. Piast Gliwice - Raków Częstochowa Lucyna Nenow / Polska Press
W piątek 11 sierpnia 2023 roku w meczu 4. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał z Rakowem Częstochowa 2:1 (0:0). Gol na wagę trzech punktów w doliczonym czasie! Mistrz Polski przegrał pierwszy raz w tym sezonie, nie licząc meczu o Superpuchar z Legią Warszawa. Zobacz ZDJĘCIA oraz z WIDEO z decydującym golem.

Piast po trzech kolejkach miał dwa punkty i jedną zdobytą bramkę. Drużyna trenera Aleksandara Vukovicia zaczęła sezon u siebie porażką z Lechem Poznań 1:2, a następnie dwa razy zremisowała 0:0 na wyjazdach - ze Stalą Mielec i Górnikiem Zabrze. Raków ze względu na udział w kwalifikacjach Ligi Mistrzów rozegrał w PKO Ekstraklasie jeden mecz mniej - wygrał w Częstochowie z Jagiellonią Białystok 3:0 i zremisowała z Wartą Poznań 2:2. We wtorek pokonał na swoim stadionie Aris Limassol 2:1.

Zobacz ZDJĘCIA z meczu Piast Gliwice - Raków Częstochowa, 11.08.2023 r.

Piast Gliwice - Raków Częstochowa: Tomasiewicz sprawdzał formę Kovacevicia

Gliwiczanie chcieli wygrać pierwszy mecz w nowym sezonie Ekstraklasy, ale piątkowym rywalem był mistrz Polski. Na dodatek w drużynie brakowało kontuzjowanego doświadczonego napastnika Kamila Wilczka. Należało się spodziewać trudnej przeprawy Piasta. Trener Rakowa Dawid Szwarga postanowił przemeblować skład i część piłkarzy, która wyszła na Aris tym razem zasiadła na ławce rezerwowych. Z podstawowej jedenastki zostało tylko czterech. Debiut w częstochowskiej drużynie zaliczył Adnan Kovacević.

Piast na początku zamknął gości na ich połowie i stosował też agresywny pressing po stracie piłki. Najbardziej wysuniętym zawodnikiem w drużynie gospodarzy był Jorge Felix, który w 9. minucie dostał dobre podanie w pole karne i w ostatniej chwili Raków uratował desperackim wślizgiem Zoran Arsenić. W tej sytuacji zderzyli się i ucierpieli kapitan częstochowian i bramkarz Vladan Kovacević - obaj potrzebowali medycznej pomocy.

Po kwadransie ataki Piasta zelżały, zresztą nie przyniosły żadnych efektów. Gliwiczanie nie zamierzali odpuszczać - chwilę odetchnęli i znów starali się „napocząć” rywala. W 31. minucie główkował obok słupka Michael Ameyaw, dwie minuty później huknął z daleka Grzegorz Tomasiewicz i Kovacević z trudem wybił piłkę na rzut rożny.

W 38. minucie znów z dystansu strzelał Tomasiewicz i bramkarz gości ponownie popisał się świetną interwencją, ekspediując piłkę na róg. Do przerwy Piast był zdecydowanie lepszy, a Raków nie oddał ani jednego strzału.

Piast Gliwice - Raków Częstochowa: Trzy punkty wyrwane w doliczonym czasie

W przerwie goście dokonali dwóch zmian. Zespoły wróciły na boisko i znów gliwiczanie przejęli inicjatywę. W 51. minucie Michał Chrapek strzelił zza pola karnego, ale wprost w ręce Kovacevicia. Trzy minuty później bramkarz Rakowa popełnił błąd - podał piłkę pod nogi Tomasiewicza, ten oddał ją szybko do Jorge Felixa, który strzelił koło słupka z 16 metrów. Goście mieli wiele szczęścia w tej sytuacji!

W 65. minucie goście oddali pierwszy celny strzał, a Frantisek Plach złapał piłkę po uderzeniu Władysława Kochergina.

Od 72. minuty Piast prowadził 1:0. Adnan Kovacević sfaulował w polu karnym Felixa. Sędzia Tomasz Musiał nie zareagował, ale czujny był VAR. Arbiter podbiegł do monitora, zobaczył powtórki i wskazał na 11. metr. Patryk Dziczek zmylił bramkarza i posłał piłkę w przeciwległy róg bramki!

Goście szybko podnieśli się po tym ciosie doprowadzając do wyrównania. W polu karnym próbował przedostać się przez "zasieki" Fabian Piasecki. Piłka trafiła potem do Kochergina, który strzelił w dalszy róg. Goście po tym golu ruszyli po kolejną bramkę i Piast znalazł się w opałach!

Zobacz gola na 1:1:

Końcówka była bardzo ciekawa, bo znowu zaatakowali gliwiczanie, a sędzia doliczył 5 minut. W czwartej z nich po rzucie rożnym Damiana Kądziora głową uderzył Gabriel Kirejczyk, który chwilę wcześniej wszedł na murawę - piłka odbiła się od Arsenicia i wpadła do siaki!

Piast Gliwice - Raków Częstochowa 2:1 (0:0)

Bramki: 1:0 Patryk Dziczek (72-karny), 1:1 Władysław Kochergin (81), 2:1 Zoran Arsenić (90+4-samobójcza)

Piast: Frantisek Plach - Arkadiusz Pyrka, Ariel Mosór, Jakub Czerwiński, Alexandros Katranis - Serhij Krykun (87. Damian Kądzior), Patryk Dziczek, Grzegorz Tomasiewicz, Michał Chrapek (79. Tom Hateley), Michael Ameyaw - Jorge Felix (90+3. Gabriel Kirejczyk).

Raków: Vladan Kovacević - Stratos Svarnas, Adnan Kovacević, Zoran Arsenić - Deian Sorescu, Ben Lederman (61. Władysław Kochergin), Gustav Berggren, Bartosz Nowak (46. Marcin Cebula), Sonny Kittel (46. Jean Carlos Silva), Srdan Plavsić (61. Fran Tudor) - Łukasz Zwoliński (71. Fabian Piasecki).

Żółte kartki: Tomasiewicz, Katranis, Dziczek - Berggren, Lederman, Kochergin, Piasecki

Sędziował: Tomasz Musiał (Kraków)

Widzów: 5.455