Tomasz KuczyńskiZaktualizowano
Piast Gliwice - Wisła Kraków 2:0 Arek Gola
W piątkowym meczu 14. kolejki Lotto Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał z Wisłą Kraków i zrównał się z liderującą Lechią Gdańsk. To setne zwycięstwo gliwickiej drużyny w ekstraklasowych rozgrywkach.

Piast we wtorek rozgrywał mecz 1/16 Pucharu Polski z Legią Warszawa, który przegrał dopiero w rzutach karnych. Na trybunach stadionu przy ulicy Okrzei pojawił się wtedy trener Wisły Kraków Maciej Stolarczyk, aby obejrzeć w akcji piątkowego rywala. Za dużo chyba się nie dowiedział, bo gliwiczanie zaprezentowali bardzo eksperymentalny skład. Trener Waldemar Fornalik tak tłumaczył swoje decyzje personalne: - Musieliśmy dokonać pewnych korekt w składzie, bo za trzy dni mamy mecz ligowy.

- Piast wystąpił w trochę innym składzie. Myślę jednak, że w piątek zagrają już w podstawowym zestawieniu. Gliwiczanie są w dobrej formie i mają tyle samo punktów. Będzie to więc kolejne trudne spotkanie - ocenił trener Stolarczyk. Wisła w pucharze nie grała, ale w poniedziałek walczyła o ligowe punkty z Zagłębiem Sosnowiec remisując 2:2.

Zobaczcie zdjęcia z meczu:

Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości przed meczem odegrano hymn Polski. Organizatorzy zadbali o wersję z aż czterema zwrotkami. Piłkarze obu drużyn oraz sędziowie wyszli założonymi biało-czerwonymi szalikami, a flagę narodową trzymali harcerze. Zawodnicy i arbitrzy w czasie gry mieli na rękawkach biało-czerwone opaski. Na trybunach pojawili się selekcjoner reprezentacji Czech Jaroslav Silhavy i jego asystent Jiri Chytry, którzy przyjechali obserwować napastnika Wisły Zdenka Ondraska.

Gospodarze od pierwszej minuty zabrali się do roboty. W pole karne wpadł Tom Hateley, a piłka po jego uderzeniu odbiła się od nogi obrońcy i poleciała nad bramką. Okazję miał też Joel Valencia, który dostał piłkę po sprytnie rozegranym rzucie wolnym - ponownie skończyło się na rzucie rożnym. Z pola karnego uderzał Mateusz Mak, również niecelnie.

W 23. minucie wysiłki Piasta zostały nagrodzone, gdy Patryk Dziczek uderzeniem głową po rzucie rożnym pokonał Mateusz Lisa. „To nie jest Dziczek, to jest prawdziwy dzik!” - podsumował stadionowy spiker ku uciesze publiczności, wśród której było... 103 obcokrajowców. Bramka strzelona przez Dziczka spowodowała, że Piast ma w Ekstraklasie już 16. meczów z rzędu ze zdobytym golem. To nowy rekord klubu z Okrzei.

Piast Gliwice - Wisła Kraków 2:0 ZDJĘCIA KIBICÓW Zwycięstwo ...

Gliwiczanie chcieli pójść za ciosem i natarli z jeszcze większą werwą. W 30. minucie z bliska strzelał Piotr Parzyszek, a piłkę na poprzeczkę sparował bramkarz Wisły. Osiem minut później Parzyszek znów miał okazję i ponownie górą był bramkarz „Białej Gwiazdy”. Podwyższyć mógł też Jorge Felix, który przymierzył technicznie, jednak nie trafił w bramkę.

Wisła dopiero po przerwie zagroziła bramce Piasta, gdy w 52. minucie strzelał Jesus Imaz, a Frantisek Plach odbił piłkę. To jednak Piast ciągle miał inicjatywę. „Jesteście lepsi!” - skandowali kibice, ale piłka nie chciał wpaść do siatki po strzale Maka i główce Jakuba Czerwińskiego. Wisła postraszyła bombą Dawida Korta, która trafiła w poprzeczkę (73. minuta).

Im bliżej końca tym goście coraz bardziej zdecydowanie próbowali doprowadzić do wyrównania. Sytuację miał Imaz, który strzelił koło słupka. Piast nastawił się na kontry i po jednej z nich Felix strzelał koło bramki.

Po kolejnej kontrze wprowadzony na samą końcówkę Patryk Sokołowski pokonał Lisa w 88. minucie. Ten sam zawodnik strzelił też gola Legii w Pucharze Polski.

Piast Gliwice - Wisła Kraków 2:0 (1:0)

1:0 Patryk Dziczek (23), 2:0 Patryk Sokołowski (88)

Piast Plach - Konczkowski, Czerwiński, Sedlar, Kirkeskov - Mak (79. Gojko), Hateley, Valencia, Dziczek, Felix (86. Sokołowski) - Parzyszek (62. Papadopulos). Trener: Waldemar Fornalik.

Strzały celne 6, niecelne 16, rzuty rożne 11.

Wisła Lis - Bartkowski, Wasilewski, Sadlok, Pietrzak - Imaz, Arsenić, Boguski (64. Kostal), Basha (46. Kort), Wojtkowski - Ondrasek (66. Brożek). Trener: Maciej Stolarczyk.

Strzały celne 4, niecelne 4, rzuty rożne 2.

Żółte karki Valencia - Sadlok, Arsenić, Imaz

Sędziował Szymon Marciniak (Płock)

Widzów 4101

IV Memoriał Kmiecików w Katowicach

Izu Ugonoh o promotorze Dariuszu Michalczewskim

Materiał oryginalny: Piast Gliwice - Wisła Kraków 2:0. Setna wygrana Piasta po bardzo długim hymnie RELACJA + ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni