MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza sesja Rady Miasta Katowice IX kadencji. Prezydent Marcin Krupa oraz radni złożyli ślubowanie i wybrali przewodniczącego

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
W poniedziałek 6 maja, tuż po zakończeniu majówki, odbyła się inauguracyjna sesja katowickiej Rady Miejskiej IX kadencji. Podczas wydarzenia odbyło się ślubowanie prezydenta Marcina Krupy oraz radnych, którzy podczas głosowania wybrali przewodniczącego oraz jego zastępców.

Nowe otwarcie i ważny moment dla demokracji. W poniedziałek, 6 maja w gmachu Urzędu Miejskiego w Katowicach przy ulicy Młyńskiej 4 odbyła się I sesja Rady Miejskiej, podczas której nowo wybrani przedstawiciele władzy samorządowej złożyli ślubowanie, dzięki czemu oficjalnie rozpoczęli pracę na swoich stanowiskach. W przypadku niektórych, m.in. prezydenta Marcina Krupy, to rozpoczęcie kolejnej kadencji urzędowania.

Ślubowanie radnych podczas I sesji Rady Miejskiej w Katowicach

Sesja została otwarta przez Radnego Seniora, czyli najstarszego przedstawiciela nowej Rady Miasta. Tym razem była to Krystyna Panek, radna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, w ostatnich wyborach, które odbyły się 7 kwietnia wybieraliśmy 28 radnych. W Katowicach bezsprzecznie wygrała Koalicja Obywatelska uzyskując 39,23 % głosów mieszkańców, na drugim miejscu uplasowało się Forum Samorządowe i Marcin Krupa z wynikiem 30,5 %, ugrupowanie Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 18,6 %, z kolei Katowice 2050 - 5,25 %, a Komitet Gaia System Młodzi dla Przyszłości teraz - 1,34 % głosów. W jaki sposób przełożyło się to na mandaty? KO uzyskało czternaście miejsc w Radzie Miejskiej, z kolei Forum Samorządowe dziewięć mandatów. W radzie znaleźli się również politycy PIS-u z pięcioma miejscami.

Złożenie ślubowań przez prezydenta Katowic - ostatnia kadencja Marcina Krupy

Prezydent elekt nie krył wzruszenia związanego z kolejnym, trzecim powołaniem go na urząd włodarza miasta Katowic. W swoim wystąpieniu podziękował wyborcom oraz podkreślał, że wynik który osiągnął jest nie tylko jego sukcesem osobistym, ale również sukcesem wszystkich osób, które wspólnie z nim tworzyły katowicki samorząd. Podczas wypowiedzi wiele miejsca poświęcił planom na kolejną kadencję. Jednym z największych wyzwań mają być zmiany w zakresie finansowania samorządów, których wprowadzenie zapowiada obecny rząd.

- Mój program wyborczy jest dość obszerny i wskazuje na różne kwestie życia społecznego naszych mieszkańców. Chcemy to wszystko zrealizować i pokazać, że to jest kolejny bieg wrzucony w rozwoju naszego miasta - mówił podczas swojego wystąpienia Marcin Krupa.

Wśród kluczowych inwestycji, które są lub będą realizowane w Katowicach wymienił m.in. przebudowę KWK Wieczorek w obiekt służący rozwojowi nowoczesnych technologii, budowę dwóch nowych parków, rewitalizację siedmiu stawów oraz dwóch basenów miejskich, budowę nowych ścieżek rowerowych. Wspomniał również o dokończeniu podjętych już realizacji m.in. związanych ze stadionem miejskim. Zapowiedział też budowę lodowiska.

Prezydent prawdopodobnie nie musi się martwić o kwestię realizacji swoich założeń o czym może świadczyć poparcie ze strony Koalicji Obywatelskiej. Tuż po wystąpieniu prezydenta, miejsce przy mównicy zajęła posłanka Koalicji Obywatelskiej, Ewa Kołodziej.

- Wierzymy, że pana sukces to również nasz sukces, czyli mieszkańców Katowic. My, drużyna Koalicji Obywatelskiej popraliśmy pana, wierząc, że rozwój miasta pod pana przywództwem będzie tym, co jest dla nas najważniejsze - mówiła Ewa Kołodziej w imieniu swoim oraz posłanki Mirosławy Nykiel. - Cieszymy się z pana sukcesu i wierzymy w pana. I tylko proszę o jedno - proszę pamiętać o kobietach - dodała, odnosząc się do niedawnych kontrowersyjnych słów prezydenta Marcina Krupy, które wygłosił podczas audycji w Radiu Katowice, podczas której wyznał: "prowadzę zarządzanie dość twardą ręką i o wiele prościej rozmawia mi się z mężczyznami niż kobietami".

Wybór przewodniczącego Rady Miejskiej oraz jego zastępców

Kluczowym momentem dzisiejszej rady było powołanie nowego przewodniczącego, w tym celu powołano komisję skrutacyjną oraz przyjęto regulamin głosowania. W komisji zasiadło troje członków. Przewodniczącym został radny Krzysztof Pieczyński, towarzyszyli mu Urszula Machowska i Piotr Trząski.

Radni wytypowali dwóch kandydatów na stanowisko przewodniczącego - Łukasza Borkowskiego z ramienia Koalicji Obywatelskiej zgłosiła Ewa Sadkowska, natomiast Piotra Pietrasza, polityka Prawa i Sprawiedliwości wytypował Leszek Piechota.

Ostatecznie, po przeliczeniu głosów w wyniku tajnego głosowania w którym brało udział 26 radnych, przewodniczącym Rady Miasta Katowice został Łukasz Borkowski, otrzymując 20 głosów. Z kolei Piotr Pietrasz otrzymał 5 głosów. Jedna karta do głosowania była pusta.

- Niech mi będzie wolno podziękować mieszkańcom i mieszkankom Katowic, którzy 7 kwietnia powierzyli nam sprawowanie mandatów radnych. Gratuluję również panu prezydentowi. Mam nadzieję, że ta kadencja upłynie pod wpływem konstruktywnej i merytorycznej debaty - mówił podczas swojego wystąpienia Łukasz Borkowski, nowo wybrany przewodniczący Rady Miejskiej.

Swoje podziękowania skierował również do Macieja Biskupskiego, który pełnił funkcję przewodniczącego podczas XIII kadencji Rady Miejskiej.

- Abraham Lincoln powiedział niegdyś, że to piękne kiedy można być dumnym ze swojego miasta, ale jeszcze piękniejsze jest gdy miasto jest dumne z nas. Mam nadzieję, że po pięciu latach tej kadencji mieszkańcy będą dumni z tego jak sprawowaliśmy tę kadencję - mówi Łukasz Borkowski.

Następnie nastąpiło głosowanie na stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Na to stanowisko radni wytypowali Macieja Biskupskiego, Tomasza Maśnicę oraz Piotra Trząskiego i to właśnie oni będą pełnili tę funkcję w tej kadencji.

Kolejna, druga sesja Rady Miejskiej obędzie się 14 maja.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni