MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza w Beskidzie Śląskim cerkiew powstała w Bielsku-Białej. W niedzielę zostanie w niej odprawione pierwsze nabożeństwo

Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
W Bielsku-Białej powstała tymczasowa cerkiew. W niedzielę odprawione w niej zostanie pierwsze nabożeństwo.
W Bielsku-Białej powstała tymczasowa cerkiew. W niedzielę odprawione w niej zostanie pierwsze nabożeństwo. Parafia prawosławna pw. Świętej Trójcy / Facebook
W niedzielę, 31 marca, w Bielsku-Białej w tymczasowej cerkwi, która stanęła pod Szyndzielnią odprawione zostanie pierwsze nabożeństwo. Po kilku miesiącach prac z budynku mogą zacząć korzystać wierni, wśród których obok Polaków wyznania prawosławnego są także mieszkający na Podbeskidziu Ukraińcy czy Rosjanie.

Tymczasowa cerkiew w Bielsku-Białej

Tymczasowa cerkiew stanęła na gruncie, który miasto przekazało prawosławnej parafii pw. Świętej Trójcy. To drewniana kaplica, którą wierni z Zaścianek koło Białegostoku ofiarowali swoim współwyznawcom z Bielska-Białej. Przez blisko 30 lat służyła lokalnej społeczności, a po wybudowaniu murowanej świątyni została rozebrana. Dzięki przeniesieniu bardzo wielu gotowych elementów konstrukcyjnych w krótkim czasie udało się wznieść obiekt, z którego od ostatniej niedzieli marca mogą korzystać prawosławni z Bielska-Białej i okolicy.

Pierwsze nabożeństwo w cerkwi w Bielsku-Białej

- Drodzy Bracia i Siostry! Uwaga! Przypominamy, że najbliższa Liturgia Święta odbędzie się w niedzielę 31 marca 2024 roku o godzinie 9:00 w cerkwi tymczasowej przy rogu ulic Jeżynowa i Rysia – informują media społecznościowe parafii prawosławnej pw. Świętej Trójcy.

Pierwsza w Beskidzie Śląskim cerkiew powstała w Bielsku-Białej. W niedzielę zostanie w niej odprawione pierwsze nabożeństwo

Zgodnie z kalendarzem stosowanym w kościele prawosławnym, wierni przeżywają w nim obecnie okres wielkiego postu.

Parafia prawosławna w Bielsku-Białej

Parafia prawosławna działa w Bielsku-Białej od początku 2023 roku. Jej proboszczem jest ks. Michał Kuryło. Wcześniej przez kilka lat funkcjonował tu punkt duszpasterski. Wierni do tej pory korzystali z gościny parafii katolickiej pw. Świętej Trójcy. W kościele parafialnym w centrum miasta, co sobotę, mieli swoje nabożeństwa. Teraz dysponują już swoją świątynią, która wzniesiona została w dzielnicy Kamienica, w pobliżu Dębowca i Szyndzielni - charakterystycznych dla miasta szczytów.

Prawosławie w Polsce

Cerkiew prawosławna w Polsce liczy około 500 tysięcy wiernych (stan na 2020 rok) i ponad 450 duchownych wśród, których jest 10 biskupów i około 100 mnichów i mniszek. Posiada 7 diecezji z 249 parafiami, w których jest 437 cerkwi oraz 11 monasterów i domów zakonnych. W województwie śląskim do tej pory były tylko dwie świątynie prawosławne: cerkwie w Częstochowie i Sosnowcu. Prawosławne parafie ze Śląskiego należą do diecezji łódzko-poznańskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera