Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pijacka jazda w Sylwester i Nowy Rok na beskidzkich drogach. Policjanci z Bielska-Białej nie narzekali na brak pracy

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Pijacka jazda w Sylwester i Nowy Rok. Policjanci z Bielska-Białej w tym okresie nie narzekali na brak pracy. Niestety, na beskidzkich drogach sporo się działo, a w większości przypadków wszystkiemu winny był alkohol. Policja apeluje do kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku.

Jazda pod wpływem alkoholu w sylwestra i Nowy Rok na beskidzkich drogach

Niektórzy, drogowi przestępcy, wsiadających za kierownicę „na podwójnym gazie” za nic mają ludzkie życie i zdrowie. W ostatni dzień starego roku bielscy policjanci zatrzymali czterech pijanych kierowców. Każdemu z nich grozi dwuletni pobyt w więzieniu.

  • W Międzyrzeczu Górnym 57-letni mieszkaniec powiatu bielskiego został zatrzymany do kontroli drogowej. Prowadził motorower, mając w organizmie promil alkoholu, a ponadto posiadał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
  • W Bystrej 48-letni mieszkaniec powiatu bielskiego zatrzymany do kontroli drogowej prowadził swoje auto marki Volkswagen, mając przeszło dwa promile alkoholu.
  • Również w Bystrej policjanci zatrzymali 48-latka, który kierował samochodem marki Nissan, mając prawie 3 promile alkoholu. Ponadto, kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości, doprowadził do kolizji z samochodem marki Kia i Renault.
  • W Kozach 48-letni kierujący samochodem marki BMW posiadał w organizmie 1,5 promila alkoholu. Spowodował on kolizję z samochodem marki Hyundai, a ponadto okazał się osobą poszukiwaną.

Od grudnia 2023 r. wejdą nowe przepisy. Bat na pijanych kierowców?

W grudniu tego roku wejdą w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut pijanym kierowcom. Zbliżające się nowości zakładają konfiskatę samochodu - tzw. samochód na rzecz skarbu państwa w trzech przypadkach:

  • kierowca będzie prowadził samochód mając co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy,
  • kierowca spowoduje wypadek, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi,
  • kierowca jest recydywistą i po raz kolejny zostanie zatrzymany, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi.

Ustawodawca przewidział sytuację, w której pijany kierowca nie jest właścicielem pojazdu, który prowadził. Wówczas straci on równowartość samochodu. Brana będzie wartość auta z polisy ubezpieczeniowej lub średnia wartość rynkowa danego modelu. Kierowca nie będzie musiał oddać samochodu w przypadku prowadzenia po alkoholu samochodu służbowego podczas wykonywania czynności zawodowych. Sąd będzie wtedy orzekał nawiązkę w wysokości co najmniej 5 tys. zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Nowy Kodeks karny zwiększa również karę, za spowodowanie ciężkiego wypadku (spowodowanie ciężkich obrażeń ciała lub śmierci). Pijanemu sprawcy wypadku będzie można wymierzyć do 16 lat pozbawienia wolności (obecnie do 12 lat). Kierowca, który po spożyciu alkoholu spowoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu otrzyma karę minimum 3 lat więzienia, a za spowodowanie śmierci minimum 5 lat. Zmiany wejdą w życie 13 grudnia 2023.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera