Pijany rowerzysta zachowa prawo jazdy, to nie przestępstwo. Ale zarobi mandat. Jaka jest kara za jazdę rowerem po alkoholu? [4. 7. 2019 r]

TKZaktualizowano 
Pijany rowerzysta zachowa prawo jazdy? To nie przestępstwo. Czym grozi jazda rowerem po alkoholu? Co mówi Kodeks drogowy?
Pijany rowerzysta zachowa prawo jazdy? To nie przestępstwo. Czym grozi jazda rowerem po alkoholu? Co mówi Kodeks drogowy? Krzysztof Kapica
Co się dzieje, gdy pijany rowerzysta zostanie zatrzymany do kontroli drogowej? Czy zachowa prawo jazdy? Jazda po alkoholu to problem, który dotyczy kierowców samochodów, ale również rowerzystów. Jednak w wypadku tych drugich przepisy są o wiele bardziej liberalne. Sąd nie odbierze rowerzystom prawa jazdy, a rowerzysta, który po pijaku jeździ po drogach publicznych nie popełnia przestępstwa. Jakie konsekwencje czekają na tych, którzy po alkoholu prowadzą rower?

Pijany rowerzysta zachowa prawo jazdy

Jazda po alkoholu niebezpieczny pomysł, jednak przepisy, które regulują konsekwencje takich czynów są nieco inne dla osób:

  • prowadzących samochód,
  • jadących rowerem, czy hulajnogą lub deskorolką.

Co istotne, za jazdę po alkoholu rowerem nie zostanie zabrane prawo jazdy. W wypadku prowadzenia pojazdów inne niż mechaniczne, sąd może podjąć decyzję o zakazie prowadzenia takiego pojazdu od 6 miesięcy do 3 lat. Sąd jednak nie ma obowiązku wydawania takiego orzeczenia.

Wykroczenia popełnione przez rowerzystów i kierujących pojazdami innymi niż mechaniczne są uzależnione od tego, czy kontrolowany kierujący jest:

  • w stanie po użyciu alkoholu, czyli stężenie alkoholu we krwi kierującego to 0,2 - 0,5 promila alkoholu,
  • w stanie nietrzeźwości, czyli stężenie alkoholu we krwi kierującego wynosi 0,5 i więcej.

Kary za jazdę rowerem po alkoholu. To nie przestępstwo?

Jak pisze serwis MotoFakty.pl rowerzysta, który porusza się rowerem na drogach publicznych w stanie nietrzeźwości nie popełnia przestępstwa, a sąd nie może odebrać za to prawa jazdy.

Nietrzeźwy rowerzysta, który ma ponad pół promila alkoholu we krwi liczyć się jednak musi:

  • z mandatem w wysokości 500 złotych lub 30-dniowym aresztem,
  • sąd ma możliwość wydania zakazu prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne na czas 6 miesięcy lub 3 lat.

Rowerzysta, którego stężenie alkoholu wynosić będzie od 0,2 do 0,5 promila we krwi liczyć się musi z karą mandatu w wysokości 300-500 złotych lub 14 dniami aresztu.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 47

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-29T22:56:25 02:00, Aktos:

Ja po paru piwach jezdze lepiej niż nowicjusze na rowerach tak posypia się hejty ale taka jest prawda przejeżdżam rowerem mtb rocznie ok 7000 km lubię przy tym wypić piwo w stanie nietrzeźwości robię manewry i to nie brawura jakie zwykły rowerzysta nie robi mam podzielnosc uwagi jakich nie mają inni jeżdżę dynamicznie i nikomu nigdy krzywdy nie zrobiłem rower jest moja częścią życia mam 40 lat i prawo jazdy prawie wszystkich kat na rowerze czuje się wolny tylko na rowerze pije bo lubię i mam się dobrze i nich tak pozostanie jak ktoś jest imbecylem rowerowym nie znaczy że inni też tacy są lubię sport lubię alkohol i w du.ie mam wasze opinie zawsze jestem pełno świadomy co robie

2019-06-30T03:05:13 02:00, Gość:

Prawda😉

2019-06-30T08:26:32 02:00, Gość:

I dobrze 😀

I dobrze. W razie czego renta od ubezpieczyciela o 50% niższa. Po co obciążać społeczeństwo.

G
Gość
2019-06-28T12:11:42 02:00, Gość:

Koleś prowadzi rower gdyż urwał mu się łańcuch po drodze wypił piwo zjeżdża mu drogę policja i każe mu dmuchać okazuje się że jest pod wpływem więc zabierają mu prawo jazdy za to że pijany prowadzi pojazd. Prowadzić auto i prowadzić rower to jest to samo.

2019-06-28T12:55:39 02:00, Gość:

Rower sie pcha a nie prowadzi gdy ma lancuch zerwany a to jest roznica

2019-06-29T21:04:57 02:00, Gość:

Samochód też możesz pchać np. gdy skończy się paliwo albo silnik nie odpala.

To nie jeżdżą po alkoholu a po drodze drugie daj głupiemy korek powachac i bez tego zrobi wypadek w Polsce wielu ludzi ma prawo jazdy kierowców jest niewielu nawet w radjowozacha co szokiem jest cymbal w tirzea a jest setki traktorzystow

G
Gość
2019-06-30T05:32:20 02:00, Asdf:

Rowerzysta będąc na jezdni pod wpływem alkoholu może spowodować taki sam wypadek jak samochód. Sam znam taki przypadek, w którym rowerzysta wymusił pierwszeństwo, a samochód omijając go uderzył w inne zaparkowane auto. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni być w takim samym stanie psychofizycznym, czyli trzeźwi. Powinni zabierać prawo jazdy nawet rowerzystom. Co to za głupota, że jako kierowca nie jeździ po alkoholu, ale pijany rowerem to się pakuje na ulice...

2019-07-01T01:13:45 02:00, Radek:

Taki sam jak samochód?? Na pewno?? Czyli jak uderzy w inne auto, to mogą w nim być ofiary śmiertelne a on niczym Rambo z BMW rozbije jeszcze kilka aut tak...?? Pomysł trochę zanim coś idiotycznego napiszesz!

Debilu zastanów sie co piszesz

R
Radek
2019-06-30T05:32:20 02:00, Asdf:

Rowerzysta będąc na jezdni pod wpływem alkoholu może spowodować taki sam wypadek jak samochód. Sam znam taki przypadek, w którym rowerzysta wymusił pierwszeństwo, a samochód omijając go uderzył w inne zaparkowane auto. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni być w takim samym stanie psychofizycznym, czyli trzeźwi. Powinni zabierać prawo jazdy nawet rowerzystom. Co to za głupota, że jako kierowca nie jeździ po alkoholu, ale pijany rowerem to się pakuje na ulice...

I jeszcze jedno:

Wszyscy uczestnicy ruchu w takim samym stanie psychofizycznym?? Ty jesteś chyba z innej planety?!

Kretyn za przeproszeniem bo inaczej nie można tego określić.

Otóż każdy ma inny stan psychofizyczny. Inny czas reakcji (dlatego prawie każdy ma prawo jazdy a molo kto może być kierowca zawodowym). Ludzie choruja na nieleczone depresje i nerwicę (nieleczone bo za leki prawko mogą stracić choć po tych lekach byliby bezpieczniejsi na drodze aniżeli w przypadku rozwiniętej deprechy (myśli samobójcze) czy ataku paniki w przypadku nerwicy. Chorują na serce, nadciśnienie itd. wracają po kilkunastu godzinach pracy. Stoją w korkach godzinami podczas upałów... I tak możnaby wymieniać i wymieniać... KAŻDY ma inny stan psychofizyczny! Chodzi o to, żeby ten stan umożliwiał mu bezpieczne prowadzenie pojazdu a tu jak wyżej opisałem jest sporo do zrobienia i wygenerowania przepisów w myśl których znerwicowany człek nie będzie karany za leki uspokajające (jeśli te nie osłabiają jego psychomotorycznych właściwości a to b.łatwo sprawdzić. Np. lekarz przepisuje zalecana dawkę np.benzodiazepiny i po kilku dniach delikwent stawia się w ośrodku badań gdzie np. pół godziny po zażyciu zaleconej dawki przechodzi test sprawdzający jego czas reakcji itp.) a człek "rekreacyjnie" biorący leki (które jeszcze ma na lewo) będzie bezwzględnie karany. Dalej sprawdzenie poprzez we badania osób starszych itd.

R
Radek
2019-06-30T05:32:20 02:00, Asdf:

Rowerzysta będąc na jezdni pod wpływem alkoholu może spowodować taki sam wypadek jak samochód. Sam znam taki przypadek, w którym rowerzysta wymusił pierwszeństwo, a samochód omijając go uderzył w inne zaparkowane auto. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni być w takim samym stanie psychofizycznym, czyli trzeźwi. Powinni zabierać prawo jazdy nawet rowerzystom. Co to za głupota, że jako kierowca nie jeździ po alkoholu, ale pijany rowerem to się pakuje na ulice...

Taki sam jak samochód?? Na pewno?? Czyli jak uderzy w inne auto, to mogą w nim być ofiary śmiertelne a on niczym Rambo z BMW rozbije jeszcze kilka aut tak...?? Pomysł trochę zanim coś idiotycznego napiszesz!

B
Brudny Harry

Ehhhhh, a robiło się wyniki na kolarzach, wspominam te czasy z łezka w oku 😂

G
Gość
2019-06-29T22:56:25 02:00, Aktos:

Ja po paru piwach jezdze lepiej niż nowicjusze na rowerach tak posypia się hejty ale taka jest prawda przejeżdżam rowerem mtb rocznie ok 7000 km lubię przy tym wypić piwo w stanie nietrzeźwości robię manewry i to nie brawura jakie zwykły rowerzysta nie robi mam podzielnosc uwagi jakich nie mają inni jeżdżę dynamicznie i nikomu nigdy krzywdy nie zrobiłem rower jest moja częścią życia mam 40 lat i prawo jazdy prawie wszystkich kat na rowerze czuje się wolny tylko na rowerze pije bo lubię i mam się dobrze i nich tak pozostanie jak ktoś jest imbecylem rowerowym nie znaczy że inni też tacy są lubię sport lubię alkohol i w du.ie mam wasze opinie zawsze jestem pełno świadomy co robie

2019-06-30T03:05:13 02:00, Gość:

Prawda😉

I dobrze 😀

G
Gość
2019-06-29T22:35:42 02:00, Oko:

Ptzepis o prowadzeniu roweru jest nieprpecyzyjny,co potwierdza fakt zatrzymania kiedyś mężczyzny który po wypiciu piwa z kolegami prowadził rower poboczem drogi.Milicjant (policjant )który skierował wniosek do sądu twierdził że w przepisaxb wyraźnie stoi - za prowadzenie pojazdu),gdyby rower ciągnął za kierownicę poboczem,nic by nie było.Takie rzeczy tylko w Polsce.

Naucz się pisać

A
Asdf

Rowerzysta będąc na jezdni pod wpływem alkoholu może spowodować taki sam wypadek jak samochód. Sam znam taki przypadek, w którym rowerzysta wymusił pierwszeństwo, a samochód omijając go uderzył w inne zaparkowane auto. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni być w takim samym stanie psychofizycznym, czyli trzeźwi. Powinni zabierać prawo jazdy nawet rowerzystom. Co to za głupota, że jako kierowca nie jeździ po alkoholu, ale pijany rowerem to się pakuje na ulice...

J
Ja

Mam 40 lat na karku na rowerze nigdy nie wjechałem w nikogo ani nie zrobiłem sobie krzywdy po wypiciu piwa. Problem jest w tym, że przepisy dla rowerzystów wymyślają ludzie którzy nie jeżdżą na rowerach. Ja nie mówię o piciu i przewracaniu się z tego powodu czy jeżdżeniu zygzakiem TEGO NIE POPIERAM! Jestem zawodowym kierowcą wiem o czym mówię. Ale karać za to, że wyskoczyłem na 3 piwa to jest bez sensu.

G
Gość
2019-06-29T22:56:25 02:00, Aktos:

Ja po paru piwach jezdze lepiej niż nowicjusze na rowerach tak posypia się hejty ale taka jest prawda przejeżdżam rowerem mtb rocznie ok 7000 km lubię przy tym wypić piwo w stanie nietrzeźwości robię manewry i to nie brawura jakie zwykły rowerzysta nie robi mam podzielnosc uwagi jakich nie mają inni jeżdżę dynamicznie i nikomu nigdy krzywdy nie zrobiłem rower jest moja częścią życia mam 40 lat i prawo jazdy prawie wszystkich kat na rowerze czuje się wolny tylko na rowerze pije bo lubię i mam się dobrze i nich tak pozostanie jak ktoś jest imbecylem rowerowym nie znaczy że inni też tacy są lubię sport lubię alkohol i w du.ie mam wasze opinie zawsze jestem pełno świadomy co robie

Prawda😉

A
Aktos

Ja po paru piwach jezdze lepiej niż nowicjusze na rowerach tak posypia się hejty ale taka jest prawda przejeżdżam rowerem mtb rocznie ok 7000 km lubię przy tym wypić piwo w stanie nietrzeźwości robię manewry i to nie brawura jakie zwykły rowerzysta nie robi mam podzielnosc uwagi jakich nie mają inni jeżdżę dynamicznie i nikomu nigdy krzywdy nie zrobiłem rower jest moja częścią życia mam 40 lat i prawo jazdy prawie wszystkich kat na rowerze czuje się wolny tylko na rowerze pije bo lubię i mam się dobrze i nich tak pozostanie jak ktoś jest imbecylem rowerowym nie znaczy że inni też tacy są lubię sport lubię alkohol i w du.ie mam wasze opinie zawsze jestem pełno świadomy co robie

O
Oko

Ptzepis o prowadzeniu roweru jest nieprpecyzyjny,co potwierdza fakt zatrzymania kiedyś mężczyzny który po wypiciu piwa z kolegami prowadził rower poboczem drogi.Milicjant (policjant )który skierował wniosek do sądu twierdził że w przepisaxb wyraźnie stoi - za prowadzenie pojazdu),gdyby rower ciągnął za kierownicę poboczem,nic by nie było.Takie rzeczy tylko w Polsce.

G
Gość
2019-06-28T18:54:24 02:00, Alex:

Mam elektryczny skuter, bezkarnie mogę jeździć po pijaku bo w świetle prawa jestem pieszym :D

Bo jesteś debilem.. Nic mniej, nic więcej

A
Asertywny

I czemu służy taki tekst. Kieruj rowerem po pijaku a i tak nic ci nie zrobią. Nie rozumiem mentalności tego typu dziennikarzy. Propagowanie pijaństwa i jazdy to chore. Ale w sytuacji gdy zła wiadomość jest dobra bo jest poczta... Nie ważne... Wstyd

Dodaj ogłoszenie