Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Piknik Historyczny" przy bunkrze na Górce Kochcickiej. Można było zwiedzić wioskę powstańczą

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
"Piknik Historyczny" przy bunkrze na Górce Kochcickiej. Można było zwiedzić wioskę powstańczą
"Piknik Historyczny" przy bunkrze na Górce Kochcickiej. Można było zwiedzić wioskę powstańczą Piotr Ciastek
Kolejne wydarzenie w powiecie lublinieckim, które promuje historię Polski XX wieku odbyło się w sobotę 23 września w okolicach Górki Kochcickiej.

Gmina Kochanowice od kilku lat organizuje "Piknik Historyczny", który przybliża wydarzenia z burzliwej historii regionu w okresie II wojny światowej. Piknik zorganizowano w okolicach zabytkowego bunkru wzniesionego na Górce Kochcickiej.

Tradycyjnie goście wydarzenia mieli okazję zwiedzić wioskę powstańczą - szpital polowy, pocztę polową i punkty rekrutacyjne, gdzie można było zapisać się do powstania śląskiego, a w Punkcie Mobilizacyjnym do 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty.

- Głównym organizatorem jest gmina Kochanowice, wójt gminy Kochanowice oraz Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach. Impreza mogła odbyć się dzięki wsparciu wielu wolontariuszy, ale i jednostek zarówno cywilnych jak i wojskowych. Impreza odbyła się także dzięki wsparciu Polskiej Grupy Zbrojeniowej z Warszawy oraz firmy Maskpol z Panek. Także poseł Ziemi Lublinieckiej Andrzej Gawron również dofinansował ten piknik. Przygotowaliśmy wiele atrakcji: będzie pokaz działoczynu, tantietki. Będziemy także mieli szkolenie i konkurs z nadawania alfabetu morse'a - mówiła Małgorzata Derkowska, dyrektor GCKiI w Kochanowicach.

Nie zabrakło występów wokalnych dziewcząt ze Studia Piosenki GCKiI w Kochanowicach, występu Klubu Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, czy koncertu piosenki żołnierskiej w wykonaniu Kochanowickiej Biesiady.

Odbył się też apel poległych zakończony salwą honorową z armaty w wykonaniu Bractwa Kurkowego z Tarnowskich Gór.

Uczestnicy pikniku mogli obejrzeć m.in. replikę czołgu rozpoznawczego TKS, ciągnik artyleryjski Pzinż 302 wraz z oryginalną armatą Bofors wzór 36 z 1938r., wystawę poświęconą żołnierzom 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty oraz tematyczne książki, wystawę broni współczesnej - misja Afganistan, czy wystawę poświęconą Wojciechowi Korfantemu z Muzeum Czynu Powstańczego z Góry św. Anny. Tradycyjnie nie zabrakło żołnierskiej grochówki oraz ziemniaków pieczonych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera