Piłka nożna. II liga: W czołówce tylko Raków

Patryk Trybulec
Maciej Gapinski
Raków Częstochowa pokonał ROW Rybnik i awansował na drugoligowe podium. Dla pozostałych drużyn z woj. śląskiego trzynasta kolejka okazała się pechowa

Trzynasta kolejka drugoligowych zmagań szczęśliwa okazała się tylko dla Rakowa Częstochowa, który w niedzielę pokonał przed własną publicznością ROW 1964 Rybnik 2:0. Pozostałe drużyny z naszego regionu nie miały powodów do zadowolenia. Obok rybniczan, swoje spotkanie przegrali także Polonia Bytom (0:1 z Kotwicą Kołobrzeg) i Nadwiślan Góra (0:2 z Olimpią Zambrów). Jeden punkt zdobył w Brzesku GKS Tychy, ale remis 1:1 z ekipą Okocimskiego to dla zespołu trenera Piotra Kieresia kolejna wpadka i spory zawód.

W tej sytuacji kontakt z czołówką utrzymuje już tylko Raków, który nie przegrał od czterech kolejek, a wczoraj przerwał serię trzech kolejnych remisów.

Gospodarze mocno zaatakowali walczących o utrzymanie gości i już w 7 min. mieli pierwszą okazję do zdobycia gola, ale Rafał Figiel nie wykorzystał rzutu karnego podyktowanego za zagranie ręką jednego z obrońców ROW-u. Chwilę później Figiel zrehabilitował się jednak dobrym dośrodkowaniem w pole karne, a piłkę głowa do bramki skierował Wojciech Okińczyc.

- Ta bramka ułożyła pierwszą połowę. Wykazaliśmy się absolutnym brakiem koncentracji - denerwował się trener rybniczan, Dietmar Brehmer. - Nie mamy prawa w takim momencie tracić bramki. Obroniony rzut karny powinien być dla nas pozytywnym impuls. W drugiej połowie zdominowaliśmy mecz, niestety zabrakło skuteczności - relacjonował Brehmer.

Pierwsze minuty spotkania były kluczowe także w ocenie trenera i prezesa Rakowa, Krzysztofa Kołaczyka.

- U nas zadziałał efekt odwrotny. Po niestrzelonym karnym chłopaki chcieli pomóc Rafałowi. Agresywnie zagrali przy rzucie rożnym, zdobyli bramkę i ta pierwsza połowa była dobra w naszym wykonaniu - mówił szkoleniowiec Rakowa. - Natomiast w drugiej połowie ROW odważnie zaatakował i miał zdecydowaną przewagę. Dlatego skupiliśmy się na przeszkadzaniu i szukaniu kontry. Udało się, ale mamy dużo do myślenia, dlaczego ta druga połówka nie była dobra - dodał.

Sporo do myślenia mają także pozostali nasi drugoligowcy. Tyszanie nie wygrali już od trzech kolejek i przesunęli się na odległe, ósme miejsce w tabeli. Gdyby Polonia Bytom podtrzymała dobrą passę i wygrała w Kołobrzegu, to do tyszan traciłaby już tylko jeden punkt. Podopieczni trenera Jacka Trzeciaka na awans do pierwszej połowy tabeli muszą jednak jeszcze nieco poczekać. W cierpliwość muszą uzbroić się także w Górze, bo Nadwiślan wciąż nie może wygrzebać się ze strefy spadkowej.
Raków Częstochowa - ROW 1964 Rybnik 2:0 (1:0) 1:0 Wojciech Okińczyc (10), 2:0 Peter Hoferica (87)Raków Kos - Waszkiewicz, Klepczyński, Cy-fertI, Góra - ŁazajI (46. Bronisławski), Fi-giel (67. Hoferica), Kmieć, 23. Kamiński (90. Warchoł), MalinowskiI - Okińczyc (72. Kowal)ROW Procek - Grolik, Jary, Krotofil, Gojny - Mandrysz (67. Siwek), Nowak, Muszalik, Płonka (81. Jaroszewski), Popiela - Gładkowski (59. Dudziński).Sędziował Kamil Adamski (Kielce)Widzów 1.150

Nadwiślan Góra - Olimpia Zambrów 0:2 (0:0) 0:1 Dominik Lemanek (65), 0:2 Krystian Pomorski (90+1)Nadwiślan Kasprzik - Pietarszko, Bedronka (70. Jarosz), PlutaI, Grzesik - Ogroc-kiI (55. Matysek), Kaszok (78. Widuch), Bętkowski (64. Tront), Musiolik - KowalczykI, PląskowskiSędziował Daniel Kruczyński (Żywiec)Widzów 200

Kotwica Kołobrzeg - Polonia Bytom 1:0 (1:0) 1:0 Michał Szubert (28)Polonia Wiśniewski - Trznadel, Broniewicz, MalecI, Radkiewicz (66. Zieliński) - Skrzypiński (83. Lika), Setlak, Grube (77. Pączko), Lachowski (82. Zalewski), Michalak - Michalik. Sędziował Maciej Pelka (Piła)Widzów 500

Okocimski KS Brzesko - GKS Tychy 1:1 (0:1)0:1 Marcin Wodecki (12), 1:1 Jurij Hłuszko (67) GKS Tychy Florek - Górkiewicz (46. Mateusz Grzybek), Boczek, Gancarczyk, Radzewicz - BłanikI (61. Szczęsny), Grzeszczyk, Bocian, Dymowski (66. Mączyński), Wodecki - OkuniewiczIII62)Sędziował M. Mikołajewski (Świebodzin)Widzów 400

POZOSTAŁE WYNIKI 13. KOLEJKI: Błękitni - Stalowa W. 1:2 (1:2), Gryf - Znicz 0:2 (0:0), Legionovia - Puszcza 1:2 (1:0), Rado-miak - Wisła 1:2 (1:0), Siarka - Mielec 1:1 (1:1).

*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?