MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piwnica Artystyczna w I LO w Mysłowicach. Jak wygląda nowe miejsce dla uczniów?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
9 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach oficjalnie otwarto Piwnice Artystyczną. Miejsce przeznaczone jest dla uczniów celem rozwijania ich umiejętności. Jak prezentuje się nowa przestrzeń placówki?

Piwnica Artystyczna w I LO w Mysłowicach

I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach jest szkołą, która od lat cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów, nie tylko z miasta. O jak najlepsze warunki do nauki dba nie tylko samorząd, ale także Rada Rodziców oraz przyjaciele szkoły.

9 listopada odbyło się oficjalne otwarcie Piwnicy Artystycznej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. Placówka nowe miejsce dla uczniów stworzyła w przestrzeni, która od około 30 lat była niewykorzystana.

- Jest to tak naprawdę projekt wieńczący 100-lece tej szkoły. Wymyśliliśmy to tak, aby ten jubileusz był zakończony czymś wyjątkowym. Chcieliśmy podkreślić, że rzeczywiście dla nas tradycja jest niezwykle ważna, ale inwestujemy też w przyszłość naszych niezwykle uzdolnionych młodych ludzi. Mamy wspaniałych muzyków, świetnych młodych aktorów, recytatorów czy po prostu młodzież, która bardzo chciałaby swoje talenty artystyczne tutaj rozwijać — mówiła Dorota Konieczny-Simela, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach.

Wspólne zaangażowanie przyjaciół szkoły

Liceum środki na piwnicę artystyczną zaczęło prowadzić w związku z niedawnym 100-leciem szkoły. Za powstanie tego miejsca jest współodpowiedzialna rada rodziców, wszystkie rady dzielnic, Fundacja Orlen, czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej łączny koszt to 84 250 złotych. Środki gromadzone były do końca 2022 roku, a po niecałym roku placówka może pochwalić się nowym obiektem. Duży wkład w Piwnice Artystyczną miało Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO Im. T. Kościuszki.

- Stowarzyszenie jest nie tyle fundatorem, ile zarządzającym środkami. W swej roli mamy nie tylko gromadzenie funduszy, ale rozliczanie się z tego wszystkiego. Jest to możliwe dzięki naszej współpracy z Panią dyrektor, która pomaga i jest pomysłodawczynią takich inicjatyw. To są pieniądze składkowe wielu absolwentów z różnych pokoleń, którzy połączyli siły. Właśnie dzięki takim uczniom i wspólnej inicjatywie jesteśmy w stanie to wszystko ogarnąć — mówiła Agata Łuczak, prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO Im. T. Kościuszki.

Do czego służyć ma Piwnica Artystyczna?

Kościuszkowska Piwnica Artystyczna ma szczególny klimat, co można zaobserwować na zdjęciach. Jednak jej najważniejszym celem jest kształcenie młodych ludzi. To właśnie tutaj mają kształcić się młodzi artyści. Dyrekcja szkoły chce jak najbardziej wykorzystać nową przestrzeń oraz zaprosić do niej jak najwięcej osób. Poza zajęciami mają się tu odbywać spotkania integracyjne, czy prowadzone przez szkołę „Noce gier i zabaw”.

- Młodzież naprawdę chętnie w tej szkole spędza czas. To jest kontynuacja tego, nad czym pracujemy od dobrych kilku lat. Chcemy pokazać, że szkoła nie jest tylko miejscem dydaktyki, chociaż jest to oczywiście najważniejsze, ale również miejscem, gdzie młodzi ludzie mogą się dobrze czuć. Myślę, że właśnie to jest takie główne ukoronowanie tego pomysłu — wyjaśniała dyrektor szkoły.

Piwnica dla uczniów

Kilka lat temu piwnica była zamknięta dla uczniów. Od około dwóch lat podopieczni placówki mogą korzystać ze znajdującej się w niej biblioteki szkolnej, która została wyremontowana w ramach 95-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach. Obszar jest przystosowany dla młodzieży nawet tej z niepełnosprawnościami. Wspomniane stowarzyszenie ma również pomysł na zagospodarowanie kolejnej części piwnicy.

- Pomyślałam, że uczniowie tejże szkoły powinni mieć swoją przestrzeń w placówce. Dla przykładu klasa 4b z rocznika 2015 zdecyduje, że chce się spotkać, to będzie miała do tego odpowiednie miejsce. Ta szkoła jest dla uczniów, którzy do niej uczęszczają, jak i dla tych którzy już zakończyli swoją edukację — tłumaczyła Agata Łuczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni