Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Wojska Polskiego w Bielsku-Białej na archiwalnych fotografiach. Ukazał się album o tym miejscu. Zobacz ZDJĘCIA

JAK
Album liczący 240 stron zawiera 220 fotografii lub pocztówek, w większości nigdy dotychczas niepublikowanych
Album liczący 240 stron zawiera 220 fotografii lub pocztówek, w większości nigdy dotychczas niepublikowanych Materiały prasowe
W bielskich księgarniach oraz w sprzedaży internetowej jest już dostępny album „Historia Placu Wojska Polskiego w latach 1723-2023” autorstwa Wiesława Dziubka i Wojciecha Kominiaka. W jubileuszowym roku 300. rocznicy nadania praw miejskich Białej to jedyna publikacja przygotowana w tym roku, dotycząca młodszej od Bielska miejscowości, która ukazuje zupełnie inne, nowe spojrzenie na ten rejon dwumiasta.

Historia Białej przez pryzmat jej głównego placu

Historia Białej została opowiedziana przez pryzmat jej głównego placu, który po wytyczeniu w 1723 r. stał się sercem nowo lokowanej miejscowości. To na nim w działającej gospodzie ulokowano pierwszą siedzibę rajców miejskich, którą następnie przeniesiono do nowego obiektu w południowej pierzei. W nowym ratuszu 31 października 1769 roku odbył się zjazd, na którym podpisano akt utworzenia konfederacji barskiej. Na tym placu aż do początku lat 50. XX w. odbywały się najważniejsze miejskie targi.

Album został podzielony na dziewięć rozdziałów

W pierwszym opisano genezę powstania miejscowości. W następnych opowiedziano o wydarzeniach, które rozegrały się na głównym rynku Białej oraz opisano obiekty, które były lub istnieją do dzisiaj w obrębie placu. Sporo miejsca poświęcono historii powstania DH „Klimczok”, który od ponad czterech dekad (licząc od momentu rozpoczęcia plac budowlanych) zajmuje północno zachodni narożnik placu Wojska Polskiego. Moment jego otwarcia przeszedł do historii, a autorzy postarali się aby te pamiętne chwile pokazać na kilku fotografiach. Zaprezentowano również plac po ostatniej przebudowie jaka została ukończona w bieżącym roku. Tym samym na podstawie zdjęć zamieszczonych w książce można prześledzić jak zmieniało się oblicze placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej.

Unikalne fotografie z XIX i XX wieku

Album liczący 240 stron zawiera 220 fotografii lub pocztówek, w większości nigdy dotychczas nie publikowanych. Najstarsze zdjęcia pochodzą z około 1895 roku a najnowsze zostały wykonane zaledwie kilka tygodni temu. Zatem fotografie zostały wykonane w XIX, XX i XXI w. Książka zawiera również grafiki, rekonstrukcje, a także plany Białej m.in. fragment projektu budowy linii tramwajowej, która przebiegając ulicą 11 Listopada miała być poprowadzona południowym skrajem placu Wojska Polskiego.

Oficjalna promocja odbyła się przed kilkoma dniami w Książnicy Beskidzkiej, podczas której autorzy zaprezentowali również materiały filmowe zrealizowane na placu Wojska Polskiego na przestrzeni wielu lat. Jak już wspomniano wyżej album jest już dostępny w bielskich księgarniach i punktach na stronie wydawcy www.album.beskidia.pl.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera