PlusLiga: Indykpol AZS Olsztyn - Jastrzębski Węgiel WYNIK Pierwszy mecz ćwierćfinału play off dla mistrzów Polski

10.04.2024 r. PlusLiga: Indykpol AZS Olsztyn - Jastrzębski Węgiel. Z lewej Tomasz Fornal, w środku Norbert Huber, z prawej Jakub Popiwczak. twitter.com/KlubJW
W środę 10 kwietnia 2024 roku w pierwszym meczu ćwierćfinału play off PlusLigi siatkarzy Indykpol AZS Olsztyn przegrał z Jastrzębskim Węglem 0:3. Rewanż zostanie rozegrany w sobotę 13 kwietnia w Jastrzębiu-Zdroju. Do awansu jastrzębianom wystarczą dwa wygrane sety.

Broniący tytułu Jastrzębski Węgiel zakończył rundę zasadniczą na pierwszym miejscu i w play off rywalizuje z ósmym w tabeli Indykpolem AZS Olsztyn. We wcześniejszych meczach w tym sezonie drużyna trenera Marcelo Mendeza dwukrotnie pokonała „akademików” - 3:1 u siebie i 3:0 na wyjeździe. Choć mistrz Polski jest faworytem w tej parze, formuła tego etapu play off (mecz i rewanż) powoduje, że trzeba zachować czujność, bo łatwo o wpadkę.

Indykpol AZS Olsztyn - Jastrzębski Węgiel: Wyższy bieg mistrza w końcówce seta

Hala w Olsztynie wypełniła się po brzegi i od początku kibice robili „kocioł” dopingując AZS i deprymując zespół gości.
Jastrzębianie nie zważali na nic i od remisu 2:2 odskoczyli na prowadzenie 5:2. Gospodarze jeszcze wyrównali (6:6), a potem Jastrzębski Węgiel utrzymywał 2-3 punktową przewagę. Goście prowadząc 18:16 wrzucili wyższy bieg i odjechali na 23:16. Seta zakończył atakiem Tomasz Fornal. Obecni na trybunach kibice z Jastrzębia-Zdroju mieli powody do zadowolenia.

Indykpol AZS Olsztyn - Jastrzębski Węgiel: Demolka gospodarzy

Mistrz Polski na początku drugiego seta nadal nie spuszczał z tonu. Goście świetnie grali blokiem (głównie Norbert Huber) i prowadzili 11:2! Trener AZS-u Javier Weber reagował zmianami, które niewiele pomagały. Strata olsztynian wynosiła już 9 punktów - 5:14. Gospodarzom nie można było odmówić ambicji, ale ten set był już dla nich stracony (przegrywali 10:18 i 13:23). Partia zakończyła się atakiem Ryana Sclatera.

Indykpol AZS Olsztyn - Jastrzębski Węgiel: "Akademicy" próbowali, ale bez efektu

AZS w trzeci set wszedł z nową energią i prowadzeniem 7:4. Kiedy asa posłał Jean Patry było 7:7. Gospodarze znów wrócili do prowadzenia - 11:9. Jastrzębianie szybko odpowiedzieli i to oni byli z przodu po serii punktów z rzędu - 15:11. Jastrzębianie szli po swoje i prowadzili 17:12. Miejscowi kibice jeszcze dopingiem mobilizowali swój zespół. Przewaga zmalała do dwóch punktów (18:16). Od 19:17 goście uciekli na 23:17. Ostatnią piłkę atakiem po bloku skończył Fornal.

MVP meczu został Tomasz Fornal.

W środowym spotkaniu do historii PlusLigi przeszedł Norbert Huber, bijąc dotychczasowy rekord zdobytych bloków w jednym sezonie wynoszący 116. Po meczu w Olsztynie nowy rekord wynosi już 122 punktowych bloków - poinformował Jastrzębski Węgiel.