Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po tragedii w Szczyrku: kiedy wybucha gaz? Jak możemy uniknąć eksplozji?

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Po tragedii w Szczyrku: kiedy wybucha gaz? Jak możemy uniknąć eksplozji?
Po tragedii w Szczyrku: kiedy wybucha gaz? Jak możemy uniknąć eksplozji? Pixabay
Po tragicznym wybuchu gazu w Szczyrku, gdzie zginęło 8 osób, wielu zadaje sobie pytania: kiedy może wybuchnąć gaz i jak przeciwdziałać takim tragediom? Eksperci nie mają wątpliwości, że korzystanie z gazu jest bezpieczne, ale pod pewnymi warunkami.

Do tragicznego w skutkach wybuchu gazu w domu przy ulicy Leszczynowej w Szczyrku doszło w środę, 4 grudnia, około godz. 18.25. Budynek zawalił się, a spod gruzowiska wydobyto osiem ciał. Przyczynę tragedii wyjaśni śledztwo, choć już nieoficjalne informacje mówią o prawdopodobnym przewierceniu gazociągu przez firmę zewnętrzną.

Kiedy może wybuchnąć gaz?

Niezależnie od ustaleń śledczych, wielu mieszkańców zadaje sobie pytanie: kiedy może wybuchnąć gaz i jak przeciwdziałać takim tragediom? Eksperci nie mają wątpliwości, że korzystanie z gazu jest bezpieczne, ale pod pewnymi warunkami.

- Gaz tworzy mieszankę wybuchową w stężeniu między 5 a 15 proc. Jeżeli uzbiera się go tyle w pomieszczeniu, to wystarczy iskra: kontakt, zapałka i dochodzi do wybuchu - mówi Artur Michniewicz z Polskiej Spółki Gazownictwa. - Jeżeli będzie go powyżej 15 proc., to gaz nie wybuchnie, bo będzie za mało powietrza i nie stworzy mieszanki wybuchowej. Z kolei te pięć procent można bardzo szybko osiągnąć, jeżeli pomieszczenie nie jest wentylowane i nie ma odpowiedniej jego cyrkulacji - tłumaczy Artur Michniewicz.

Podkreśla, że gaz też "migruje". Co to oznacza? Jeżeli dojdzie do uszkodzenia gazociągu, gaz się przemieszcza, trafia do studzienek kanalizacyjnych, do tuneli z przewodami energetycznymi i telefonicznymi. W taki sposób może gromadzić się w jednym miejscu tworząc stężenie, które grozi wybuchem.

Wybuch gazu. Jak go uniknąć

Kiedy dochodzi do eksplozji gazu, skutki najczęściej są dramatyczne. Właściciele kotłów (np. popularnych junkersów) nie mają się jednak czego obawiać, jeśli w korzystaniu z nich przestrzegają kilku ważnych zasad. Jakie to zasady?

  • Ważne, żeby przynajmniej raz w roku mieszkanie lub dom odwiedził kominiarz i dokonał przeglądu przewodów kominowych (za zlecenie przeglądu odpowiada właściciel budynku).
  • Dobrze jest też zlecać regularne przeglądy kotłów gazowych.
  • Dla bezpieczeństwa można też mieszkanie wyposażyć w czujniki gazu. Działa na tej samej zasadzie co czujka tlenku węgla (czadu).
  • I najważniejsze jest to, aby nigdy nie lekceważyć niepokojących sygnałów.

- Jeżeli ktokolwiek ma jakiekolwiek najmniejsze podejrzenia, że coś jest nie tak, wydaje mu się, że czuje gaz lub inny dziwny zapach, niech zadzwoni na pogotowie gazowe. Zawsze interweniujemy. Chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie ludzi - podkreśla Michniewicz.

Wybuch gazu w Szczyrku. Nie żyje osiem osób

Wybuch gazu w Szczyrku: Osiem ofiar tragedii. Cztery to małe...

- Gaz sam w sobie jest bezwonny. Jest on przez nas specjalnie nawaniany substancją, żeby go można było wyczuć. Każdego roku jesienią i zimą tej substancji dajemy trzy, a nawet cztery razy więcej. Wszystko po to, aby wyczuć jak najmniejsze nieszczelności - słyszymy w Polskiej Spółce Gazownictwa.

Wyczułem gaz. Co robić?

Co zrobić, kiedy poczujesz ulatniający się gaz?:

  • Zamknij zawór przy gazomierzu.
  • Nie zapalaj ognia (zapałki, zapalniczki), światła. Zgaś wszystkie jego źródła (grzejnik wody przepływowej, kocioł, papieros). Nie włączaj, ani nie wyłączaj oświetlenia, nie używaj dzwonka elektrycznego.
  • Otwórz drzwi, okna - zrób "przeciąg". Zapewnij dopływ powietrza do pomieszczenia.
  • Zawiadom pogotowie gazowe (tel. 992) albo Państwową Straż Pożarną - tel. 112. Uwaga! Użyj telefonu poza pomieszczeniem zagrożonym stężeniem gazu!
  • Zawiadom administrację (właściciela) budynku.
  • Opuść wraz z pozostałymi mieszkańcami budynek (pomieszczenie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo