Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pochód Judosza w Skoczowie: Dziś pochód, jutro samospalenie [ZDJĘCIA]

KAK
Pochód Judosza w Skoczowie
Pochód Judosza w Skoczowie Katarzyna Koczwara
Tradycyjnie już w Wielki Piątek punktualnie w samo południe skoczowski Judosz wyszedł na ulice miasta. W specjalnym pochodzie, prowadzony przez strażaków z OSP, przeszedł na rynek. Trzy razy pokłonił się pani burmistrz i ratuszowi, podobne pokłonny oddał w stronę kościoła i zniknął. Podobny marsz zakończony spaleniem Judosza odbędzie się w Wielką Sobotę.

Pochód Judosza w Skoczowie to tradycja bardzo stara. Pierwsze wzmianki pochodzą z XVI-wiecznych krok. Jedna z teorii mówi, że zwyczaj ten przywiózł ze sobą morawski kupiec, inna że morawski ksiądz. Pierwotnie pochód odbywał się dwa razy dziennie przez cały Wielki Tydzień. Na stałe praktykowany jest od poczatku XX wieku z małą przerwą od lat 60 do 80 XX wieku. Przywrócili go strażacy z OSP, później w oragnizację wydarzenia włączyło się Towarzystwo Miłosników Skoczowa. - Od 1986 roku zwyczaj ten jest kultywowany nieprzerwalnie w Wielki Piątek i Wielką Sobotę - mówi Diana Pieczonka – Giec z Towarzystwa Miłośników Skoczowa.

Od lat pochód Judosza ma stałe grono zwolenników. Na frekwencję duży wpływ ma pogoda. W tym roku w wielkopiątkowym pochodzie uczestniczyło dużo rodzin z dziećmi. Dawniej za Judoszem chodziły przede wszystkim dzieci. Zajmowali się tym ministranci, wieloletni kościelny skoczowski pan Frydrychowski specjalizował się w szyciu stroju Judosza. Obecnie jest to rodzinny sposób na spędzenie czasu. Ważne, żeby rodzice pokazywali, że to jest zwyczaj tutejszy, który warto kontynuować. Judosz symbolizuje całe zło, które znajduje się w mieście - wyjaśnia pani Diana.

CZYTAJ TAKŻE:
Wielki Piątek: Na Śląsku Cieszyńskim piją tatarczówkę

W tym roku Judoszem był Remigiusz Paczyński. Jak przyznał, przy słonecznej pogodzie w przebraniu Judosza jest gorąco, dodatkowo kłuje słoma. Strażak ma jednak nadzieję, że od tego roku rozpocznie się jego epoka judoszowania, zastępując Romana Kohuta.

- Im więcej tradycji, tym bogatsze nasze doświadczenia osobiste. Warto upowszechniać tego Judosza. Brakowało mi tylko narratora, który na początku powiedziałby w ramach wstępu od kiedy jest ta tradycja, z czym się wiąże, co poszczególne elementy pochodu znaczą, kiedy go będą palili i co ludzie mają sobie pomyśleć w tym czasie. Czy samospalenie wystarczy w zmazaniu grzechów z całego roku. Słyszałem, że w czasach przedchrześcijańskich ten zwyczaj pochodzi. Warto by było, gdyby jakiś etnograf się do tego odniósł - przyznał uczestniczący w pochodzie Judosza mieszkaniec Skoczowa.

Po pochodzie Judosza w Artadresie odbyło się tradycyjne picie tatarczówki.

W tym roku Judosza będzie można sobie zabrać do domu. Najstarsza cukiernia w Skoczowie - Cukiernia Państwa Dusiów działająca nieprzerwanie od 1906 roku, przygotowała Judosze z piernika, które będzie można kupić przed pochodem oraz w cukierni na ul. Kościelnej.

W Wielką Sobotę pochód Judosza rozpocznie się o godz. 12 i zakończy się jego spaleniem.


*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Wielkanoc 2014: Tradycje i zwyczaje wielkanocne, które musisz znać
*Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!