Podsumowanie roku 2015 w rolnictwie: Niskie ceny, susza, wysokie kary za nadprodukcję

Barbara Kociakowska
Blokada krajowej ósemki w Porosłach - rolnicy sfrustrowani byli tragiczną sytuacją na rynku trzody chlewnej oraz spadającymi cenami mleka Wojciech Wojtkielewicz
Podsumowanie roku 2015 w rolnictwie. W kończącym się roku w rolnictwie działo się bardzo dużo, ale nie były to wydarzenia pozytywne. Nie dość, że na głównych rynkach rolnych - trzody i mleka - sytuacja była fatalna, to jeszcze pogoda dała się rolnikom mocno we znaki. Straty w uprawach były ogromne. Zapytaliśmy podlaskich gospodarzy co sądzą o 2015 roku. Uważają, że tak fatalny rok dotychczas jeszcze się nie zdarzył. Województwo podlaskie ucierpiało szczególnie.

- Można powiedzieć, że dotknęło nas siedem plag egipskich - mówi Stanisław Rogalski, producent mleka z Czechowizny. - M.in.: ASF, straty łowieckie, kary za przekroczenie kwot mlecznych, dotkliwa susza - wylicza.

Jego zdaniem najbardziej dotkliwą plagą była susza. Dokuczyła ona wszystkim rolnikom. Stanisław Rogalski obawia się, że to nie koniec problemów rolników. Boi się, że susza może się utrzymywać.

- Znowu mamy bezśnieżną zimę, a stan wód jest niski - zauważa rolnik. - Wiosną wystarczy trochę słońca i znowu zrobi się dramatycznie sucho.

Cena mleka, mimo że w październiku w całym kraju wzrosła o 3 proc., ciągle jest niska. A należy pamiętać o tym, że rolnicy będą spłacać jeszcze kary za nadprodukcję.

Wiesław Krawczuk, producent trzody chlewnej z Niewodnicy Nargilewskiej-Kolonii, podkreśla, że dla producentów trzody ten rok był bardzo trudny. Ceny żywca wieprzowego przez cały czas były niskie, ale pod koniec roku spadły do dramatycznie niskiego poziomu.

- Ci drobni producenci otrzymują 3-3,30 zł/kg netto - podkreśla Wiesław Krawczuk. - Więksi mogą liczyć na 3,50 zł/kg.

Producenci trzody obawiają się też ASF. Jak podkreśla rolnik z Niewodnicy Nargilewskiej-Kolonii, choć służby weterynaryjne zapewniają, że  choroba ta jest pod kontrolą, nie można mieć pewności co się wydarzy.

- Zakupiłem maty dezynfekcyjne, ogrodziłem gospodarstwo siatką, by zabezpieczyć je przed dostępem dzikich zwierząt, choć nie było to wymagane - podkreśla Krawczuk.

O problemach w rolnictwie, zmianach przepisów, sukcesach naszych gospodarzy w kończącym się 2015 roku pisaliśmy na łamach „Gazety Współczesnej”. Zobaczmy zatem, którym tematom poświęciliśmy dużo uwagi. Oto najważniejsze - naszym zdaniem - wydarzenia minionego roku.

STYCZEŃ

Podlascy producenci trzody chlewnej borykają się z problemem braku zbytu - jest on następstwem wystąpienia na naszym terenie afrykańskiego pomoru świń (ASF). Trudności ze zbytem trzody mają zwłaszcza mali rolnicy. Na terenie czterech powiatów dotkniętych afrykańskim pomorem świń: sokólskiego, białostockiego, sejneńskiego i augustowskiego, skup prowadzą tylko trzy podmioty, a tylko jeden z nich odbiera trzodę od drobnych producentów.

LUTY

To czas rolniczych protestów, które przetoczyły się przez cały kraj - również przez województwo podlaskie. M.in. 9 lutego podlascy rolnicy zablokowali w Porosłach krajową ósemkę. Protest trwał trzy dni. Gospodarze byli sfrustrowani m.in. sytuacją na rynku trzody chlewnej, która miała bezpośredni związek z ASF oraz trudną sytuacją na rynku mleka. Akcje protestacyjne zostały zorganizowane także m.in. koło Zabłudowa i w Szczuczynie.

Rolnicy z miejscowości Jemielite Stare - Patrycja i Wojciech Pruszkowscy - zwyciężyli w krajowym konkursie „Rolnik Farmer Roku” (wcześniej zostali wicemistrzami krajowymi Agroligi). Młodzi rolnicy prowadzą gospodarstwo o powierzchni 100 ha, zajmują się hodowlą bydła mlecznego . Stado liczy około 300 sztuk zwierząt, z czego 190 to krowy dojne. W 2012 roku postawili nową oborę na 140 krów dojnych, wyposażoną w roboty: udojowe, do podgarniania paszy oraz zgarniania nieczystości.

Po stwierdzeniu ASF w jednym z gospodarstw we wsi Puciłki wybito wszystkie świnie w gospodarstwach leżących w strefie zapowietrzonej (52 sztuki utrzymywane w 15 gospodarstwach).

MARZEC

Po rolniczych protestach w   ministerstwie zostały powołane tzw. zespoły robocze, które miały rozmawiać o sposobach rozwiązania problemów na poszczególnych rynkach rolnych.

Poznaliśmy pierwsze prognozy dotyczące przezimowania roślin. Okazało się, że oziminy przetrwały dobrze, ale już w marcu specjaliści z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie sygnalizowali, że na polach jest zbyt sucho.

Z końcem marca zakończył się ostatni rok kwotowy. Wielu podlaskich rolników znacznie przekroczyło swoje mleczne limity.

KWIECIEŃ

Ruszyła czwarta edycja plebiscytów „Gazety Współczesnej” - „Rolnik roku 2015” i „Nasz sołtys”. Zgłosiło się do nich 43 rolników, 27 sołtysów.

29 kwietnia wszedł w życie  „Program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń na lata 2015-2018”. Rolnicy z terenów zagrożonych afrykańskim pomorem świń otrzymali miesiąc na podjęcie decyzji czy są w stanie spełnić określone wymogi bioasekuracji, czy zrezygnują z produkcji w zamian za rekompensaty.

MAJ

Odnotowano bardzo duży wzrost cen jabłek. W wyniku rosyjskiego embarga sadownicy przez prawie cały sezon sprzedawali owoce poniżej kosztów produkcji. Ci, którzy przetrzymali jabłka do maja,  mogli sprzedać je w hurcie po 2 zł/kg.

W ostatnią niedzielę maja odbyły się wybory do rad powiatowych izb rolniczych.

CZERWIEC

274 podlaskich rolników zadeklarowało, że nie spełni wymogów bioasekuracji i zrezygnuje z produkcji trzody chlewnej w zamian za rekompensaty. Łącznie utrzymywali oni około 6 tys. świń. Na terenie objętym programem bioasekuracji znajdowało się 2130 stad liczących łącznie 35 tys. świń.

Anna i Sylwester Jaszczołt zostali mistrzami Podlaskiej Agroligi 2015 w kategorii rolnicy. Wśród firm zwyciężył Metal-Fach z Sokółki.

Sylwester Jaszczołt ze wsi Jaszczołty (gm. Grodzisk) został zwycięzcą plebiscytu „Gazety Współczesnej” „Rolnik roku 2015”. Natomiast w plebiscycie „Nasz sołtys” zwyciężył Tomasz Jędrzejczak z Dawidowizny (gm. Goniądz). Rolnik roku uprawia 236 hektarów ziemi, zajmuje się produkcją mleka. Ma 180 krów dojnych, a całe stado bydła mlecznego liczy 380 sztuk. Anna i Sylwester Jaszczołtowie od 20 lat powiększają swoje gospodarstwo. Kiedy je przejęli, mieli zaledwie kilkanaście hektarów ziemi i cztery krowy. Z kolei Tomasz Jędrzejczak sołtysem Dawidowizny jest trzecią kadencję, jest także radnym gminnym.

LIPIEC

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach ostrzegł, że Polsce grozi susza rolnicza. Wkrótce w woj. podlaskim komisje suszowe rozpoczynają szacowanie strat.

Protest producentów czarnych porzeczek. Ceny tych owoców - mimo niskich plonów - są tak niskie, że nawet nie pokrywają kosztów produkcji. Część plantatorów deklaruje, że pozostawi porzeczki na krzakach, by nie dopłacać do zbioru.

Na I Walnym Zgromadzeniu V kadencji Podlaskiej Izby Rolniczej delegaci, reprezentujący Rady Powiatowe wybrali zarząd PIR. Na prezesa Izby V kadencji ponownie został wybrany Grzegorz Leszczyński z powiatu siemiatyckiego. Funkcję wiceprezesa powierzono Adamowi Niebrzydowskiemu z powiatu łomżyńskiego.

2 lipca białostocka firma SaMasz ustanowiła rekord Guinnessa pt. „Największy obszar łąki skoszony zestawem 3 kosiarek dyskowych w 8 godzin”. W tym czasie skoszonych zostało dokładnie 96.29 ha.

SIERPIEŃ

Poznaliśmy wysokość kar za nadprodukcję mleka - wynoszą one ponad 90 gr za każdy nadliczbowy litr. Rolnicy nie przypuszczali, że będą one aż tak wysokie. Kary za przekroczenie kwot mlecznych musi zapłacić 12,8 tys. producentów mleka z woj. podlaskiego - łączna ich kwota to 171 mln zł.

Jadwiga i Zdzisław Sidorek ze wsi Żywa Woda w gm. Jeleniewo zostali zwycięzcami etapu wojewódzkiego XIII edycji konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”.

W województwie podlaskim przybywa komisji szacujących straty w gospodarstwach rolnych spowodowane suszą. W sumie straty szacowało 118 komisji.

WRZESIEŃ

Podczas targów Polagra Food podlascy producenci tradycyjnej żywności zdobyli aż cztery Perły Kulinarne. Docenieni zostali: Małgorzata Ostapowicz z Kryłatki (za pasztet z dzika); Tomasz Siergiejewicz, właściciel restauracji w Łomży (za szczupaka faszerowanego pieczonego w tataraku); Biruta Zimnicka ze wsi Buraki (za ser owocowy „oboliu suris”) i Grażyna Putkowska z Rotek (za ser nadbużański dojrzewający).

We wrześniu rolnicy mogli składać wnioski o tak zwaną pomoc suszową. Do Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęły 31193 wnioski o pomoc suszową. Natomiast poniesione przez rolników straty zostały wycenione łącznie na 85 mln złotych. Pula pieniędzy przeznaczonych na pomoc dla rolników dotkniętych suszą (450 mln złotych) okazała się za mała, trzeba było zastosować współczynnik korygujący. Stawki dla rolników dotkniętych suszą zostały zmniejszone do 648 zł za hektar owocujących drzew i krzewów oraz 324 zł za hektar pozostałych upraw. W grudniu okazało się, że zostały pieniądze i rolnicy otrzymają dodatkowo 40 złotych na hektar powierzchni owocujących upraw drzew i krzewów owocowych oraz 20 złotych na 1 ha powierzchni innych upraw rolnych.

PAŹDZIERNIK

Minister rolnictwa Marek Sawicki podpisał rozporządzenie ułatwiające rolnikom tzw. sprzedaż bezpośrednią przetworów owocowych i mięsnych.

W tym roku (ze względu na suszę) już od 16 października ruszyła wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich (50 proc. należnej kwoty).

Ruszył nabór wniosków na „Modernizację Gospodarstw Rolnych” z PROW 2014-2020. Rolnicy mogli ubiegać się o wsparcie na: rozwój produkcji prosiąt , rozwój produkcji mleka krowiego oraz bydła mięsnego. W województwie podlaskim wnioski złożyło 538 rolników. Aż 85 procent wniosków dotyczyło inwestycji w produkcję mleka, 10 procent dotyczyło rozwoju produkcji bydła mięsnego, a 5 procent - rozwoju produkcji prosiąt.

1 października w Janowie odbyła się pierwsza regionalna aukcja bydła mięsnego. Jej organizatorem był Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego. Na aukcji można było licytować zwierzęta wszystkich ras mięsnych, jakie związek ma pod oceną (dotyczy to  jałówek hodowlanych, jałówek i byczków na opas w wadze 200-300 kg). Najliczniej była reprezentowana rasa limousine, która w woj. podlaskim stanowi 90 proc. hodowanego bydła mięsnego. Aukcja zakończyła się sukcesem.

LISTOPAD

Krzysztof Jurgiel objął funkcję ministra rolnictwa. Jurgiel ma 62 lata, pochodzi z Białostocczyzny, skończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując tytuł magistra inżyniera geodety. Później skończył studia podyplomowe z szacowania wartości nieruchomości.

Sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został Jacek Bogucki.

Dramatycznie spadły ceny trzody chlewnej (w ciągu siedmiu tygodni o osiem procent).  Mniejsi producenci za kilogram żywca otrzymywali nawet po 3,30 zł. Powód spadku cen? Wzrost produkcji trzody na rynku unijnym.

GRUDZIEŃ

Unia Europejska zapowiedziała wprowadzenie dopłat do prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny (powinno ruszyć w styczniu 2016 r.), które ma za zadanie poprawić sytuację na rynku trzody chlewnej. W opinii rolników, dopłacanie  do przechowywania wieprzowiny jest pozbawione sensu, gdyż w Polsce nie ma nadmiaru żywca wieprzowego. Problemem jest import z krajów unijnych. Gospodarze obawiają się, że przechowywane zapasy zostaną wprowadzone na rynek wówczas, gdy cena trzody zacznie rosnąć i jeszcze bardziej go rozregulują.  

Ruszyła sprzedaż karpi - okazało się, że straty poniesione przez gospodarstwa rybackie są ogromne. W jednych gospodarstwach karpi jest mniej o 30 proc., w innych o 50 proc., a są i takie, które nawet ich nie sprzedawały. Latem w stawach zaczęło błyskawicznie ubywać wody, niektóre nawet całkowicie wyschły. Ryby stały się łatwym łupem dla drapieżników, zaczęły występować śnięcia. Kiedy temperatura wody była wysoka, nie można było dokarmiać ryb. Ceny karpi - mimo że były wyższe o 10-15 proc. - nie zrekompensowały strat poniesionych przez hodowców.

Wideo

Materiał oryginalny: Podsumowanie roku 2015 w rolnictwie: Niskie ceny, susza, wysokie kary za nadprodukcję - Gazeta Współczesna

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie