Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowano ubiegły rok na Jasnej Górze. Łącznie przybyło 2,5 miliona pielgrzymów

OPRAC.:
Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Biuro Prasowe JasnaGóraNews
2,5 mln pielgrzymów przybyło na Jasną Górę w 2022 - poinformowano na konferencji prasowej podsumowującej miniony czas w sanktuarium. W spotkaniu zorganizowanym przez Biuro Prasowe JasnaGóraNews uczestniczyli przeor klasztoru, kustosz i rzecznik. Za najważniejsze wydarzenia uznano: otwarcie Jasnej Góry dla uchodźców z Ukrainy, poświęcenie Golgoty Wschodu i Kaplicy Jasnogórskiej Matki Pojednania, modlitwę dziękczynną za bł. Prymasa Wyszyńskiego i wprowadzenie jego relikwii do Kaplicy Matki Bożej.

Dom Pielgrzyma - schronienie przed wojną

Na Jasną Górę w pielgrzymkach pieszych, rowerowych, biegowych, rolkowych i konnej dotarło w sumie ok. 84 tysięcy osób. Przybyło: 265 pielgrzymek pieszych - a w nich ponad 74 tysięcy pątników, 271 grup rowerowych (prawie 9 tysięcy osób), 24 grupy biegowe (716 osób), 3 motocyklowe (220 osób), 2 rolkowe (82 osoby), 1 konna (17 osób).

Dom Pielgrzyma był jednym z pierwszych miejsc włączonych w częstochowski system pomocy osobom uciekającym przed wojną, co miało olbrzymie znaczenie wobec ogromnej pierwszej fali szukających schronienia i pomocy, głównie matek z dziećmi. Pierwsi uchodźcy zamieszkali tu już na początku marca i z każdym dniem ich przybywało. Wielkanocne śniadanie spożyło tu ponad sto osób. Jasna Góra pomyślała nie tylko o otwarciu dla uchodźców miejsc noclegowych, ale także świątyni. Już od 13 marca sprawowane są tu niedzielne Msze w języku ukraińskim, a od 20 marca w kaplicy Jana Pawła II Boska Liturgia. Cały czas, po ukraińsku, odbywa się też spowiedź.

Co jeszcze na Jasnej Górze w 2022?

Tegoroczne piesze pielgrzymowanie na Jasną Górę było wielkim błaganiem o pokój. W pielgrzymkach szli również uchodźcy, ale i ci, którzy specjalnie na czas rekolekcji w drodze opuścili Ukrainę, jak kapłani, siostry zakonne a nawet całe grupy.

Golgota Wschodu i Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania to od tego roku nowe wymowne miejsce pamięci o milionach Polaków, ofiar Rosji carskiej i totalitaryzmu sowieckiego. Znajduje się w Bastionie św. Barbary i niesie, jak mówił podczas otwarcia o. Arnold Chrapkowski, generał Paulinów, przesłanie o niezłomności ludzkiego ducha, przebaczeniu i wierze we wstawiennictwo Matki Bożej.

Rok 2022 był nadal czasem wdzięczności za bł. Prymasa Wyszyńskiego. 3 maja odbyło się narodowe dziękczynienie a w pierwsze liturgiczne wspomnienie 28 maja do Kaplicy wprowadzone zostały jego relikwie. Przez cały rok trwały „Czuwania z bł. Prymasem w Domu Matki” z rozważaniem jego „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”.

ZAPIS KONFERENCJI ZOBACZYSZ TUTAJ

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera