Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Teresy Wierzbickiej. Pożegnaliśmy dziś wieloletnią dyrektorkę I LO w Katowicach im. M. Kopernika

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Msza żałobna odbyła się w katedrze Chrystusa Króla. Teresę Wierzbicką pochowano na cmentarzu przy ul. H. SienkiewiczaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Msza żałobna odbyła się w katedrze Chrystusa Króla. Teresę Wierzbicką pochowano na cmentarzu przy ul. H. SienkiewiczaZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Arek Gola
Pogrzeb Teresy Wierzbickiej. W piątek 19 lutego 2021 r. pożegnaliśmy wieloletnią dyrektorkę I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Katowicach. To ona wprowadzała w szkole klasy dwujęzyczne, a za rozpowszechnianie kultury francuskiej otrzymała nawet order z Ministerstwa Edukacji Narodowej Francji. Uroczystość odbyła się w katedrze Chrystusa Króla.

Pożegnaliśmy Teresę Wierzbicką, wieloletnią dyrektorkę I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Katowicach.

Zasłużona nauczycielka zmarła po długiej chorobie 13 lutego.

Uroczystość odbyła się w piątek, 19 lutego, w katedrze Chrystusa Króla.

- Żyć dla Boga, oznacza żyć dla drugiego człowieka. Świętej pamięci Teresa żyła dla drugiego człowieka. Dla swojego męża, syna, przyjaciół, współpracowników i uczniów. (...) Tak wiele swoich sił i zdolności poświęciła swoim wychowankom. Patrząc na to wszystko, ufni słowom Jezusa, jesteśmy głęboko przekonani, że i dziś Teresa żyje dla Pana, żyje prawdziwym życiem - mówił ksiądz podczas kazania.

Teresa Wierzbicka została pochowana na cmentarzu przy ul. Henryka Sienkiewicza.

Ze szkołą związana przez prawie 25 lat. Otrzymała medal od Francuzów

Teresa Wierzbicka ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim.

Z I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Katowicach była związana przez prawie 25 lat. Jako nauczycielka języka polskiego zatrudniła się tam w 1985 roku. Dwa lata później została dyrektorem placówki.

W 1990 roku wcieliła w życie pomysł utworzenia dwujęzycznych klas z językiem francuskim. Udało się to dzięki zaangażowaniu Ambasady Francji w Polsce oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Kiedy dziewięć lat później przeprowadzano reformę edukacji, doprowadziła do utworzenia dwujęzycznego gimnazjum.

- W 2001 roku dekretem Premiera Republiki Francuskiej otrzymała od Ministra Edukacji Narodowej Francji order Palm Akademickich za swój wkład w rozpowszechnianie kultury francuskiej w Polsce. Order stał się uhonorowaniem jej dotychczasowej pracy - wspominają władze liceum.

W 2009 roku przeszła na zasłużoną emeryturę.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera