Polish Pamir Expedition 2010 wyrusza ze Śląska

  Polish Pamir Expedition 2010 wyrusza ze Śląska

  Mateusz Kapusta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Mają dosyć upałów na Śląsku więc jadą w góry Pamir. Pod koniec lipca wyruszy śląska wyprawa pod nazwą Polish Pamir Expedition 2010. Celem, który wyznaczyła sobie ekipa, są dwa wymagające szczyty położone w Tadżykistanie.
  25 lipca wyleci szóstka śmiałków chcących zdobyć dwa wysokie i trudne szczyty. W skład zespołu wchodzą Grzegorz Bielejec, który jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Katowicach, Robert Cholewa i Elżbieta Cholewa, będący członkami Klubu Wysokogórskiego w Gliwicach i Katowicach, a także Adam Malinowski, Janusz Borkowski oraz ratownik medyczny Gracjan Tomaszewski.

  Szóstka ludzi uczestniczących w wyprawie, posiada bardzo duże doświadczenie, nabyte w wielu rejonach świata, jak na przykład w Alpach, Kaukazie, Pamirze lub Himalajach.
  Obecnie celem śląskiej ekipy składającej się z wyżej wymienionych osób są dwa szczyty w Tadżykistanie. Pierwszy z nich nosi nazwę Eugenii Korżeniewskiej i liczy sobie 7105 m.n.p.m., drugi natomiast zwie się Somoni i ma on 7495 m.n.p.m.

  - Wybór padł właśnie na te szczyty, ponieważ są one tak naprawdę jeszcze niezbadane - informuje Anna Bączkowska z wydawnictwa Elamed, w którym pracują członkowie wyprawy.

  Oba szczyty przez śląską ekipę mają zostać zdobyte w ciągu jednego miesiąca. Nie będzie jednak łatwo odnieść sukces. Trasa na szczyt  jest bardzo skomplikowana topograficznie, dodatkowo jest narażona na lawiny kamienne i śnieżne. Warunki pogodowe w górach również nie ułatwią zadania zdobywcom. Pogoda jest często zmienna, głównie panują tam niskie temperatury, silne wiatry i intensywne opady śniegu.

  Mimo wszystko Polish Pamir Expedition 2010, nie zamierza się poddać i ma na dzieję na odkrycie nowego rejonu dla alpinistów i turystów.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo