Politechnika Częstochowska zmienia świat na lepsze

Materiał informacyjny Politechnika Częstochowska

Współczesna uczelnia, jeśli chce istnieć na mapie innowacyjnych organizacji, musi oferować wysokiej jakości kształcenie, zapewniające absolwentom pożądane na rynku pracy kompetencje oraz proponować rozwiązania naukowe, które zmieniają świat. Politechnika Częstochowska doskonale radzi sobie z tymi wyzwaniami a jej potencjał jest szeroko komentowany w środowisku biznesowym. Za tym idą liczne nagrody instytucji społecznych i gospodarczych, które utwierdzają, że Uczelnia zmierza w dobrym kierunku. Politechnika Częstochowska będąc laureatem nagród: Naukowiec Przyszłości 2023 w kategorii „Uczelnia Przyszłości” oraz Symbol 2023, znalazła się w elitarnym gronie instytucji zmieniających świat, dzięki inteligentnemu rozwojowi opartemu na wiedzy i innowacjach. Pierwsza z wymienionych nagród przyznawana jest przez Forum Inteligentnego Rozwoju, które skupia organizacje wykorzystujące kreatywne myślenie i sztukę innowacji do podniesienia jakości życia, czyniąc świat lepszym miejscem. Natomiast program Symbol docenia firmy i instytucje cechujące się innowacyjnością, rozumiejące rolę prestiżu w zapewnieniu silnej pozycji na rynku i przekształcające swoje środowisko za pomocą inteligentnych mechanizmów opartych na wiedzy i kompetencji. Symbolem 2023 nagrodzono Politechnikę Częstochowską oraz Wydział Zarządzania. Natomiast przyznany w ostatnich dniach Jurajski Olimp nagradza działalność Uczelni na rzecz rozwoju regionu.

Sukces Politechniki Częstochowskiej jest efektem stale rosnącego stopnia komercjalizacji wyników badań naukowych i oczywiście pomysłów oraz otwartości na współpracę. Wiele z pomysłów częstochowskich badaczy wpływa na poprawę jakości życia. Najlepszym przykładem jest współpraca międzynarodowego zespołu naukowców inżynierów biomedycznych i biomechaników (z Politechniki Częstochowskiej, Śląskiej czy University of London) z neurochirurgami Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pod kierownictwem prof. dra hab. n. med. Dawida Larysza nad małoinwazyjnymi metodami zabiegów rekonstrukcji czaszki. A wszystko to dla małych pacjentów, którzy rodzą się z rzadką wadą wrodzoną, która prowadzi do zniekształceń czaszki dziecka. Takie operacje przeprowadzono już w sierpniu 2023 roku w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Swoje prace nad zdrowiem najmłodszych skupił kolejny zespół pracowników Politechniki Częstochowskiej, który opracował bieliznę do spania dla niemowląt, monitorującą funkcje życiowe. Studenci również włączani są w projekty społeczne, jak np. opracowywanie modeli biznesowych dla lokalnych firm. Uczelnia prezentuje duży potencjał w branżach budownictwa i ochrony środowiska, którym oferuje liczne nowoczesne rozwiązania. Coraz silniej zacieśnia się również współpraca z branżą stalową. Potencjał naukowy Uczelni znajduje odzwierciedlenie w ofercie edukacyjnej , która odpowiada na potrzeby przemysłu. Warto już dzisiaj sprawdzić zasady rekrutacji, bo inżynier to bardzo poszukiwany specjalista na rynku.

Politechnika Częstochowska zmienia świat na lepsze

Przygodę z naukami technicznymi warto rozpocząć jak najwcześniej. Tak jak studenci z koła naukowego PCz Rover Team. Ich łazik marsjański stał się symbolem

Politechniki Częstochowskiej rozpoznawalnym na arenie międzynarodowej. Uczelnia słynie w regionie z różnych wydarzeń rozbudzających ciekawość świata. Prowadzi klasy patronackie w szkołach ponadpodstawowych o profilach technicznych oraz ekonomicznych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy, który w tym roku po raz ósmy otwierał świat nauki przed najmłodszymi uczniami. W tegorocznej edycji kolejnego projektu - Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego, przeprowadzono wykłady i warsztaty dla rekordowej liczby 600 uczniów szkół ponadpodstawowych. Trzeba również wspomnieć o licznych festiwalach naukowych i wydarzeniach naukowo-sportowych organizowanych nie tylko dla młodzieży szkolnej ale całej społeczności lokalnej. Politechnika Częstochowska odważnie organizuje niesztampowe akcje, jak pokaz mody Wioletty Podsiadlik, która tworząc kolekcję zainspirowała się księgozbiorami uczelnianej biblioteki. Obok wystawy wynalazków odbywają się wystawy prac artystycznych pracowników i studentów Politechniki. Nie brak akcji, które rozbudzają kreatywności i pracę zespołową, jak gry terenowe organizowane na terenie miasteczka akademickiego. Miasteczko skrywa też niespodzianki np. hoteliki dla pszczół murarek – tak ważnych dla środowiska zapylaczy. Uczelnia podejmuje ważne tematy społeczne współpracując z instytucjami publicznymi. „Wyłącz hejt - włącz szacunek” poruszył dylematy współczesnych nastolatków oraz wskazał na sposoby ich rozwiązywania. Przestrzenią temu sprzyjającą może być „Fabryka pomysłów” w Bibliotece Głównej. Tutaj każdy problem ma szansę na kreatywne rozwikłanie. Studenci mogą rozwijać swoje pasje nie tylko naukowe ale również artystyczne, jak np. w „Teatrze z łapanki” pod kierunkiem aktora Adama Hutyry z częstochowskiego teatru, w kole tańca towarzyskiego lub w chórze akademickim. Nie brak też sukcesów sportowych, jak np. awans uczelnianej drużyny do przyszłorocznych rozgrywek częstochowskiej 1. ligi w piłce nożnej. Dlatego warto śledzić wydarzenia Uczelni, by nie przegapić ciekawych iwentów, naukowych i nie tylko.

Politechnika wciąż poszerza grono organizacji, z którymi współpracuje. Jak bardzo ważne jest zawieranie relacji społecznych i gospodarczych pokazują przede wszystkim Targi Pracy, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Targi organizowane są przede wszystkim z myślą o studentach, by umożliwić im kontakt z przedstawicielami biznesu. Takie spotkania mogą zaowocować stażami, praktykami a nawet ofertami pracy.

Politechnika Częstochowska pokazuje, że uczelnia z mniejszego miasta może prężnie rozwijać się. Osiągnięte sukcesy w różnych obszarach działalności są wynikiem skutecznego realizowania objętej strategii rozwoju. Na wzór Mistrza Polski klubu RKS Raków Częstochowa, Politechnika realizuje cierpliwie swoje cele krok po kroku, wykorzystując pracowitość, otwartość na współpracę i odwagę w stawianiu celów.

Politechnika Częstochowska zmienia świat na lepsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Politechnika Częstochowska zmienia świat na lepsze - Dziennik Łódzki