Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika w europejskiej ekstralidze

Piotr Piesik
Politechnika Częstochowska jako jedyna polska uczelnia znalazła się wśród partnerów projektu nowoczesnej technologii fluidalnego spalania różnych paliw przy równoczesnym wychwytywaniu powstającego dwutlenku węgla.

Kontrakt na jego realizację podpisano w ubiegłym tygodniu w Madrycie. Wszystko odbywa się w ramach programu unijnego, na który przeznaczono ponad 11 milionów euro. Z tej kwoty Wydział Inżynierii i Ochrony Środowiska politechniki otrzyma 577 tys. euro.

- Używając terminologii sportowej, znaleźliśmy się w europejskiej ekstralidze - mówi dziekan wydziału prof. Wojciech Nowak. - Rozwijamy technologie, których jeszcze nie ma na świecie. Nasza energetyka długo jeszcze będzie oparta na spalaniu węgla, zaś coraz ostrzejsze normy emisji dwutlenku węgla oznaczają, że takie badania mają wielką przyszłość. Własnymi siłami przygotowaliśmy wniosek, który zyskał niemal maksymalne oceny ekspertów. Musimy też zadbać o odpowiednią ochronę naszej własności intelektualnej. Wyniki badań już budzą ogromne zainteresowanie.

Uczelnia ściśle współpracuje z Południowym Koncernem Energetycznym, który w elektrowni Łagisza uruchamia blok energetyczny o mocy 460 megawatów, największy na świecie oparty właśnie na technologii fluidalnego spalania. Umożliwia ona stosowanie różnych paliw bez szkody dla parametrów technicznych. Na identycznych zasadach oparta będzie budowana w Częstochowie nowa elektrociepłownia spółki Fortum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!