Polska - Macedonia 25:20. Biało-czerwoni jedną nogą już w Rio de Janeiro

Karol Bielecki zdobył najwięcej bramek dla Polski
Karol Bielecki zdobył najwięcej bramek dla Polski Anna Kaczmarz / Polska Press
W swoim pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich Polacy zwyciężyli w Gdańsku Macedończyków 25:20 (13:9) i paszporty do Rio mają na wyciągnięcie ręki. Polska i Macedonia są faworytami turnieju w Gdańsku, z którego awans na igrzyska wywalczą dwa zespoły. Wygrana biało-czerwonych z 11. zespołem ostatnich mistrzostw Europy sprawiła, że nasi szczypiorniści praktycznie są już jedną nogą na igrzyskach. Przypieczętować swoją olimpijską kwalifikację mogą już w sobotę wieczorem, jeśli pokonają najsłabszy zespół tej imprezy - Chile.

Nowy selekcjoner Polaków Tałant Dujszebajew na krótkim zgrupowaniu przed turniejem przedolimpijskim ogromną wagę przywiązywał do taktyki i niektóre pomysły Kirgiza z hiszpańskim paszportem mogliśmy zobaczyć na parkiecie. Skrzydłowy Azotów Puławy Przemysław Krajewski został ustawiony na środku rozegrania i do przerwy to właśnie on był najskuteczniejszym zawodnikiem biało-czerwonych.

Kroku dotrzymywał mu Karol Bielecki, który po przerwie dzierżył w naszym ataku palmę pierwszeństwa zdobywając w sumie siedem bramek. Doświadczony rozgrywający Vive Tauronu Kielce nie pomylił się w żadnym z czterech karnych i popisał się też skutecznymi rzutami z II linii, po których bramkarz rywali Borko Ristowski mający lada dzień podpisać kontakt z Barceloną, był bez szans.

W meczach z Macedonią kluczową sprawą jest zatrzymanie Kiryła Łazarowa. 36-letni rozgrywający Barcelony radził sobie z pilnującym go indywidualnie Adamem Wiśniewskim zdobywając osiem trafień, ale nie miał wsparcia kolegów.

W styczniu w Krakowie w turnieju Euro 2016 Polacy wygrali z Macedonią po zaciętym boju 24:23. Tym razem nasza wyższość nad zespołem z Bałkanów nie podlegała żadnej dyskusji. Dość powiedzieć, że goście ani razu nie prowadzili w tym meczu, a ostatni remis (4:4) zanotowaliśmy w 8 minucie. Później biało-czerwoni gorąco dopingowani przez 10 tysięcy kibiców odskoczyli na 3-4 bramki, a w drugiej połowie jeszcze powiększyli tę przewagę. W 50 minucie wynosiła ona 23:15, w czym spory udział miał Sławomir Szmal, który obronił m.in. dwa rzuty karne. Najlepszym graczem spotkania wybrany został Michał Jurecki dyrygujący grą biało-czerwonych.