MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polska powinna przypomnieć sobie o Śląsku - mówią twórcy Filmowej encyklopedii Powstań Śląskich

Mateusz Demski
Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich
Filmowa encyklopedia Powstań Śląskich jest jednym z trzech Wydarzeń Historycznych Roku 2016. W kategorii „Edukacja i multimedia". Nagrody zostały wręczone wczoraj w Warszawie. O przesłaniu projektu, jego kontynuacji i znaczeniu w skali kraju, opowiedzieli nam twórcy: Kamil Niesłony i Maciej Marmola.

Projekt świętochłowickiego Muzeum Powstań Śląskich pt. „Filmowa encyklopedia Powstań Śląskich” został uznany za jedno z Wydarzeń Historycznych Roku 2016 w plebiscycie Muzeum Historii Polski. Wygrał w kategorii „Edukacja i multimedia”.

Filmowa encyklopedia Powstań Śląskich jest Wydarzeniem Historycznym Roku 2016

- Przede wszystkim cieszymy się, że nasz projekt wpisał się w kategorię edukacji, ponieważ od samego początku naszym założeniem było przybliżenie wątku powstań nie tylko pasjonatom historii, ale także uczniom, którzy dopiero poszukują swoich zainteresowań. Z takiej multimedialnej formy skorzystają z pewnością chętniej, niż z opasłego podręcznika do historii - podkreśla Kamil Niesłony, dziennikarz, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich i współtwórca "Filmowej encyklopedii Powstań Śląskich".

Co ciekawe, kilkuodcinkowy miniserial został wypalony na kilku tysiącach płyt DVD, które rozesłano do wszystkich szkół w woj. śląskim. Stanowiły dodatek do lekcji historii w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Projekt „Filmowa encyklopedia Powstań Śląskich” zakłada przedstawienie życiorysów powstańców śląskich w formie historii mówionej, zaprezentowanej przez ich żyjących potomków. Na kanwie historii rodzinnych powstało osiem krótkometrażowych filmów dokumentalnych, przedstawiających najważniejsze i najbardziej tragiczne momenty w dziejach Śląska: okres powstań śląskich, kampanię wrześniową i II wojnę światową, wielotysięczne wywózki ludności rozpoczęte w 1945 r. oraz represje względem niepodległościowców w okresie Polski Ludowej. Według twórców temat jest na tyle szeroki, że zasługuje na kolejne odcinki.
- Właśnie jesteśmy w fazie realizacji zdjęć do drugiej serii. Niedługo rozpocznie się okres postprodukcji, a już w sierpniu w internecie pojawią się dwa pierwsze odcinki. Na jesień chcielibyśmy, aby całość została ponownie wyemitowana na antenie TVP Historia - mówi Niesłony. Ale to nie wszystko. Maciej Marmola, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autor monografii „Przemilczana historia powstańca śląskiego Jana Lortza" i współtwórca „Filmowej encyklopedii Powstań Śląskich", podkreśla, że rozmawiał z kolejnymi chętnymi rodzinami, które chcą opowiedzieć o losach swoich przodków.

- Potomkowie powstańców bardzo chętnie dzielą się z nami odkurzonymi opowieściami rodzinnymi i niepublikowanymi dotąd materiałami archiwalnymi. Tym samym skupiamy się na tym, aby historia na ekranie była żywa, emanowała emocjami i zaangażowaniem - mówi Marmola. - Właściwie mówimy o ostatnich świadkach tamtych wydarzeń, 90-latkach, którzy pielęgnują pamięć o swoich ojcach. Ta pamięć należy im się nie tylko na Śląsku, ale w całej Polsce. Kiedy jestem w Warszawie, ludzie pytają mnie, po co my się tak wtedy biliśmy? Nie mają pojęcia o tym, co nas spotkało. A powinni. Polska powinna w końcu przypomnieć sobie o Śląsku i o tym, że takie wydarzenia miały tutaj miejsce - dodaje.

Projekt „Filmowa encyklopedia Powstań Śląskich" stanowi początek obchodów 100. rocznicy powstań śląskich, najważniejszego okresu w historii regionu, który zaowocował powrotem Górnego Śląska do Polski po ponad sześciu wiekach funkcjonowania pod czeską, a później niemiecką jurysdykcją.

ZOBACZCIE FILM: Filmowa encyklopedia Powstań Śląskich, odcinek 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni