Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie kolędy i pastorałki: Tradycyjne pieśni na święta Bożego Narodzenia [TEKSTY KOLĘD]

KAG
arc
Święta Bożego Narodzenia prawdopodobnie nie mogłyby się odbyć bez śpiewania kolęd i pastorałek. Najpiękniejsze polskie kolędy I pastorałki jak m.in. "Bóg się rodzi, noc truchleje" czy "Mizerna cicha" stanowią dziś świąteczną klasykę i są śpiewane w wielu domach oraz kościołach w całej Polsce. Autorzy wielu polskich pieśni świątecznych, kolęd i pastorałek pozostają nieznani. Przyczyną tego jest często brak zachowania rękopisów, świadczących o autorstwie danej kolędy lub pastorałki. Jednak pomimo to kolędy i pastorałki, te, towarzyszą Polakom w trakcie wigilii, dając radość i szczęście w trakcie Świąt Bożego Narodzenia. NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE KOLĘDY I PASTORAŁKI, KTÓRE LUBICIE NAJBARDZIEJ?

POSŁUCHAJ TAKŻE:
NAJPIĘKNIEJSZE ŚLĄSKIE KOLĘDY I PASTORAŁKI

POLSKIE KOLĘDY I PASTORAŁKI - POSŁUCHAJ NAJPIĘKNIEJSZYCH POLSKICH KOLĘD NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

POLSKIE KOLĘDY I PASTORAŁKI: TRADYCYJNE PIEŚNI NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA [TEKSTY KOLĘD]

"Mędrcy świata, Monarchowie" - to jedna z najbardziej znanych polskich kolęd, słowa do niej napisał Stefan Bortkiewicz, natomiast melodię skomponował ks. Zygmunt Odelgiewicz. Korzenie tej kolędy sięgają XVII wieku.

"Mizerna cicha" - słowa do tej znanej i lubianej polskiej kolędy napisał Teofil Lenartowicz - etnograf oraz poeta romantyczny, konspirator.Po raz pierwszy kolęda "Mizerna cicha" pojawiła się w śpiewniku "Szopka" w roku 1849. Melodię do kolędy napisał ks. Jakub Wrzeciono. Dziś jednak znacznie popularniejsza jest nowsza wersja autorstwa Jana Galla - polskiego kompozytora, dyrygenta, krytyka muzycznego.

"Gdy śliczna Panna" - najpiękniejsze kolędy takie jak "Gdy śliczna Panna" należą dziś do jednych z najczęściej śpiewach kolęd w polskich domach i kościołach. Nieznany jest autor tej kolędy, wiadomo jednak, że pochodzi z początku XVIII wieku. Kolęda "Gdy śliczna Panna" z początku swego istnienia przekazywana była w rękopisach, następnie w drukach pochodzących z XIX wieku. Dziś najstarsza zachowana wersja tej kolędy pochodzi z XVIII wieku i znajduje się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.

POLSKIE KOLĘDY I PASTORAŁKI: NAJEDŹ NA OBRAZEK I POSŁUCHAJ NAJPIĘKNIEJSZYCH POLSKICH KOLĘD. PRZYCISKI "PLAY" UMIESZCZONE NA OBRAZKU URUCHAMIAJĄ WYBRANY UTWÓR

POLSKIE KOLĘDY I PASTORAŁKI: TRADYCYJNE PIEŚNI NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA [TEKSTY KOLĘD]

"Gdy się Chrystus rodzi" - autorzy melodii oraz słów tej kolędy są nieznani. Przypuszcza się, że kolęda powstała przed XIX wiekiem, badacze jednak nie są wstanie dokładnie określić jej wieku. Wiadomo jednak, że dziś ta kolęda należy do ścisłej czołówki polskich kolęd.

"Przybieżeli do Betlejem" - początku istnienia tej kolędy należy doszukiwać się w XVII wieku. podobnie jak wiele polskich kolęd również autorzy tej nie są znani. Kolęda przechodziła wiele zmian. Najpiękniejsze kolędy polskie śpiewane są w kościołach i domach od wielu wieków, podobnie rzecz tyczy się kolędy "Przybieżeli do Betlejem", która śpiewana była przez kolędników z wielkim zamiłowaniem. Z początku kolęda nie posiadała refrenu "Chwała na wysokości, a pokój na ziemi". Kolęda przyjęła swój dzisiejszy kształt dopiero II poł. XIX wieku.

POLSKIE KOLĘDY I PASTORAŁKI - POSŁUCHAJ NAJPIĘKNIEJSZYCH POLSKICH KOLĘD NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA: NAJEDŹ NA OBRAZEK I POSŁUCHAJ NAJPIĘKNIEJSZYCH POLSKICH KOLĘD. PRZYCISKI "PLAY" UMIESZCZONE NA OBRAZKU URUCHAMIAJĄ WYBRANY UTWÓR

POLSKIE KOLĘDY I PASTORAŁKI - POSŁUCHAJ NAJPIĘKNIEJSZYCH POLSKICH KOLĘD NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA - POSŁUCHAJ NAJPIĘKNIEJSZYCH POLSKICH KOLĘD NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

POLSKIE KOLĘDY I PASTORAŁKI: TRADYCYJNE PIEŚNI NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA [TEKSTY KOLĘD]

"Wśród nocnej ciszy" - autorem słów tej kolędy jest ks. Micha Marcin Mioduszewski - kompozytor, twórca pieśni religijnych. Ks. Mioduszewski wraz z swoimi kompozycjami przyczynił się do rozwoju polskiej muzyki liturgicznej. Kolęda prawdopodobnie powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Pierwszą publikację, w której odnajdziemy "Wśród nocnej ciszy" datuje się na rok 1853.

"Lulajże, Jezuniu" - kolęda od wielu wieków kojarzona z polskością. Była inspiracją dla wielu artystów m.in. Fryderyka Chopina, Jacka Kaczmarskiego. Kolęda prawdopodobnie powstała w XVII wieku, jednak jej dzisiejsza wersja różni się od pierwotnej. Znana aktualnie wersja tej kolędy pochodzi z antologii ks. Michała Marcina Mioduszewskiego pt. "Pastorałki i kolędy z melodyjami czyli piosnki wesołe ludu w czasie świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane a przez X. M. M. M. zebrane" z roku 1843.

POLSKIE KOLĘDY I PASTORAŁKI - POSŁUCHAJ NAJPIĘKNIEJSZYCH POLSKICH KOLĘD NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

"Pójdźmy wszyscy do stajenki" - tekst tej polskiej i lubianej kolędy pochodzi z XVII wieku. Jej autorzy pozostają jednak nieznani. Wsłuchując się w kolędę bardzo łatwo przychodzi porównanie jej do innych marszowych utworów, nie tylko kolęd.

"Bóg się rodzi, moc truchleje" znana również jako "Pieśń o Narodzeniu Pańskim" - kolędę napisał znany polski poeta epoki oświecenia, publicysta, dramatopisarz - Franciszek Karpiński. Kolęda powstała nad Sanem, w Dubiecku. Wierni po raz pierwszy kolędę mogli usłyszeć w roku 1792 w Starym Kościele Farnym w Białymstoku. Dziś kolęda uznawana jest za jedną z najpiękniejszych polskich kolęd.

"Dzisiaj w Betlejem" - autorzy tej kolędy podobnie jak "Przybieżeli do Betlejem" pozostają nieznani. Wiadomo, że po raz pierwszy znalazła się w śpiewniku ks. Siedleckiego z 1878 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!