Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 13 tys. wniosków o zasiłek opiekuńczy w jeden tydzień przyjął ZUS w woj. śląskim. W całej Polsce - nawet 113 tysięcy

MCH
Z racji epidemii rodzicom dzieci w wieku do lat ośmiu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Opiekunowie mogą korzystać z niego na czas zamknięcia w wyniku epidemii żłobka, przedszkola czy szkoły.
Z racji epidemii rodzicom dzieci w wieku do lat ośmiu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Opiekunowie mogą korzystać z niego na czas zamknięcia w wyniku epidemii żłobka, przedszkola czy szkoły. pixabay
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 263 tysiące wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. To rozwiązanie, z którego mogą korzystać rodzice dzieci w wieku do ośmiu lat w czasie, gdy szkoły, przedszkola i żłobki są zamknięte. A będzie ich zapewne jeszcze więcej, bo ostatnie zmiany specustawy poszerzyły katalog uprawnionych.

Zgodnie z przyjętą w marcu specustawą zatrudnionym rodzicom dzieci w wieku do lat ośmiu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Opiekunowie mogą korzystać z niego na czas zamknięcia w wyniku epidemii żłobka, przedszkola czy szkoły. Początkowo obowiązywał 14 dni, ale okres ten został wydłużony o kolejne dwa tygodnie.

Nowe przepisy dają możliwość skorzystania z tego zasiłku także rodzicom dzieci niepełnosprawnych w wieku powyżej 8. roku życia. Od 26 marca przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ma też ubezpieczony rodzic lub opiekun pełnoletnich osób niepełnosprawnych, zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia, z powodu koronawirusa, placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

W sześciu oddziałach ZUS w województwie śląskim w dniach od 1 do 7 kwietnia zarejestrowano już 13 427 oświadczeń o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Najwięcej dokumentów wpłynęło do rybnickiego oddziału ZUS. Tutejsi urzędnicy przyjęli ich dokładnie 3 044. W oddziale ZUS w Bielsku-Białej mieszkańcy złożyli 2 588 wniosków, w oddziale w Chorzowie - 2499, w częstochowskim ZUS wraz z podległymi placówkami - 1 567, w sosnowieckim oddziale - 1 538, a w zabrzańskim ZUS - 2 191. - Łącznie tylko w pierwszym tygodniu kwietnia w całej Polsce zarejestrowano 113 tys. wniosków o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - wylicza Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zasiłek opiekuńczy. Zasady korzystanie się nie zmieniły

- O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS - przypomina Kopczyńska.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku.

Trzeba pamiętać, że długość zasiłku nie zależy od liczby dzieci. Nie przysługuje rodzicowi, jeśli drugi rodzic może zapewnić dziecku opiekę, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się też do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ma też ubezpieczony rodzic lub opiekun osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolniony od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia, z powodu koronawirusa, placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Zasady korzystanie się nie zmieniły

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Rodzice mogą też podzielić się opieką nad dzieckiem w ramach limitu zasiłku.

Trzeba pamiętać, że długość zasiłku nie zależy od liczby dzieci. Zasiłek ten nie przysługuje rodzicowi, jeśli drugi rodzic może zapewnić dziecku opiekę, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego, czy urlopu wychowawczego.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera