Co ciekawe, większość rozmówców telefonicznych to osoby spoza terenu miasta Częstochowy, nawet z Sosnowca, Katowic, Bytomia, Chorzowa i Tychów.
- Akcja odbywa się w określonym czasie, ale nasze starania o jak najszersze rozpowszechnienie adresów i telefonów ośrodków adopcyjno - opiekuńczych powodują, że ludzie zainteresowani utworzeniem rodziny zastępczej nadal przychodzą tam i dzwonią, chcą dowiedzieć się szczegółów. Zbierzemy tego owoce - mówi Elżbieta Różycka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie. - Chodzi nam o znalezienie jak największej liczby rodzin niespokrewnionych, które przyjęłyby do siebie młodzież powyżej 13, 14 roku życia. Dziewczęta i chłopcy w tym wieku bardzo rzadko mogą liczyć na adopcję, w tej kwestii największe szanse mają noworodki i maluchy. Lecz przecież starsze dzieci również zasługują na obdarowanie ich rodzinnym ciepłem.
Nie sposób obliczyć, ile rodzin zastępczych udało się utworzyć dzięki trwającej od sześciu lat akcji apelowania o "otwarcie drzwi do serca". W tej chwili na terenie Częstochowy istnieją 34 takie rodziny. O skuteczności takich działań lepiej może świadczyć fakt, że w czasie tych 6 lat zdarzył się tylko jeden przypadek, kiedy zawiązana wcześniej rodzina zastępcza nie poradziła sobie z wychowywaniem powierzonych jej dzieci, które musiały powrócić do placówki opiekuńczej. Rodziny zastępcze są bardzo często wizytowane przez pracowników socjalnych, niektóre odwiedzane są nawet 2 razy w tygodniu.
- Warto wiedzieć, że rodziny zastępcze prowadzą najczęściej ludzie, którzy nie mieli wcześniej nic wspólnego z pedagogiką, sferą opieki - podkreśla Lidia Zeller, wicedyrektor MOPS. - Natomiast dzieci, które trafiają do rodzin zastępczych, wywodzą się z bardzo różnych środowisk. Rodziny w trudnej sytuacji materialnej najczęściej ze wszystkich sił starają się, by ich dzieci nie trafiły do domów dziecka.
Cenne jest również to, że niektóre osoby zgłaszające się do ośrodków adopcyjno- opiekuńczych pytają o możliwość poprowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz pogotowia rodzinnego. Dziś w Częstochowie pracują 4 rodzinne domy dziecka, w czerwcu uruchomiony zostanie kolejny, przy ul. Brata Alberta. Rodzice, zamierzający otworzyć taką placówkę, przeszli wcześniej długi, wszechstronny kurs. Z drugiej strony na miejsce w różnego typu placówkach rodzinnych czeka ponad 70 dzieci tylko w samej Częstochowie. Niestety nie wszystkie posiadają uregulowaną sytuację praw rodzicielskich.
Dlatego ośrodki przy ul. Sobieskiego, al. Jana Pawła II i ul. Nowowiejskiego nadal czekają na każdego, kto chce podjąć się założenia rodziny zastępczej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Ta akcja ma zachęcić do głosowania w wyborach. Do wygrania są ogromne pieniądze
- TEST preferencji wyborczych. Rozwiąż go i zobacz, na jaką partię powinieneś głosować
- Kto będzie się liczył w wyścigu o Oscary 2024? Po festiwalach wiadomo już więcej
- QUIZ. Rozpoznaj wykonawców hitów muzycznych wszech czasów