Pożar magazynów z chemikaliami przy ul. Stolarskiej w Żywcu. Prokuratura czeka na opinię biegłego

Jacek Drost
Udostępnij:
Prokuratura Rejonowa w Żywcu nadal prowadzi śledztwo w sprawie wielkiego pożaru magazynów z chemikaliami, do którego doszło pod koniec kwietnia tego roku. W efekcie spalił się majątek o wielkiej wartości, doszło także do skażenia rzeki Soły i śnięcia ryb.

Cały czas czekamy na opinię biegłego z zakresu pożarnictwa. Sprawy, w których musimy czekać na opinie biegłych są długotrwałe - stwierdziła Agnieszka Michulec, prokurator rejonowy w Żywcu. Dodała, że prokuratura posiada już opinię środowiskową dotyczącą śnięcia ryb, do czego doszło w wyniku prowadzenia akcji gaśniczej, ale konieczna jest jeszcze opinia biegłego z zakresu pożarnictwa.

Do głośnego pożaru magazynów z chemikaliami przy ul. Stolarskiej w Żywcu doszło wieczorem w poniedziałek 23 kwietnia tego roku. Pożar został zauważony około godz. 21.00. Ogień zajął halę, w której w plastikowych pojemnikach składowano około 15 tys. rozcieńczalników.

W kilkugodzinnej akcji gaśniczej brały udział 32 zastępy, około 130 osób.

- Akcja gaśnicza była dość skomplikowana, dlatego, że intensywność spalania tych środków łatwopalnych była bardzo duża. Słup ognia i dymu był potężny. Udało się ograniczyć pożar do obszaru obejmującego magazyn. Natomiast później krok po kroku prowadziliśmy działania gaśnicze i jedną trzecią magazynu odcięliśmy i tym samym nie dopuściliśmy do spalenia - informował kilka godzin po zakończeniu akcji gaśniczej Starszy brygadier Józef Pietraszko, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

W związku z rozmiarami pożaru całkowitemu spaleniu uległa znaczna część hali zakładu, a także 21 pojazdów samochodowych zaparkowanych w pobliżu terenu zakładu.

Z powodu prowadzonej akcji gaśniczej środki chemiczne dostały się do studzienek kanalizacyjnych, pobliskich cieków wodnych, następnie do Soły. Doszło do śnięcia ryb.

„Tysiące martwych ryb w Sole po wczorajszej akcji gaśniczej w Żywcu! Na powierzchni nadal płynie piana. Zginęły pstrągi, lipienie, klenie, świnki, jazie i bolenie. Całe starania naszych strażników zniweczyło czyjeś niedopatrzenie. Będziemy szukać winnych” - poinformował Zarząd Okręgu PZW w Bielsku-Białej na swoim fanepage’u na Facebooku.

Kiedy pojawiły się informacje o skażeniu Soły, a niektórzy utrzymywali, że także Jeziora Żywieckiego Państwowa Straż Pożarna niezwłocznie podjęła działania, których celem było zapobiegnięcie dalszemu rozprzestrzenianiu się chemikaliów.

Po kilku miesiącach śledztwa Prokuratura Rejonowa w Żywcu posiada już opinię z zakresu ochrony środowiska i jeśli chodzi o ten wątek, to mogłaby już podjąć jakieś decyzje o ewentualnym postawieniu komuś zarzutów, ale czeka jeszcze na opinię biegłego z zakresu pożarnictwa, bo sprawa musi zostać oceniona całościowo.

- Jest ona w trakcie opracowywania. Ze względu na złożony materiał ta opinia nie jest prosta - podkreśliła prokurator Michulec. Dodała, że od opinii biegłego z zakresu pożarnictwa będzie zależało czy prokuratura zdecyduje się na powołanie kolejnego biegłego - z zakresu instalacji odgromowych, bo jed-na z hipotez zakłada, że do pożaru magazynu doszło z powodu wyładowań atmosferycznych.

- Biegły z zakresu pożarnictwa wyda opinię, a jego wnioski będą warunkowały podejmowanie dalszych czynności - stwierdziła prokurator Agnieszka Michulec.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Tragiczny karambol na S1 w Jaworznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie