Poznajecie? Tak, to Park Kościuszki w Katowicach. Już przed wojną tłumy spędzały tu weekendy. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Park Kościuszki w Katowicach... 100 lat temu
Park Kościuszki w Katowicach... 100 lat temu Narodowe Archiwum Cyfrowe
Park Kościuszki to największy park w granicach Katowic, liczący dziś 72 hektary! Wędrując alejkami zapraszamy do podróży w czasie - 100 lat wstecz. Wówczas również ciągnęły tutaj tłumy katowiczan.

Poznajecie? Tak, to Park Kościuszki w Katowicach. Już przed wojną tłumy spędzały tu weekendy. Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Park Kościuszki to największy park w granicach Katowic, liczący dziś 72 hektary! Wędrując alejkami, zapraszamy do podróży w czasie - 100 lat wstecz. Wówczas również ciągnęły tutaj tłumy katowiczan. Chłopcy jeździli alejkami na czterokołowcach, rodziny wędrowały alejkami, dzieciaki szalały przy fontanach.

Zobaczcie niezwykłą galerię zdjęć z Parku Kościuszki sprzed 100 laty!

Zobacz koniecznie

Park rozciąga się między ulicami: T. Kościuszki, Mikołowską i Górnośląską. Zajmuje powierzchnię 72 ha. Dzięki swej lokalizacji na skraju centralnych dzielnic miasta należy do najchętniej odwiedzanych terenów rekreacyjnych.

Gdy go tworzono, miał nawiązywać stylistyką do parków angielskich. Powstał już w XiX wieku, w 1888 roku - na 6 hektarach początkowo, by w późniejszych latach się rozrastać. W 1903 r. miasto wydzierżawiło teren o powierzchni 56 ha od niemieckiego przemysłowca Thiele-Wincklera na 100 lat. W pierwszym okresie wytyczono parę ścieżek spacerowych, posadzono drzewa i ustawiono ławki.

Natomiast w 1925 r. nadano parkowi imię Tadeusza Kościuszki.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Akuratny

A jak potem znowu troche czasu, to moze Pan Specjalista od Parków i Ogrodów napisze nam tu kilka linijek o np. (zapomnianym) wspanialym szklanym budynk-"palacu" miejskiego ogrodnictwa na chorzowskim Redenbergu, o "grobie Rosjan" w Hüttenparku w Chorzowie, o tezie/legendzie ze w c horzowskim Rosengarten (Parku Róz, ale nie w Parku Sl.) leza zakopani Zydzi, ale tez o napadzie Werwolfców na stacjonujacych w Schweizer Wäldchen (Dolinie Szwajcarskiej) czerwonoarmistów w 1945 (zreszta na lotnisku Muchowiec tez ). No prosze, nie Pan sie tym zajmnie, sprawdzi, poglebi, podrazy. Móglbym tak dalej - np. o Bienhof/Biengarten i Fasanengarten w Laurahucie, o prywatnych parkach i palmiarniach (no chocby o produkcji ananasów w Koppitz/Kopicach), ale tez o bardzo aktywnych g.sl. botanikach i o preznnie dzialajacych ogrodnikach drzewek owocowych (krzyzowanie itp:) juz dlugo przed 1900 !! (przykladowy czlonek: prof. dr Wilhelm Wagner, Nowe Hajduki) PS: Oczywiscie nie zapomnijmy o Akademii Rolnictwa i Ogrodnictwa w Prroskau/Pr-ó-szkowie. :-) itd. itd. PS2: A moze by tak o trzyxmaniu kanarków i slowików miedzy szybami okien w miejscick kamienicach, ale tez wna zamku Lubowitz rodziny von Eichendorff ? Kupa roboty, Hopie - jak chcesz tuplikowac nom naszo gszichta. PZDR

A
Akuratny

Szan. Autorze: zanim zacznie nam Pan tu "przedstawiac" i "tlumaczyc" historie Naszego Hajmatu, to moze Pan poda, kto byl wtedy (w latach 1920tych) glównym katowickim szefem (zarzadu) zieleni, ze tak powiem "najwyzszym ogrodnikiem" (inzynierem) ?

Niejeden sie zdziwi, Pan pewnie takze. Mimo ze ewidentnie "znawca". :-)

A
Akuratny

1888, czyli przed - nasza - wojna w naszej chinskiej kolonii ? Znam kogos z chorzowskiej Hajduzskiej/Heiducker Str., którego krewny spedzil tam kilka lat i przezyl kila niezlych, ale zlych "przygód". https://pl.wikipedia.org/wiki/Oblężenie_Tsingtau Przezyl, wrócil 2 lata po wojnie (WWI), po internowaniu w Japonii, jeszcze przed Plebiscytem.

A
Akuratny

"Już przed wojną" verus "juz w 1888" - no doslownie poslka logika hydraulika !

I wiemy jak sie nazywal. Wtedy gdy wiekszosc Naszych nie wiedziala, kim byl jakis tam Kosciuszko, a prawie nikt nie potrafil tego wymówic. :-)))

a
alfred
5 czerwca, 8:46, jacek:

Co ten Park ma wspólnego z niejakim Tadeuszem Kościuszko?

Nic, albo mniej niż nic.

To był zawsze Park Południowy, ze wspaniałym ogrodem róż.

No, ale jak go Kościuszko przejął...

Dawna nazwa brzmiala Südpark, co odpowiada polskiej nazwie Park Poludniowy. Autor nie nadmienil, ze Winckler nie tylko byl przemyslowcem, ale jedmnym z zalozycieli miasta Katowic (Kattowitz)

j
jacek

Co ten Park ma wspólnego z niejakim Tadeuszem Kościuszko?

Nic, albo mniej niż nic.

To był zawsze Park Południowy, ze wspaniałym ogrodem róż.

No, ale jak go Kościuszko przejął...

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie