Nasza Loteria

„Prawda Was Wyzwoli”. Felieton Jędrzeja Lipskiego, redaktora naczelnego „Dziennika Zachodniego"

Jędrzej Lipski
Dzisiaj będzie o sztuce faktu. Nie o wyborach, hejcie, kłamstwach wyborczych, wulgaryzmach i języku nienawiści. A zatem sztuka faktu. Co to takiego.

Nasuwają się od razu dwa obszary. Po pierwsze literatura faktu, a po drugie film dokumentalny. Z literaturą faktu mamy do czynienia na co dzień, choćby sięgając do tekstów informacyjnych „Dziennika Zachodniego”. I nie tylko… Ciekawym, nietuzinkowym, a nawet wysublimowanym przekazem informacji jest film dokumentalny. Są różne definicje tego gatunku sztuki filmowej.

Encyklopedia PWN podaje np., iż film dokumentalny w potocznym ujęciu to rodzaj przekazu filmowego lub telewizyjnego polegający na pokazywaniu rzeczywistości niepreparowanej ze względu na potrzeby kamery. Film dokumentalny musi spełniać określone warunki, z których najważniejszym jest szczególny rodzaj więzi z rzeczywistością: film dotyczy osób i wydarzeń rzeczywistych, które albo są pokazywane wprost, albo relacjonowane przez autentycznych świadków z wykorzystaniem autentycznych zapisów (filmów, fotografii, dokumentów, nagrań audio). W historii kinematografii polski film dokumentalny zbierał laury uznania od pierwszych chwil powstania tej dziedziny sztuki filmowej. Oczywiście działał pod presją nacisków, cenzury, zakazów i nakazów. Totalitaryzmów, opresji i doktryn politycznych. Ale się ostał. Przetrwał i dzisiaj święci tryumfy.

Tym bardziej, że w sukurs twórcom przychodzi technologia, cyfrowe rozwiązania zapisu i digitalizacji danych, media społecznościowe, Internet i ludzie. Ludzie dobrej woli, ludzie, którzy nade wszystko przedkładają potrzebę poznania prawdy i jej utrwalenia. I takiej potrzebie wychodzą naprzeciw dwie serie dokumentalne, które od wielu tygodni już przyciągają widzów do telewizorów, a zarazem podbijają wszelkiej maści media społecznościowe. Są to, przywołane chronologicznie „Resortowe dzieci” autorstwa Doroty Kani i Anny Zapert oraz „Reset” w reżyserii Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza. Pierwszy z serii opowiada w sposób wyjątkowo komplementarny powiązania elit medialnych, biznesowych, politycznych i naukowych III RP ze strukturami PRL-u i służbami specjalnymi, zarówno cywilnymi, jak i wojskowymi.

Wskazując jednocześnie na ciągnące się do dzisiaj skutki „karier” w skali makro, i to nie tylko ogólnopaństwowej. Drugi z przywołanych serii dokumentalnych „Reset” pokazuje politykę międzynarodową oraz relacje Polski z krajami NATO oraz Rosją. Odkrywa kulisy prowadzenia polityki polsko-rosyjskiego resetu z lat 2007-2015.- Obydwie serie to wstrząsające świadectwa politycznych matactw, które dotykają newralgicznych sfer funkcjonowania naszego państwa w czasie rzeczywistym. Oczywiście, obie serie dokumentalne, jak i twórcy, mają zaciekłych wrogów, którzy robią wszystko, żeby utrudnić im życie, pracę i dotarcie do odbiorcy. Wszelkiego rodzaju hejt, opluwanie, zohydzanie, „banowanie” (tego określenia nie lubię), obcinanie zasięgów, blokowanie, etc.… wskazują tylko na to, jak bardzo mówienie prawdy w oczy boli. I jak bardzo to nazywanie rzeczy po imieniu jest potrzebne. A na koniec kilka cytatów. Pierwszy, najważniejszy. Słowa Jezusa do uczniów, „[…]Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli[…]”. I nie muszę chyba tych słów nikomu wyjaśniać. I drugi cytat, antykomunisty, Józefa Mackiewicza „[…]Tylko prawda jest ciekawa[…]”. Czyż nie? I trzeci cytat, trochę z przekory: „[…]Bo film, towarzysze, jest najważniejszą ze sztuk[…]”.

PS. Jeśli chcecie obejrzeć coś ciekawego, to nie idźcie do kina. Obejrzyjcie raczej w telewizji polskiej lub w sieci kolejne odcinki „Resortowych dzieci” i „Resetu”. Polecam!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śpimy krócej i coraz gorzej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni