Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawo do urlopu: Nie daj się oszukać [EKSPERT WYJAŚNIA]

Redakcja
Beata Sikora-Nowakowska,rzecznik prasowy OIP w Katowicach
Beata Sikora-Nowakowska,rzecznik prasowy OIP w Katowicach
Twój urlop nie zawsze pasuje pracodawcy. Latem chcemy wypoczywać, a nie pracować, więc kto może, wykorzystuje swój urlop. Ale czasem są z tym problemy. Oto pytania naszych Czytelników i odpowiedzi ekspertki z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

Odpowiada ekspert

Beata Sikora-Nowakowska,
rzecznik prasowy OIP w Katowicach

Latem chcemy wypoczywać, a nie pracować, więc kto może, wykorzystuje swój urlop. Ale czasem są z tym problemy. Oto pytania naszych Czytelników i odpowiedzi ekspertki z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.

Pracodawca nie chce udzielić nam urlopu wypoczynkowego za ubiegły rok. Dotyczy to całej załogi, choć mamy niewykorzystany urlop - po 20 i więcej dni. Z ostatniego paska wynagrodzeń wynika, że pracodawca wypłacił nam ekwiwalent za urlop bez naszej wiedzy i zgody. Czy mógł tak postąpić? Czytelnik z Gliwic

Działanie pracodawcy jest nieprawidłowe i wręcz naganne. Pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny wyłącznie w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu - w całości lub w części - z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego w naturze.

W jakim wymiarze należy udzielić czasu wolnego pracownikowi, jeśli wykonywał on pracę przez 3 godziny w sobotę wolną od pracy? Joanna z Bytomia

Celem udzielenia całego dnia wolnego od pracy jest zapewnienie realizacji obowiązku przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Mimo wykonywania pracy przez pracownika tylko w wymiarze 3 godzin, należy udzielić mu całego dnia wolnego. Z przepisu wprost wynika, że - niezależnie od liczby godzin pracy w tym dniu - pracownikowi przysługuje dodatkowo cały dzień wolny od pracy. Proszę pamiętać, że udzielenie dnia wolnego od pracy powinno nastąpić w tym samym okresie rozliczeniowym.

Czy polecenie pracy w godzinach nadliczbowych musi mieć jakąś szczególną formę prawną? Czytelniczka z Rybnika

Nie. Przepisy nie przewidują wymogów, co do formy prawnej polecenia pracy w godzinach nadliczbowych. Polecenie może być wydane przez przełożonego w formie pisemnej, ustnej, a także w inny sposób przez każde zachowanie się przełożonego, ujawniające w dostateczny sposób jego wolę.

Podjąłem pierwszą pracę w życiu 1 lipca 2015 roku. Czy i kiedy nabędę prawo do urlopu, jeżeli umowa jest zawarta na 1 miesiąc?
Paweł z Tychów, 22 lata

Tak, w opisanej sytuacji za przepracowany lipiec nabędzie pan prawo do 1,66 dnia urlopu (tj. 13 godzin i 17 minut) z dniem 31 lipca tego roku.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Skutki nawałnic są potworne ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Ceny żywności mamy najniższe w Europie SPRAWDŹ PORÓWNANIE
*Katowice stają się centrum IT w Polsce. Ile można zarobić?
*Zoo w Chorzowie od kuchni. Tego nie zobaczysz w czasie zwiedzania ZDJĘCIA I WIDEO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!