Priorytet młodzi!

Materiał informacyjny WUP

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) na lata 2014-2020, finansowany z Funduszy Europejskich, to odpowiedź na potrzeby reform w obszarach zatrudnienia, aktywizacji społecznej, edukacji i szkolnictwa wyższego. Częścią jego działań realizowanych w województwie śląskim jest wsparcie osób młodych na rynku pracy. Jak wygląda realizacja projektów w dobiegającej końca perspektywie? Ilu osobom udało się pomóc i jakie kwoty przeznaczono na wsparcie?

PO WER to niejako uzupełnienie regionalnych programów operacyjnych, w każdym z województw. Ma charakter ogólnopolski, a źródłem jego finansowania jest Europejski Fundusz Społeczny. Działania w sektorze rynku pracy skupiały się tu m.in. na wsparciu ludzi młodych, w wieku do 29 lat, pozostających bez pracy, w tym w szczególności osób nieuczestniczących w kształceniu i szkoleniu (tzw. młodzież NEET). Młodzi mogli liczyć na kompleksową pomoc w zakresie budowania ścieżki zawodowej.

Wykorzystywane były do tego szkolenia, staże, subsydiowane zatrudnienie czy dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, a także pośrednictwo pracy i doradztwo zawodowe. Co ważne, działania realizowały nie tylko instytucje publiczne – jak wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, ale także inne podmioty związane m.in. z rynkiem pracy oraz kształceniem ustawicznym.

Z POWERem w trudne czasy

Małgorzata Gradzik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Górniczej, podkreśla, że projekty w ramach perspektywy 2014-2020 podlegały różnej dynamice, co było związane z wydarzeniami społeczno-gospodarczymi, w tym zwłaszcza pandemii koronawirusa. Dodaje, że program POWER stanowił dodatkowe wsparcie dla osób młodych ukierunkowane na pomoc w odzyskaniu utraconego w wyniku pandemii zatrudnienia.

– W czasie pandemicznego zamknięcia, choć przewidzieliśmy projekt dla 40 uczestników, to ostatecznie udało nam się objąć wsparciem znacznie większą liczbę, bo aż 68 osób i osiągnąć prawie 100% efektywność zatrudnieniową – mówi.

Końcowa faza perspektywy (lata 2022-2023) przyniosła stabilizację bezrobocia na bardzo niskim poziomie oraz wszystkie zjawiska typowe dla rynku pracownika, włącznie z postępującą presją płacową mocno stymulowaną przez dynamiczny wzrost wynagrodzenia minimalnego oraz inflacji.

Postawić na lepsze, dzięki odpowiednim narzędziom

Projekty PO WER to kompleksowa odpowiedź na najbardziej palące potrzeby osób stawiających pierwsze kroki na drodze kariery. Wysokiej jakości szkolenia – dla osób nie posiadających kwalifikacji. Staże i praktyki zawodowe – dla osób z dyplomem, za to bez wymaganego doświadczenia. Dotacje na własną firmę – dla młodych, którzy mają pomysł na siebie, ale brak im środków na start. To wszystko przy wsparciu profesjonalnych doradców zawodowych i w oparciu o Indywidualny Plan Działania.

Rozmaitość stosowanych narzędzi pokazuje, jak różnorodne są potrzeby młodych pracowników. W dzisiejszej dynamicznie zmieniającej się gospodarce liczy się to, aby firmy nadążały za najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Wymusza to także na pracownikach nieustanne nabywanie nowych kompetencji. Fundusze Europejskie pozwalają pierwszym na inwestycje, a drugim na rozwój.

W kontekście programu PO WER liczby mówią same za siebie. Liczba osób nieaktywnych zawodowo objętych wsparciem to ponad 80 tys., liczba udzielonych dotacji na założenie własnej firmy to 12 tys., a ponad 15 tys. osób uzyskało kwalifikacje. Łącznie wartość podpisanych umów wyniosła ponad 900 mln zł.

PO WER to jednak nie tylko liczby. To przede wszystkim historie ludzi, których życie nabrało nowych barw. To historie miejsc, dużych i małych przedsięwzięć, sukcesów i radości. Inspirujące opowieści osób, które skorzystały z unijnego wsparcia, zebrano w albumie „Śląskie kreuje pomysły”, który w wersji elektronicznej można zobaczyć na stronie power.wup-katowice.pl.

Czas na inwestycję w siebie

Obecna perspektywa to program Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027. Młodzi mieszkańcy woj. śląskiego będą mogli liczyć na kontynuację pomocy. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na rynek pracy, przedsiębiorstwom pozwoli zainwestować w pracowników, a wielu poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie. Warto poszukać informacji o dostępnym wsparciu już dziś.
Chcesz wiedzieć więcej o Funduszach Europejskich?

Zapytaj w punkcie Kontaktowym FE WUP w Katowicach:
zadzwoń: 32 757 33 11 lub napisz [email protected]

Wejdź na funduszeue.slaskie.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!