Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Arkadiusz Mężyk: Mamy czas walki z zagrożeniem, ale też rozwoju badań naukowych. Rozmowa z rektorem Politechniki Śląskiej

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
O śląskim wkładzie naukowców i pracowników Politechniki Śląskiej w Gliwicach w walkę z koronawirusem, nastrojach i wzajemnej inspiracji ludzi ze świata nauki mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor gliwickiej uczelni. Porozmawiałam z nim o wynalazkach uczelni, pracy w czasie pandemii i erupcji pomysłów. Cała rozmowa do posłuchania, a fragment poniżej do poczytania.

Cały czas mam z tyłu głowy słowa prof. Mariana Zembali, który w rozmowie z moją redakcyjną koleżanką Agatą Pustułką powiedział, że epidemia to też czas, kiedy rodzą się zwykle nowe pomysły, nowe idee, słowem: kiedy naukowcy „pchają” świat do przodu. Politechnika Śląska jest świetnym tego przykładem: powstaje wynalazek za wynalazkiem w tym trudnym czasie pandemii koronawirusa SARS-Cov-2.

Podzielam zdanie pana profesora Zembali, że to jest świetny moment, aby rozwinąć badania naukowe z jednej strony, a z drugiej strony nawiązać kontakty ze służbami medycznymi i otoczeniem społeczno-gospodarczym. Firmy potrzebują teraz wsparcia, a jeśli jeszcze chcą się włączać w działalność na rzecz zwalczania epidemii, to tym lepiej dla nas wszystkich. Bo jednocześnie zwalczamy zagrożenie i dajemy szansę na pracę ludziom.

Od czego zaczęło się działanie Politechniki, zaangażowanie w walkę z koronawirusem? Co było takim impulsem?

To było spontaniczne działanie. Zaczęło się od druku ramek do przyłbic. Środki ochrony osobistej to pierwsza potrzeba i to nam dało impuls. A potem zaczęły się pojawiać kolejne pomysły, np. systemy przesiewowego badania temperatury z wykorzystaniem kamer termowizyjnych wg pomysłu prof. Ziemowita Ostrowskiego z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Bardzo się cieszę, że uczelnia jako wspólnota tak się integruje wokół projektów związanych na rzecz walki z epidemią. To są działania między wydziałami. Pracownik, który ma pomysł, ideę do zrealizowania ogłasza, że potrzebuje pomocy i wtedy zgłaszają się inni. Albo kiedy dostajemy sygnał np. ze szpitala, że potrzebują pomocy, to od razu odpowiadamy. Taki przykład z Wielkanocy: szpital gliwicki zwrócił się do nas z prośbą o przygotowanie przejściówek pomiędzy maskami do nurkowania a filtrami, które pozyskiwali z różnych źródeł, ale nie potrafili ich połączyć. Taką akcję ogłosiliśmy i w czasie Świąt Wielkanocnych wydrukowaliśmy 800 takich przejściówek, które szpital przekazywał też np. Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Mobilizacja na uczelni jest duża.

Bardzo duża! Politechnika Śląska ma cztery ośrodki, cztery kampusy: w Gliwicach, w Zabrzu, Katowicach i Rybniku. Wszystkie są bardzo mocno zaangażowane w działania na rzecz walki z koronawiru-sem. Gorąco zachęcam wszystkich, którzy mają jakikolwiek pomysł i chcą się włączyć w naszą działalność, aby to zrobili, bo my każdy pomysł bierzemy pod uwagę i postaramy się zrealizować.

Można im pomóc
Na subkonto: PL 20 1050 1214 1000 0024 6643 9409 można wpłacać pieniądze wspierając program „Politechnika przeciw epidemii” i pomóc w finansowaniu badań.

Musisz to znać

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera