Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Grabowska: "Falsy" narażają pacjenta na śmierć [FAŁSZOWANIE LEKÓW]

Aldona Minorczyk
Prof. Genowefa Grabowska
Prof. Genowefa Grabowska Fot Arkadiusz Gola
Prof. Genowefa Grabowska, prawniczka z Uniwersytetu Śląskiego, b. eurodeputowana o unijnej polityce w sprawie fałszowania leków: Pacjenci muszą mieć absolutną pewność, że lekarstwa które zażywają są autentyczne. Użycie sfałszowanych leków może spowodować niepowodzenie terapii i narazić życie pacjentów na niebezpieczeństwo.

Oto fakty na temat fałszowania leków i propozycje rozwiązania problemu:

Skutki wykorzystywania sfałszowanych wypełniaczy są dobrze udokumentowane. Przykłady poważnych skutków obejmują: śmierć 89 osób w 1995 r., śmierć co najmniej 59 dzieci na Haiti w roku 1996 i zgon 30 dzieci w Indiach w 1998 r.

Cel jaki należy osiągnąć to zapobieganie wprowadzaniu do systemu dystrybucji sfałszowanych leków odzwierciedla coraz poważniejszy niepokój obywateli europejskich dotyczący jakości i bezpieczeństwa zażywanych przez nich produktów leczniczych.

Wzrost przypadków przechwytywania przez służby celne sfałszowanych leków (2,7 mln produktów leczniczych na strzeżonych granicach UE w 2006 r. oraz 2,5 mln w 2007 r.; wzrost o 384% w porównaniu z rokiem 2005).

Tendencja przechodzenia z fałszowania tzw. leków z zakresu „stylu życia” na podrabianie leków ratujących życie, w tym leków na raka i choroby serca, zaburzenia psychiczne oraz infekcje Leczenie przy użyciu takich sfałszowanych leków może być tragiczne w skutkach.

Tendencja wchodzenia w klasyczny system dystrybucji Poza Internetem coraz bardziej zagrożony jest legalny system dystrybucji Z 13 państw członkowskich, które posiadały dane, siedem zgłosiło przypadki pojawiania się podrabianych produktów leczniczych w legalnym systemie dystrybucji.

Według grupy ekspertów z WHO w wielu krajach w Afryce, na obszarach Azji i Ameryki Łacińskiej są miejsca, gdzie ponad 30% sprzedawanych leków może być sfałszowanych.

Sankcje: Fałszowanie produktów leczniczych nie jest drobnym wykroczeniem. To przestępczość zorganizowana narażająca na ryzyko ludzkie życie. Kary za fałszowanie powinny to odzwierciedlać i co najmniej odpowiadać typowym karom za nielegalną działalność narkotykową.

Państwa członkowskie wprowadzają rozróżnienie między lekami na receptę i bez recepty, ponieważ leki na receptę wiążą się z większym ryzykiem dla pacjenta, jeśli są sfałszowane lub nadużywane. Zatem zabezpieczenia powinny być obowiązkowe dla leków na receptę.

Internet: Należy wprowadzić programy mające na celu zwiększenie wiedzy konsumentów o istnieniu sfałszowanych produktów i ryzyku, jakie wiąże się z kupowaniem leków z nielegalnych źródeł. Drugą ważną kwestią jest dopilnowanie, aby pacjenci byli w stanie rozpoznać te strony internetowe, które są zgodne z odnośnymi przepisami.

Ważne jest usprawnienie międzynarodowej współpracy i opracowanie właściwych wielostronnych mechanizmów, które umożliwią krajom importującym szybkie wyśledzenie i zidentyfikowanie rzeczywistego źródła podrobionych leków wprowadzanych na rynek.
oprac. AMC


*\

Mundial 2014: Pełne składy wszystkich zespołów grających na Mundialu 2014

*2500 górników na bruk w Kompanii Węglowej. To tragedia!*Basen Ruda w Rybniku najpiękniejszy w Polsce? ZOBACZ ZDJĘCIA*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!