Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prognoza pogody na 11 czerwca. Poniedziałek będzie burzowy. Nad województwem śląskim przejdzie front atmosferyczny WIDEO

Redakcja
Prognoza pogody na 11 czerwca. Dzień będzie burzowy
Prognoza pogody na 11 czerwca. Dzień będzie burzowy Polska Press
Prognoza pogody na 11 czerwca. Poniedziałek w całym województwie śląskim będzie burzowy. To będzie ciepły dzień, ale burze przejdą nad całym regionem.

Prognoza pogody na 11 czerwca

W poniedziałek 11 czerwca temperatura powietrza w większości miejscowości województwa śląskiego wyniesie 25 stopni Celsjusza. Najcieplej - 26 stopni Celsjusza - będzie w Zagłębiu Dąbrowskim oraz na południowym zachodzie regionu.

W całym regionie mogą wystąpić burze!

Łowcy Burz ostrzegają

Portal Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska prognozuje

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W poniedziałek do Polski wkroczy chłodny front atmosferyczny związany z niżem skandynawskim. Powietrze przed frontem będzie cechować się dużą zawartością pary wodnej, co daje możliwość wystąpienia przelotnych opadów oraz burz na przeważającym obszarze naszego kraju. Masa powietrza napływająca za frontem przyniesie ochłodzenie w kolejnych dniach.

OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna na dzień 11.06.2018 i noc 11/12.06.2018

W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 800-2000 J/kg). Mechanizmy wspomagające w strefie przedfrontowej (ruchy wznoszące i konwergencja) ułatwią inicjację zjawisk konwekcyjnych. Komórki burzowe będą na ogół rozwijać się w warunkach małych lub umiarkowanych pionowych uskoków wiatru (na wschodzie DLS osiągnie 10-15 m/s, na pozostałym obszarze do 10 m/s). W takich warunkach spodziewany jest rozwój przede wszystkim burz wielokomórkowych w formie klastrów. Na wschodzie kraju, ze względu na obecność zatoki niżowej i nieco podwyższone ścinanie, istnieje pewna szansa uformowania się niedużego układu liniowego lub krótkotrwałej superkomórki. Dość duża wodność troposfery (30-37 mm) w połączeniu z możliwością utworzenia rozległej burzy wielokomórkowej zwiększa ryzyko ulewnych opadów deszczu, które mogą powodować lokalne podtopienia i zalania. Ponadto, miejscami nie można wykluczyć opadów gradu (o średnicy do 2 cm) oraz silniejszych porywów wiatru. Gwałtowne zjawiska są możliwe przede wszystkim na obszarze objętym pierwszym stopniem zagrożenia. Burze możliwe są już od godzin porannych, ale późnym wieczorem powinny opuścić Polskę.

GDZIE JEST BURZA TERAZ?

RADAR BURZOWY

GDZIE JEST BURZA: BURZOWA MAPA EUROPY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!