Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program "Zanocuj w lesie". Pomysł na weekend czy sposób na życie?

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Wideo
od 16 lat
Kilka lat temu Lasy Państwowe w porozumieniu ze środowiskami buschcraftowymi otworzyły pilotażowy program pod nazwą "Zanocuj w lesie". Każde nadleśnictwo wyznaczyło strefy, w których można po spełnieniu określonych zasad zabiwakować w dzikich warunkach. Wyznaczone miejsca są zwykłymi lasami, w których świadomie nie stworzono żadnej infrastruktury. Ta ogromna powierzchnia licząca sobie blisko 600 tys hektarów, jest dostępna dla turystów, którzy mają pojęcie o biwakowaniu na dziko. Nowicjusze do takiej przygody powinni odpowiednio się przygotować. Przybyły na miejsce miłośnik survivalu i buschcraftu, otrzymuje okazję, by legalnie spędzić noc pod gołym niebem. Jest jednak kilka warunków, które musi spełnić by pobyt w strefie "Zanocuj w lesie" odbywał się zgodnie z zasadami.

W jednej ze stref "Zanocuj w lesie" spotkaliśmy się z Wiktorem Naturskim - odpowiedzialnym za strefy "Zanocuj w lesie" na terenie Nadleśnictwa Ustroń. Podczas rozmowy, która odbywała się - jak na wizytę w takiej strefi przystało - na rozwieszonych hamakach, poznaliśmy zasady, do których powinno się stosować planując leśny nocleg.

Leave no trace - czyli pozostaw miejsce takim jakie je zastałeś

Spotykamy się w jednej z ustrońskich stref "Zanocuj w lesie", na co powinni zwrócić uwagę turyści, którzy chcieliby zanocować z dala od cywilizacji w takim właśnie wyznaczonym miejscu?

- Najważniejsze od czego powinno się zacząć, to odpowiednie przygotowanie się do takiej formy spędzania wolnego czasu. Zaplanowanie wycieczki, umożliwiające dotarcie do wyznaczonego miejsca o porze umożliwiającej rozłożenie obozowiska. Co równie istotne, należy poinformować bliskich gdzie zamierzamy się udać. To może uratować życie w przypadku, gdyby pojawiły się nieprzewidziane okoliczności. Strefy "Zanocuj w lesie" nie posiadają żadnej turystycznej infrastruktury, dlatego bardzo jest ważne by przebywały w nich osoby, które zdają sobie sprawę z wyzwań jakie przed sobą stawiają.

Należy również pamiętać, że powinniśmy korzystać z lasu stosując się do zasad znanych jako "leave no trace"…

- To podstawowa zasada, która powinna być stosowana nie tylko w tych strefach, ale i podczas jakiejkolwiek innej formy uprawiania turystyki. Chodzi w niej o to, by pobyt turysty odbywał się w taki sposób, by nie pozostawały po nim jakiekolwiek ślady. Począwszy od obozowiska, które całe powinno zniknąć, włącznie z koniecznością rozebrania szałasów czy innych instalacji, które zbudowaliśmy, poprzez zabranie ze sobą wszystkiego co przynieśliśmy a skończywszy na tak przyziemnej kwestii jak odpowiednie wypróżnianie się do dołka wykopanego w ziemi, który zakopujemy by nie było widać, że w ogóle był on wykopany.

Spodziewam się teraz uśmiechu czytelników, jednak sam stosuję te zasady podczas korzystania ze stref "Zanocuj w lesie" i innych turystycznych wypadów. Wydaje mi się, że jest bardzo istotne by to podkreślać. Choć stref jest bardzo dużo, to łatwo wyobrazić sobie co by się stało, gdyby nie stosowano zasad "leave no trace", w pewnym momencie moglibyśmy zacząć brodzić w śmieciach, chyba znacznie przyjemniej jest wejść do lasu, w którym nie widać obecności człowieka, ciesząc się ciszą i otaczającą przyrodą.

- Taka jest idea programu, który powstawał wraz ze środowiskami buschcraftowymi. Lasy się otworzyły na pewne możliwości, których nie mają mieszkańcy innych europejskich krajów. W wielu z nich lasy należą do prywatnych właścicieli, gdzie indziej nie pozwala się spędzać nocy poza ściśle do tego celu wyznaczonymi miejscami biwakowymi, które najczęściej wyposażone są w turystyczną infrastrukturę. Lasy Państwowe są dobrem wspólnym, mamy tego świadomość i dlatego właśnie wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom środowisk, które w sposób dojrzały chcą korzystać z tej formy wypoczynku. Ostatnio obserwujemy duży wzrost zainteresowania tym programem i bardzo istotną kwestią stało się edukowanie adeptów buschcraftu. Poprzez wpajanie zasad niezbędnych do nieinwazyjnego korzystania z lasów.

Najważniejsze zasady programu 'Zanocuj w lesie"

Wyznaczone strefy widoczne są na stronach poszczególnych nadleśnictw. Tam też podane są dane kontaktowe do ich opiekunów. W grupie poniżej 10 osób można przebywać w strefie nie dłużej niż dwie doby, bez konieczności uprzedniego kontaktu z nadleśnictwem. Jeżeli jednak chcielibyście przebywać w takiej strefie dłużej, lub w liczniejszym gronie, musicie uzyskać zgodę od opiekuna strefy wyznaczonego przez nadleśnictwo.

Choć jeszcze do niedawna w większości stref nie można było korzystać z kuchenek gazowych, to ostatnio nastąpiła zmiana i te już są dopuszczalne. Należy jednak podchodzić do ich używania z największą ostrożnością, by nie zaprószyć ognia. Bezwzględnie zakazane jest rozpalanie ognisk. Każde miejsce przed jego opuszczeniem należy doprowadzić przynajmniej do stanu w jakim było gdy je zastaliśmy.

Wszystkie strefy, w których chcemy skorzystać z programu "Zanocuj w lesie" widoczne są tutaj:

A pod tym linkiem możecie znaleźć regulamin programu

Jak dobrze się przygotować do noclegu na łonie natury

Każdy wypad turystyczny, a już szczególnie taki, podczas którego planujemy nocleg, wymaga czasu poświęconego na planowanie. Gdy już wiemy dokąd chcemy się udać, warto zapoznać się z prognozą pogody, by dostosować nasze wyposażenie do panujących warunków. Inaczej będziemy się przygotowywać do wyjścia jesienią czy wczesną wiosną a inaczej w upalne letnie dni. Choć zawsze musimy być przygotowani na nagłe załamanie warunków pogodowych.

Planując nocleg w jednej z leśnych stref, warto zapoznać się z warunkami panującymi na miejscu. Jeden telefon do nadleśnictwa pomoże nam ustalić cze w wybranym miejscu nie odbywają się prace leśne, przez co nasze plany mogą zostać pokrzyżowane. Gdy wybieramy miejsce na obozowisko, pamiętajmy by dobrze przyjrzeć się wszystkim drzewom wokół. To zabezpieczy nas przed oberwaniem konarów, czy zwaleniem się martwego drzewa, które może stać w zasięgu naszego biwaku.

Wiktor Naturski z Nadleśnictwa Ustroń namawia, by podczas wycieczek do stref "Zanocuj w lesie" korzystać z hamaków. Rozstawianie namiotów w lasach bardzo często jest bardzo problematyczne. Trudno znaleźć miejsca, w których rozstawiony namiot będzie miał równe podłoże, poza tym przed rozstawieniem namiotu powinno się dobrze przygotować podłoże, tak by gałęzie i szyszki nie uszkodziły podłogi, która w nowoczesnych namiotach jest bardzo delikatna. Ponadto podróżowanie z namiotami bywa problematyczne ze względu na ich wymiary i wagę.

Warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przed insektami, w tym celu można używać sprawdzonych środków przeciw komarom. Dobrym rozwiązaniem jest zroszenie leśnych ubrań środkiem na bazie permetryny. W tym przypadku trzeba to zrobić przed wycieczką, pozostawiając nasz strój do wyschnięcia.

Pod żadnym pozorem nie wybierajmy się w teren bez apteczki, w której powinny znajdować się materiały niezbędne do zabezpieczenia i dezynfekcji ran po skaleczeniach. W apteczce powinny znaleźć się również środki na oparzenia, rękawiczki, plastry, nożyczki, bandaż, jałowe kompresy gazowe i ewentualnie leki, które przyjmujemy na codzień.

Zabrany ekwipunek powinien zaspokajać nasze potrzeby, jednak warto pamiętać, że wszystko co zabieramy, musimy osobiście przenieść, ewentualnie przewieźć rowerem. Dlatego bardzo ważne jest by nie przesadzać z ilością zabieranych rzeczy.

Sugestie Wiktora Naturskiego

Jeśli chcielibyście zacząć przygodę z nocowaniem na łonie natury, lecz nie jesteście pewni, czy ta forma wypoczynku jest dla was odpowiednia, zacznijcie od spędzenia nocy w przydomowym ogródku zapominając o sąsiedztwie domu, do którego każdej chwili można się schronić. To pierwszy krok, który odpowie na pytanie, czy program Lasów Państwowych jest dla was. Jeśli zainspirowała was ta pierwsza noc pod gołym niebem, wtedy poszukajcie informacji o programie i strefach "Zanocuj w lesie"

W internecie jest bardzo wiele kanałów prezentujących umiejętności niezbędne do rozpoczęcia buschcrafotwej przygody. Warto zapoznać się z filmami tam prezentowanymi. Zwykle ich twórcy mają bardzo wiele doświadczenia związanego z taką formą aktywności. Poszukajcie również w kręgu znajomych, być może ktoś z nich ma już własne doświadczenia i z radością wprowadzi was w ten interesujący świat.

Nie bójcie się pytać

Jeżeli nurtują was pytania czy wątpliwości, nie bójcie się pytać. Zdobyta w ten sposób wiedza zabezpieczy was przed konsekwencjami popełnionych błędów. Pozwoli również uchronić się przed zrażeniem po pierwszym niezbyt dobrze przygotowanym wypadzie. Wśród aspektów nie wymienionych w powyższym tekście pozostają kwestie związane z aprowizacją, czy zaopatrzeniem w wodę. Należy jednak pamiętać, że one również włączają się do planowania całonocnego wypadu. A jego przygotowanie w znacznej mierze zależy od naszego doświadczenia i posiadanego sprzętu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty