Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projektowanie gier komputerowych to nowe studia magisterskie na Uniwersytecie Śląskim

Justyna Przybytek
Projektowanie gier komputerowych to kierunek akademicki.
Projektowanie gier komputerowych to kierunek akademicki. Lucyna Nenow/DziennikZachodni
Gry komputerowe, tak jak i graczy, traktujemy z przymrużeniem oka. Ot, nieszkodliwe hobby, z którego prędzej czy później się wyrasta. Ale czy na pewno warto wyrastać? Uniersytet Śląski otwiera studia magisterskie na kierunku projektowania gier komputerowych.

Gry komputerowe wciąż traktujemy jako mniej lub bardziej szkodliwe hobby, dobre dla młodych, mniej uchodzące u tych po 30-tce. Rzadko mówimy o nich w kategoriach biznesu, znaczenia, jakie mają dla kultury, gospodarki, czy w końcu nie bardzo dajemy wiarę, że mogą stać się przedmiotem nauki. A są, zresztą nie tylko nauki, ale i branżowych analiz.

Na Uniwersytecie Śląskim studiować projektowanie gier komputerowych można od pięciu lat, dotąd jedynie na studiach licencjackich, od nowego roku akademickiego również na studiach magisterskich.

ZOBACZ KONIECZNIE
IEM 2016 KATOWICE BILETY

- Kiedy tworzyliśmy ten kierunek wydawało nam się, że nie będzie szans utrzymać na nim studentów, bo pojawią się firmy, które wchłoną naszych absolwentów i to się faktycznie dzieje, ale jednocześnie sami studenci zażyczyli sobie bardziej zaawansowanych form nauczania i w nowym roku akademickim uruchomimy drugi stopień studiów - wyjaśnia Paweł Jędrzejko, koordynator kierunku „projektowanie gier komputerowych” na Uniwersytecie Śląskim.
Na UŚ studenci tajniki pracy nad wirtualnym światem gier zgłębiają na trzech wydziałach: Artystycznym, Informatycznym i Filologicznym. Uczą się tu wszystkiego co niezbędne do stworzenia gry, poczynając od programowania z wykorzystaniem grafiki komputerowej, animacji, modelowania 3D, programowania sieciowego, po tworzenie wirtualnych światów, projektowania scenariuszy, itp.

Takie studia mogą być oczywiście dobrą zabawą, ale są też konkretnym pomysłem na przyszłość. Wątpliwości nie ma Damian Fijałkowski, co-founder & chief technology officer z wrocławskiego studia T-Bull, które m.in. w ubiegłym roku wprowadziło na rynek grę mobilną pt. „Top Speed” .

- Branża tworzenia gier rozwija się bardzo dynamicznie, co wpływa na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów. Wraz z upływem lat zapotrzebowanie rosnąć będzie, zarówno jeżeli chodzi o kadrę techniczną (programiści), jak i grafików komputerowych. Skompletowanie zespołu nie jest już tak łatwe jak kilka lat temu - przekonuje.

ZOBACZ KONIECZNIE
IEM 2016 KATOWICE BILETY


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!