Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promocja „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989“ tomu 5. Na spotkanie w Katowicach zaprasza Instytut Pamięci Narodowej

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
W czasie stanu wojennego NSZZ Solidarność przeszedł do działalności podziemnej
W czasie stanu wojennego NSZZ Solidarność przeszedł do działalności podziemnej IPN
18 stycznia, o godz. 13.00 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10, odbędzie się promocja „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989“ t.5. W wydarzeniu weźmie udział dr Karol Nawrocki, prezes IPN, a także przedstawiciele środowisk opozycyjnych oraz autorzy publikacji.

Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989, tom 5 powstała pod redakcją naukową Jana Olaszka (red. nacz.), Piotra Abryszeńskiego, Marcina Dąbrowskiego, Przemysława Zwiernika, IPN, Stowarzyszenia Pokolenie. Dzieło ukazało się w Warszawie, w 2023 roku.

- Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989, której tom 5 trafia do rąk Czytelników, ma na celu możliwie wszechstronne przedstawienie ludzi, struktur organizacyjnych, wydawnictw oraz wydarzeń towarzyszących genezie i działalności wielkiego ruchu społecznego jakim był NSZZ „Solidarność” aż do chwili załamania się dyktatury komunistycznej w 1989 r. - przekazuje IPN.

Powstała w konsekwencji fali strajków z lata 1980 r. „Solidarność” odegrała niezwykle istotną rolę nie tylko w najnowszej historii Polski, ale i naszej części Europy. To zjawisko społeczne i polityczne jest dokumentowane, badane, opisywane, a następnie popularyzowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989, publikowana w tzw. systemie holenderskim (każdy tom zawiera biogramy i hasła od A do Ż), stanowi największe kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976–1989.

Od ponad 15 lat w pracach nad wydawnictwem uczestniczą pracownicy różnych pionów IPN ze wszystkich oddziałów Instytutu. Ogółem w pięciu tomach wydano drukiem 5673 tekstów – biogramów i haseł rzeczowych. Tom 5 wersji książkowej wydawnictwa powstał w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN „Solidarność" i opór społeczny w PRL 1956–1989. 161 autorów przygotowało 565 biogramów i 284 hasła rzeczowe.

- Większość tekstów została napisana na podstawie szerokiej bazy źródłowej różnej proweniencji i zebranych relacji. Czyni to publikację wyjątkową, ponieważ wiele ustaleń zostało zaprezentowanych po raz pierwszy, zwięźle i przystępnym językiem. W tomie 5 znalazło się m.in. 26 biogramów oraz 14 haseł rzeczowych napisanych przez dwóch autorów zewnętrznych i ośmiu pracowników oddziału katowickiego IPN. Część tekstów dotyczy ośrodków odosobnienia, w których przebywali działacze opozycyjni z regionów NSZZ „Solidarność” Śląsko-Dąbrowskiego, Podbeskidzia i Ziemi Częstochowskiej – opisuje IPN.

„Encyklopedia Solidarności” to projekt dokumentacyjny, który realizowany jest od roku 2008 przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie Pokolenie w Katowicach. Pierwszy tom ukazał się w roku 2010, drugi w 2012 r., trzeci w 2019 r., czwarty w 2020 r., piąty w 2023 r.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera