Protest w NBA. Miliarder Mark Cuban żąda powtórki meczu po błędzie sędziów

Filip Bares
Filip Bares
epa.pap
Powiedzenie "gra do ostatniego gwizdka" nie dotyczy właściciela Dallas Mavericks Marka Cubana. Minionej nocy jego zespół przegrał z Golden State Warriors 125:127, ale popularny miliarder nie akceptuje porażki. Zamiast tego złożył oficjalny protest, gdyż jego zdaniem sędziowie popełnili błąd, który kosztował jego drużynę zwycięstwo. Teraz bardzo możliwe, że po raz 7. w historii NBA będziemy mieli powtórkę meczu.

Protest Cubana i Mavericks

Incydent do którego odnosi się Cuban miał miejsce na 1:56 do końca trzeciej kwarty. Cały zespół Mavericks był ustawiony na połowie Warriors, podczas gdy ci stali pod Mavs. Mistrzowie NBA szybko wprowadzili piłkę do gry zza linii końcowej i zdobyli najłatwiejsze punkty w historii NBA, gdyż cały zespół gospodarzy znajdował się pod ich koszem. Całość wygląda tak absurdalnie, że pierwszą reakcją kibiców była szydera z Mavs i żarty z ich defensywy.

Cuban opublikował swoje spostrzeżenia na Twitterze w środę wieczorem, mówiąc, że sędziowie początkowo powiedzieli, że piłka należała do Mavs.

- Sędzia powiedział, że w czasie przerwy na żądanie drugi sędzia zmienił werdykt, ale nikt nam o tym nie powiedział - napisał Cuban na Twitterze.

- Kiedy zobaczyli, że ustawiliśmy się tak jakby to była nasza piłka, to po prostu oddał ją Warriors. Nic nam nie powiedział. Zdobyli łatwe punkty. Niesamowite, że takie coś ma znaczenie, bo mecz przegraliśmy tylko dwoma punktami. Wystarczyło tylko poinformować naszych zawodników o zmianie decyzji, ale z jakiegoś powodu tego nie zrobili - dodał kontrowersyjny miliarder.

Cuban kontra NBA

W raporcie przekazanym po meczu, szef sędziów Sean Wright zaprzeczył relacji Cubana, mówiąc, że sędziowie pierwotnie sygnalizowali, że piłka należy się Golden State.

Trener Mavericks Jason**Kidd** twierdzi natomiast, że jeden z sędziów przez cały czas myślał, że piłka należała się jego zespołowi, bo był ustawiony na połowie Warriors, na której byli gracze Mavs.

- Było kilka osób poza pozycją. To jest do poprawy, ale najpierw trzeba przyznać, że popełniono błąd - powiedział Kidd.

Gwiazda Dallas, Luka Doncic, uważa, że sędziowie powinni się zebrać, kiedy zobaczyli, że drużyny ustawione są na przeciwnych końcach boiska.

- Byłem zaskoczony. Pomyślałem sobie: co to jest? Nigdy w życiu takiego nie widziałem - powiedział Serb.

Według regulaminu NBA, Cuban musi złożyć swój protest na piśmie w ciągu kolejnych 48 godzin. Po otrzymaniu protestu przez komisarza Adama Silvera, Warriors zostaną poinformowani, a każda drużyna będzie miała pięć dni na przedstawienie dowodów na poparcie swojego stanowiska.

Przypadek Shawna Mariona

W przeszłości 6-krotnie zdarzało się by mecz NBA był powtórzony. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2008 roku. W 19 grudnia 2007 Miami Heat przegrali z Atlantą Hawks, a meczu nie dokończył Shaquille O'Neal, który złapał 6. faul na minutę przed końcem. Jak się potem okazało sędziowie pomylili się w liczeniu i O'Neal powinien zostać na parkiecie. Trzy miesiące później, 8 marca, obie drużyny grały ze sobą ponownie, więc liga wykorzystała tą okazję do rozegrania... 52 sekund z grudniowego meczu, a po 15 minutach przerwy rozpoczęto kolejne spotkanie.

Co ciekawe O'Neal nie był już wtedy zawodnikiem Heat. W zamian za niego zespół Pata Rileya dostał m.in. Shawna Mariona. Popularny "Matrix" grał 19 grudnia w barwach Phoenix Suns, a 8 marca zagrał 52 sekundy wznowionego meczu z ... 19 grudnia. Tym samym Marion jest na bardzo krótkiej liście osób, które zapisów statystycznych zagrały tego samego dnia dla dwóch różnych drużyn.