Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa węzła Giszowiec. 8 chętnych na rozbudowę dróg 81/86 i remont skrzyżowania MAPY I FIRMY

DN
Koncepcja węzła Giszowiec wpisuje się w systemowe myślenie o zrównoważonym transporcie w Katowicach
Koncepcja węzła Giszowiec wpisuje się w systemowe myślenie o zrównoważonym transporcie w Katowicach materiały inwestora
Przebudowa węzła Giszowiec: najtańsza oferta opiewa na 230, a najdroższa na ponad 300 mln złotych. Kiedy poznamy wykonawcę, nie wiadomo. Teraz trzeba oferty przeanalizować.

Osiem firm przesłało oferty na rozbudowę i przebudowę dwóch odcinków dróg krajowych nr 81 (ul. 73 Pułku Piechoty) i 86 (ul. Pszczyńska) w Katowicach o łącznej długości 3,62 km. To ważny dojazd do autostrady A4

Oferty złożyły następujące firmy:
1. BANIMEX Sp z o.o. – 233.082.351,95 zł

2. Moto-Engil Central Europe S.A. – 264.132.423, 45 zł

3. PORR S.A. – 309.334.178,99 zł

4. Budimex S.A. – 257.704.194,49 zł

5. STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o. – 294.562.138,52 zł

6. EUROVIA POLSKA S.A. – 282.809.551,79 zł

7. NDI S.A. – 247.381.551,79 zł

8. IDS-Bud S.A. – 277.980.000 zł

Obecnie trwa analiza złożonych ofert i kosztorysów, która ze względu na zakres zamówienia może trwać nawet do kilku miesięcy. Zgodnie z przetargiem w wyborze wykonawcy pod uwagę brana jest w 60 proc. - cena oraz w 40 proc. - doświadczenie. Po wyłonieniu wykonawcy będzie miał on 22 miesiące na realizację inwestycji.

Przypomnijmy, że miasto Katowice otrzymało dofinansowane na poziomie 85 proc. wartości inwestycji przebudowy DK 81 etap 1 i etap 4 o łącznej kwocie blisko 450 mln zł (etap 1 – 338,3 mln, etap 4 – 111,5 mln zł). Te inwestycje zostaną dofinansowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, IV osi priorytetowej – Infrastruktura drogowa dla miast (Działania 4.2 - Zwiększenie dostępności transportowej ośrodków miejskich leżących poza siecią drogową TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego). W przypadku etapu 4 trwają obecnie procedury przetargowe.

- Te inwestycje o wartości ponad pół miliarda złotych są ważnym krokiem w udoskonalaniu transportu w regionie. Chcemy osiągnąć dwa cele. Po pierwsze, oddzielimy ruch wewnętrzny od tranzytowego, a po drugie upłynnimy ruch w dwóch wąskich gardłach komunikacyjnych Katowic, z których jedno jest zlokalizowane na skrzyżowaniu autostrady A4 i DK 86 (węzeł Murckowska - red.) – a więc węźle o największym natężeniu ruchu samochodowego w Polsce. Płynny ruch pojazdów jest bardziej przyjazny środowisku, bo pozwala ograniczyć emisję spalin oraz hałas, a także pozwala zaoszczędzić czas kierowców. Realizacja dwóch projektów zwiększa także dostępność komunikacyjną nie tylko dla mieszkańców Katowic i regionu, ale też obszarów położonych przy dalszych odcinkach dróg DK81 i DK86. O zyskach mówimy więc zarówno w perspektywie ekonomicznej, jak i społecznej. W kontekście powstania metropolii śląskiej mówimy także o czynniku mocno podnoszącym konkurencyjność całego naszego regionu – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Inwestycje te wpisują się w systemowe myślenie o zrównoważonym transporcie w Katowicach – który musi oznaczać udogodnienia dla transportu indywidualnego, ale także komunikacji publicznej. Ruszyła już budowa węzła przesiadkowego w Ligocie, a na trzy kolejne trwają procedury przetargowe. Łącznie zaplanowano osiem takich inwestycji. Ponadto trwają prace nad połączeniem tramwajowym dla południa Katowic oraz stale rozbudowywana jest infrastruktura rowerowa.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Największe absurdy Śląska i całej Polski. Nie uwierzycie, jeśli nie zobaczycie

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Wakacje w mieście nie muszą być nudne! Można się o tym przekonać odwiedzając Silesia City Center. Na Placu Słonecznym powstało sportowo-rekreacyjne centrum rozrywki o nazwie Silesia Summer Park. Na jego terenie znajduje się wszystko, czego potrzeba do dobrej zabawy: pole do mini golfa, boisko do streetballu, ścianka wspinaczkowa, a także park linowy dla najmłodszych w formie małpiego gaju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera