Przed nami 50 fascynujących tygodni w Katowicach - Europejskim Mieście Nauki 2024

Materiał informacyjny Miasta Katowice
Fot. Radosław Kaźmierczak. MCK i Spodek
Fot. Radosław Kaźmierczak. MCK i Spodek
Niektórzy mogą tego jeszcze nie wiedzieć, ale Katowice będą Europejskim Miastem Nauki w 2024. Skoro jednak już to ustaliliśmy, to warto również dowiedzieć się, co konkretnie będzie się działo w Katowicach, z jakich atrakcji można skorzystać albo w jaki sposób wziąć udział w międzynarodowej konferencji EuroScience Open Forum. EMNK 2024 gwarantuje szereg aktywności przeznaczonych dla osób w każdym wieku.

Organizatorzy wydarzeń odbywających się w ramach Europejskiego Miasta Nauki, czyli konsorcjum miasta Katowice oraz szkół wyższych zapewniają, że w mieście nauki… z nauki można stworzyć nowy przemysł.

- Nauka niejedno ma imię i jest niezbędna, by rozumieć i udoskonalać otaczającą nas rzeczywistość. Katowice staną się w przyszłym roku wielkim laboratorium, a do przeprowadzenia badań i eksperymentów zapraszamy nie tylko środowisko akademickie i uczniowskie, ale wychodzimy z naszymi propozycjami do każdego, bez względu na wiek i poziom wykształcenia. Już dziś zachęcam do uczestnictwa w wydarzeniach, które w związku z tym będą się odbywały przez cały rok na terenie miasta - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

50 tygodni z nauką, czyli co się będzie działo?

W 2024 r. powstanie Miasto Nauki, oparte na 3 fundamentach:

 1. całorocznym programie obchodów EMNK 2024 budowanym wokół 50 zagadnień polskiej i światowej nauki, których rozwiązanie ma bezpośredni wpływ na nasze życie;
 2. doskonałości naukowej, w tym organizacji konferencji EuroScience Open Forum – europejskiej platformy dyskusji o przyszłości nauki;
 3. infrastrukturze Miasta Nauki, czyli dążenia do utworzenia w Katowicach Zielonej Strefy Nauki oraz stworzenia w regionie Sieciowego Centrum Nauki prowadzonego przez uczelnie Konsorcjum. Sercem zmian i osią dla planowanych zmian infrastrukturalnych jest rzeka Rawa i dążenie do przywrócenia jej mieszkańcom.

Idee 50 tygodni tematycznych koncentrować się będą wokół 6 ścieżek tematycznych Europejskiego Miasta Nauki: zdrowie i jakość życia, klimat i środowisko, przemysły przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe oraz kreacja i krytyka.

- Wydarzenia wpisane w program EMN Katowice 2024 będą spełniały potrzeby na czterech poziomach zasięgów: lokalnym, regionalnym, krajowym bądź europejskim, co pozwoli na kompleksową prezentację miasta w kontekście szeroko pojmowanej nauki. Dzięki temu lokalna społeczność odczuje, że realizowane inicjatywy mają realny wpływ na codzienność, a w skali regionu dojdzie do zwiększenia integracji środowisk: akademickiego, edukacyjnego i gospodarczego. W skali kraju projekty będą oddziaływać na atrakcyjność turystyczną Katowic oraz postrzeganie miasta jako silnego ośrodka akademickiego co powinno przełożyć się również na zwiększenie rozpoznawalności miasta i śląskich uczelni na poziomie europejskim - podkreślają organizatorzy wydarzenia.

Każdy spośród zaplanowanych 50 tygodni będzie miał swojego kuratora, eksperta w wybranej dziedzinie. Kuratorzy razem z pracownikami naukowymi, studentami, doktorantami oraz przedstawicielami otoczenia zewnętrznego uczelni, będą dbali o różnorodność proponowanych mieszkańcom aktywności. W każdym tygodniu znajdą się atrakcje zarówno dla dzieci czy młodzieży, jak i seniorów. Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 będzie oczywiście skupiało się w stolicy województwa śląskiego, jednak pojawią się również propozycje skierowane do mieszkańców innych miast regionu, co będzie odzwierciedleniem hasła, że nauka nie zna granic.

Czym jest EuroScience Open Forum 2024?

Warto jednak wiedzieć, że w programie Europejskiego Miasta Nauki przewidziano również wydarzenia strategiczne. Są wśród nich m.in.:

 • 12–15 czerwca 2024 - międzynarodowa konferencja EuroScience Open Forum (ESOF 2024) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach,
 • czerwiec – wrzesień 2024 - European Science in the City Festival – inicjatywa komisji europejskiej z szeregiem wydarzeń popularnonaukowych dotyczących europejskich misji badawczych.

Zostańmy chwilę przy ESOF 2024. To największa w Europie konferencja poświęcona interdyscyplinarnej i przekrojowej debacie na temat kultury naukowej, badań naukowych i innowacji, dla społeczeństwa i ze społeczeństwem. W Katowicach odbędzie się już 11. edycja tego wydarzenia, mającego wpływ na transformację nauki i świata. Podczas konferencji naukowcy, przedsiębiorcy, politycy, dziennikarze oraz mieszkańcy będą rozmawiać o najnowszych osiągnięciach z różnych dziedzin nauki i sztuki oraz ich wpływie na społeczeństwo.

Co ciekawe, wydarzeniu będzie towarzyszyła inicjatywa European Talent Fair, do której zaproszeni zostaną studenci młodzi naukowcy, start-upy, przemysł i inwestorzy w celu promowania talentów młodych ludzi i możliwości zatrudnienia w sektorze badawczym w całej Unii Europejskiej.

„Życie zmienia naukę” to temat przewodni ESOF 2024, a program konferencji poświęcony będzie następującym obszarom:

 • transformacja energetyczna,
 • zrównoważone środowisko,
 • tożsamość kulturowa i transformacje społeczne,
 • przemiany w obrębie doskonałości naukowej,
 • zdrowe społeczeństwo,
 • transformacja cyfrowa.

Konferencja ESOF jest organizowana od 2004 roku, gospodarzem każdej edycji jest miasto, które posiada tytuł European City of Science. Do tej pory otrzymały go: Sztokholm, Monachium, Barcelona, Turyn, Dublin, Kopenhaga, Manchester, Tuluza, Triest i Lejda.

Zobacz stronę w internecie!

Działa już strona internetowa EuroScience Open Forum (ESOF 2024). Pod adresem www.esof.eu znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje na temat wydarzenia, w tym 6 obszarów tematycznych konferencji. Można zapisać się też do newslettera, aby otrzymać informację o rozpoczęciu rejestracji wystąpień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!