Przed nami mistrzostwa świata w szachach szybkich i błyskawicznych. Jan-Krzysztof Duda jedynym Polakiem w zawodach

Łukasz Konstanty
Łukasz Konstanty
Jan-Krzysztof Duda to jedyny Polak, który weźmie udział w mistrzostwach świata w szachach szybkich i błyskawicznych.
Jan-Krzysztof Duda to jedyny Polak, który weźmie udział w mistrzostwach świata w szachach szybkich i błyskawicznych. Fot. Adam Jankowski / polska press
Najlepsi arcymistrzowie, na czele z aktualnym czempionem Norwegiem Magnusem Carlsenem, wystartują w mistrzostwach świata w szachach szybkich i błyskawicznych w Ałmatach (26-30 grudnia). Jedynak z Polski Jan-Krzysztof Duda będzie bronił srebrnego medalu w blitzu sprzed roku.

Mistrzostwa w Kazachstanie odbędą się z 12-miesięcznym przesunięciem. Przed rokiem gospodarzem imprezy miał być Nur-Sułtan, ale lokalni organizatorzy niemal w ostatniej chwili zrezygnowali i impreza trafiła do Warszawy.

Jan-Krzysztof Duda - wicemistrz świata w szachach błyskawicznych

Na PGE Narodowym medale w turnieju open szachów szybkich zdobyli 17-letni Nodirbek Abdusattorow z Uzbekistanu, który pokonał w finale po dogrywce Rosjanina Jana Niepomniaszczego. Brąz wywalczył obrońca tytułu Norweg Magnus Carlsen, a Jan-Krzysztof Duda zajął piąte miejsce. W rywalizacji kobiet triumfowała Rosjanka Aleksandra Kosteniuk, przed reprezentantką Kazachstanu Bibisarą Assubajewą i swoją rodaczką Walentiną Guniną.

Te same zawodniczki podzieliły między siebie czołowe lokaty w turnieju szachów błyskawicznych, ale tym razem na najwyższym stopniu stanęła Assubajewa, która wyprzedziła Kosteniuk i Guninę. W rywalizacji open w blitzu triumfował Francuz Maxime Vachier-Lagrave, wygrywając w barażu o złoto z Dudą. Brąz przypadł innemu z "Trójkolorowych" - Alirezie Firouzji.

Z wyjątkiem tego ostatniego w Ałmatach wystartują wszyscy medaliści z Warszawy, z tym że szachiści objętej sankcjami Rosji grać będą pod flagą FIDE. Inni faworyci to m.in. wyprzedzający Carlsena w rankingu blitza amerykańscy arcymistrzowie Hikaru Nakamura, który przed trzema laty w Moskwie wywalczył medale brązowy (szachy szybkie) i srebrny (blitz), oraz Fabiano Caruana.

W ostatniej w 2022 roku imprezie FIDE wystartuje blisko 300 szachistów i szachistek, w tym gronie jest 95 procent arcymistrzów ze ścisłej światowej czołówki.

Jan-Krzysztof Duda jedynym Polakiem w mistrzostwach świata w szachach

Tym razem Jan-Krzysztof Duda będzie w dalekim Kazachstanie jedynym uczestnikiem z Polski (przed rokiem w Warszawie wystartowało łącznie 52 Biało-Czerwonych). Arcymistrz z Wieliczki w turniejach o MŚ w rapidzie i blitzu zawsze walczy o najwyższe lokaty. W 2017 roku w Sankt Petersburgu zdobył srebro w szachach błyskawicznych, ustępując tylko Carlsenowi, a wyprzedzając Nakamurę. Przed trzema laty w Moskwie, gdzie w obu kategoriach open triumfował Norweg, Polak był siódmy w szachach szybkich i dziesiąty w błyskawicznych.

Najlepszy polski arcymistrz tym razem nie wystartował w zakończonych w minioną niedzielę mistrzostwach Europy w Katowicach, w których przed rokiem wywalczył złoty medal w blitzu. Do startu w Ałmatach przygotowywał się ze swoimi trenerami Kamilem Mitoniem i Grzegorzem Gajewskim na zgrupowaniu w Rymanowie. W piątek poleciał z tym pierwszym do Kazachstanu.

Na liście startowej, uwzględniającej aktualny ranking, Duda jest umieszczony na czwartym miejscu w turnieju szachów szybkich (za Carlsenem, reprezentującym Rumunię Richardem Rapportem i Nakamurą) i dziewiątym w blitzu (na czele Nakamura, Caruna, Carlsen i Chińczyk Yangyi Yu).

Począwszy od poniedziałku przez trzy dni uczestnicy rywalizować będą w szachach szybkich na dystansie 13 rund. Natomiast 29 i 30 grudnia odbędzie się 21-rundowy turniej blitza.

Pula nagród mistrzostw w Ałmatach jest taka sama jak w Warszawie - milion dolarów, z czego 700 tysięcy w turnieju open i 300 tys. w rywalizacji kobiet. (PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

MKOL dopuszcza Rosjan do startów, są jednak warunki

Materiał oryginalny: Przed nami mistrzostwa świata w szachach szybkich i błyskawicznych. Jan-Krzysztof Duda jedynym Polakiem w zawodach - Sportowy24

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie