Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami obchody 37. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

Bartosz Wojsa
Porozumienie zawarto 3 września 1980 r. w KWK Manifest Lipcowy
Porozumienie zawarto 3 września 1980 r. w KWK Manifest Lipcowy fot. arc. Joanna Kluzik-Rostkowska
W niedzielę 3 września przypada 37. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. To jedno z trzech Porozumień Sierpniowych, które zmieniły bieg historii.

3 września 1980 roku podpisano Porozumienie Jastrzębskie. To był wielki dzień dla Śląska

37 lat temu, 30 sierpnia, 31 sierpnia i 3 września 1980 roku, podpisano trzy dokumenty, które zmieniły bieg historii. To tzw. Porozumienia Sierpniowe (choć ostatnie datowane jest na początek września), które kończyły największą w powojennej historii Polski falę strajków robotniczych. Pierwsze porozumienie podpisała władza z robotnikami w Szczecinie, kolejne w Stoczni Gdańskiej, jako ostatnie podpisano Porozumienie Jastrzębskie. Do 21 postulatów wysuniętych przez załogi zakładów strajkujących na Wybrzeżu Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w KWK Manifest Lipcowy dołączył własne dotyczące spraw płacowych, socjalno-bytowych oraz zarządzania i organizacji pracy.
W tę niedzielę, 3 września, w mieście odbędą się z tej okazji uroczyste obchody. Świętowanie rozpocznie się od mszy świętej, która odbędzie się o godz. 9.30 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki 1A w Jastrzębiu-Zdroju (to ten kościół związany jest ze związkowcami od 1980 roku). – Po mszy, około godz. 11, uczestnicy złożą wieńce i kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego, który znajduje się przy kopalni Zofiówka – mówi Katarzyna Wołczańska z jastrzębskiego Urzędu Miasta.

To właśnie tam 3 września 1980 roku podpisano słynny dokument (miał 29 punktów). Wtedy dzisiejsza Zofiówka była Kopalnią Węgla Kamiennego Manifest Lipcowy (nazwa została zmieniona po 1989 roku, od 1 stycznia 2013 roku funkcjonuje jako Ruch Zofiówka przy KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej).

Organizacją tegorocznych obchodów tradycyjnie zajmuje się śląsko-dąbrowska Solidarność. I choć w zeszłym roku na uroczystościach pojawiła się m.in. premier RP – Beata Szydło, a jeszcze wcześniej zaszczycił Jastrzębie swoją obecnością prezydent RP – Andrzej Duda, to w tym roku najwyższych władz państwowych nie będzie.
Nieoficjalnie jednak mówi się o tym, że Solidarność stara się o to, by na obchodach pojawił się chociaż ktoś w randze ministra.

Na pewno nie zabraknie, jak zwykle, władz miasta, na czele z prezydent Anną Hetman. Co roku pojawiają się też posłowie na Sejm RP z Jastrzębia-Zdroju, jak Krzysztof Gadowski (PO) czy Grzegorz Matusiak (PiS).
Były obawy, czy podczas święta nie dojdzie do zgrzytów. Pojawiły się po tym, jak w Gdańsku wojewoda cofnął zgodę na organizację uroczystości na placu Solidarności Komitetowi Obrony Demokracji i uznał, że w świetle obowiązującej od niedawna ustawy, pierwszeństwo do obchodów w tym miejscu ma NSZZ Solidarność. Sytuacja w Jastrzębiu raczej się jednak nie powtórzy, do urzędu nie wpłynął żaden wniosek z prośbą o zgodę na „dodatkową” manifestację.

Górnicy wywalczyli:

Wśród najważniejszych postulatów, o jakie wnosił Międzyzakładowy Komitet Strajkowy KWK Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju, znalazły się sprawy płacowe, socjalno-bytowe oraz zarządzania i organizacji pracy.
Rząd PRL zaakceptował i zapisał w protokole takie postulaty jak: wprowadzenie wolnych sobót i niedziel, obniżenie wieku emerytalnego dla pracowników dołowych, zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w niektórych kopalniach, zaliczenie pylicy płuc do chorób zawodowych, przyznanie dodatków pieniężnych za rozłąkę dla pracowników mieszkających z dala od rodzin, ograniczenie administracji, wprowadzenie racjonalnej gospodarki węglem kamiennym, przyznanie deputatu węglowego pracownikom zatrudnionym w górnictwie (wszystkim), podniesienie wysokości zarobków w ścisłej relacji ze wzrostem kosztów utrzymania, wprowadzenie pułapu minimalnej i maksymalnej płacy.

Co Ty wiesz o Jerzym Ziętku? Rozwiąż QUIZ DZ

Szkolna wyprawka 2017. Ile kosztuje? CENY BIEDRONKA, KAUFLAND, TESCO, CARREFOUR, AUCHAN

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty