Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przerażające nagranie z Gliwic. Było o krok - i to dosłownie - od tragedii! Odśnieżali dach bez żadnych zabezpieczeń

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od kilku dni w mediach społecznościowych krąży nagranie dwóch mężczyzn, którzy odśnieżają dach na jednym z bloków w Gliwicach. I oczywiście wszyscy są im bardzo wdzięczni za wykonaną pracę. O co zatem cały szum? O sposób jej wykonania. Panowie bez żadnego zabezpieczenia stoją niemal przy samej krawędzi budynku. Wystarczył jeden zły ruch, jeden krok - i to dosłownie - poślizgnięcie się i mogło dojść do tragedii....

Przerażające nagranie z Gliwic. Mogło dojść do tragedii...

W ostatnich dniach w naszym regionie nasiliły się opady białego puchu. W związku z tym służby apelują do zarządców i właścicieli budynków, szczególnie wielkopowierzchniowych, o bieżące odśnieżanie dachów. Spadające z dachów sople lub ciężkie zwały śniegu mogą stanowić zagrożenie dla pieszych. Na jednym z gliwickich osiedli rzeczywiście postanowiono o to zadbać. I to w sposób, który wręcz do czerwoności rozgrzał internautów.

Na profilu serwisu "Dzisiaj w Gliwicach" opublikowano nagranie z udziałem dwóch mężczyzn, którzy odśnieżają dach kilkupiętrowego budynku. Pokrywa śnieżna jest pokaźna. Obaj chodzą z łopatami tuż przy krawędzi bloku. I może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że panowie nie mają żadnego zabezpieczenia. Wystarczył jeden zły ruch, jeden krok - i to dosłownie - poślizgnięcie się i mogło dojść do tragedii...

emisja bez ograniczeń wiekowych

Gdy filmik został opublikowany, w sieci zawrzało. To tylko niektóre z komentarzy internautów "Aż boję się patrzeć!", "Supermeni. Polecam się przypiąć, bo spada się naprawdę szybko i później trochę boli...", "Panowie życie jest jedno, proponuję nim nie szastać", "Zero przepisów BHP. Sami proszą się o wypadek", "Aż mi niedobrze jak na to patrzę, już mam przed oczami jak któryś spada", "Czy ci ludzie są poważni. I takie lekceważenie doprowadza do tragedii", "Gdzie BHP - wystarczy linka z paskiem i jest bezpieczniej".

Odśnieżane zgodne z zasadami bezpieczeństwa

Przy tej okazji przypominamy, że niedopełnienie obowiązków związanych z odśnieżaniem dachów i chodników jest zagrożone karami. Mówi o tym nie tylko ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach, czy prawo budowlane (kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności), ale także kodeks wykroczeń. Należy pamiętać, że osoba, na której ciążą przedmiotowe obowiązki, może również ponieść odpowiedzialność cywilnoprawną za wypadki zaistniałe na obszarze swojej nieruchomości.

Sam obowiązek odśnieżania to jedno. Druga kwestia to fakt, że powinno być ono wykonywane zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy.

Od śnieża nie jest pracą na wysokości, dlatego, aby zmniejszyć do minimum ryzyko wypadku należy dopuszczać do odśnieżania osoby:

  • z aktualnym zaświadczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do prac na wysokości,
  • po odbytym szkoleniu BHP ogólnym i stanowiskowym oraz szkoleniu z zakresu ochrony przed upadkiem,
  • zapoznane z oceną ryzyka na danym stanowisku pracy.

Osoba, która odpowiada za prace przy odśnieżaniu, powinna:

  • sprawować bezpośredni nadzór nad pracownikami,
  • wyposażyć pracowników w stosowne środki ochrony indywidualnej,
  • opracować planratowniczo-ewakuacyjny.

Poza tym stanowisko pracy musi posiadać wydzielone strefy niebezpieczne, zarówno na dachu, jak i w miejscach „zrzucania” śniegu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera