Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz odpowiedzialność i zachowanie zdrowego rozsądku to podstawa podczas jazdy samochodem

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Policja Śląska
Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz odpowiedzialność i zachowanie zdrowego rozsądku to podstawa podczas jazdy samochodem. Policja Śląska apeluje o godne z zasadami poruszanie się w ruchu drogowym, bowiem czynnik ludzki ma zazwyczaj decydujący wpływ na przebieg wydarzeń. Przypominanie o tego typu kwestiach i wpływanie na świadomość społeczną to jedno z zadań, jakie policjanci realizują w ramach wakacyjnych akcji, związanych z bezpieczeństwem na drogach. Funkcjonariusze z Policji Śląskiej podpowiadają kierowcom, jak dotrzeć do celu i nie narażać siebie, pasażerów oraz innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo.

Zmiana nawyków na lepsze może okazać się kluczowa

Jak informuje Policja Śląska, na zdarzenia drogowe mają wpływ nie tylko usterki czy nieprzewidziane problemy, związane ze stanem technicznym pojazdów. Podkreślają, że zazwyczaj przyczyną wypadku jest ludzki błąd bądź nieprzepisowa jazda samochodem. Zwracają przy tym uwagę, że bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów oraz niejednokrotnie innych użytkowników ruchu drogowego zależy od postawy kierującego autem. W związku z tym apelują o to, by nie tylko zadbać o dobry stan techniczny samochodu, ale również zmienić nawyki jazdy, co może okazać się kluczowe.

– Bezpieczeństwo podczas jazdy to umiejętność przewidywania sytuacji na drodze oraz nabranie właściwych nawyków. Bardzo ważny jest stan techniczny naszego pojazdu, warunki panujące na drodze, ale również to, kto siedzi za kierownicą. Bezpieczeństwo w znacznej mierze zależy od kierowcy i jego podejścia do zasad bezpiecznej jazdy samochodem oraz odpowiedniego przygotowania pojazdu do trasy. Zmiana złych nawyków na te właściwe może w znacznej mierze wpłynąć pozytywnie na codzienną jazdą autem – zaznacza Policja Śląska.

Ważne są zachowanie zdrowego rozsądku i odpowiedzialność

Według policji, istotna dla kierującego samochodem powinna być świadomość co do konsekwencji nieprawidłowego poruszania się po drogach. Każdy nieprzemyślany ruch, brak poczucia odpowiedzialność oraz brawura mogą skończyć się dla niego i nierzadko też innych uczestników ruchu tragicznie. Policjanci radzą więc, by przed udaniem się w trasę wypocząć i zregenerować siły, by podczas jazdy móc kontrolować to, co dzieje się wokół. Ważna bowiem jest koncentracja, refleks oraz spostrzegawczość, na które niekorzystnie wpływa też złe samopoczucie. Ich brak oznacza nieumiejętność reagowania na czas. Poza tym, podczas prowadzenia pojazdu trzeba zachować zdrowy rozsądek, czyli dostosować jazdę do warunków, jakie panują na drodze.

– Pamiętajmy o robieniu przerw podczas dalekich podróży. Przeanalizujmy trasę, zapoznajmy się, gdzie są prace remontowe, zwężenia czy objazdy. Nie jeździjmy na pamięć. Pamiętajmy, że piękna pogoda to również oślepiające światło. Podczas niepogody czy w trakcie jazdy nocą bądźmy skupieni i ostrożni. Zwracajmy uwagę na znaki ostrzegające o zwierzynie leśnej – radzi policja.

Zachowanie zdrowego rozsądku to także jazda zgodnie z przepisami, a zatem również z odpowiednią prędkością.

– Miejmy świadomość, że ograniczenia prędkości są dostosowane do terenu i infrastruktury drogowej. Choć niektóre mogą wydawać się bezsensowne, powinno się ich przestrzegać. Bezpieczna jazda to taka, która jest dostosowana do warunków na drodze. Na mokrej czy oblodzonej nawierzchni droga hamowania naszego auta znacznie się wydłuża. Nadmierna prędkość jest najczęstsza przyczyną najpoważniejszych wypadków drogowych – apeluje policja.

Każdy kierowca powinien przygotować się do jazdy

Przed wyruszeniem w drogę należy pamiętać też o podstawowych zasadach, związanych ze stanem technicznym pojazdu, a także zadbać o dopilnowanie takich kwestii jak odpowiednie ogumienie czy ciśnienie w oponach i oczywiście zapięcie pasów bezpieczeństwa, prawidłowo ustawione lusterka oraz fotele.

– Zanim wyruszymy w podróż, ustawmy odpowiednio fotel, zadbajmy o odpowiednia odległość od pedałów, oraz przestrzeń nad naszą głową. Ważne są również ustawienia zagłówka. Nieodpowiednia wysokość zagłówka grozi tym, że podczas kolizji lub gwałtownego hamowania dojdzie do urazu odcinka szyjnego kręgosłupa. Pamiętajmy o pasach i fotelikach dla dzieci. Obowiązek zapinania pasów dotyczy nie tylko kierującego, ale też pasażerów. Odpowiedzialny kierowca zwróci uwagę pasażerowi, że powinien zapiąć pasy, ze względu na swoje bezpieczeństwo – zauważa policja.

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera