Przyjmiemy 60 tysięcy pątników

Bartosz Pudełko
Udostępnij:
W lipcu przyszłego roku nie tylko Kraków, ale i cała Polska, staną się centrum świata dla milionów pielgrzymów. Chodzi oczywiście o Światowe Dni Młodzieży, w których udział weźmie papież Franciszek. Organizacja kluczowych wydarzeń w Małopolsce, według dokumentów, do których dotarła "Gazeta Krakowska", może pochłonąć ponad 200 mln zł, a licząc koszty prowadzonych w związku z ŚDM inwestycji, nawet 600 mln zł. Większości tych pieniędzy wciąż jeszcze nie ma. W związku z tym w niedzielę w parafiach w całej Polsce prowadzona będzie trzecia z czterech oficjalnych zbiórek. Nie inaczej będzie na terenie diecezji województwa śląskiego, które z racji swojego położenia, odegra w Światowych Dniach Młodzieży wyjątkowo ważną rolę.

- Same uroczystości w Krakowie poprzedzą dni w diecezjach w całym kraju. Na terenie województwa śląskiego spodziewamy się ok. 60 tys. osób - mówi ks. Marcin Wierzbicki, koordynator ŚDM w archidiecezji katowickiej. Tylko na jej terenie zakwaterowanie znajdzie 20 tys. pątników. Organizatorzy szukają dla nich miejsca u śląskich rodzin i w parafiach. Pielgrzymi będą u nas mieszkać, modlić się, zwiedzą nasze miasta oraz wezmą udział w dużym wydarzeniu plenerowym na Muchowcu. Kosztować ma to według wstępnych szacunków ok. 11-12 mln zł.

Pielgrzymi przyjadą nie tylko do Krakowa

Dwa do trzech milionów pielgrzymów z całego świata - szacunkowo tyle osób przyjedzie od 26 do 31 lipca przyszłego roku do Krakowa i okolic na Światowe Dni Młodzieży. Z jednej strony to olbrzymia promocja, ale z drugiej ogromne wyzwanie organizacyjne, które kosztować ma, według informacji "Gazety Krakowskiej", co najmniej 202 mln zł. I to nie licząc kosztów trwających inwestycji, które posłużą nie tylko ŚDM, ale powstają przy ich okazji (razem z nimi koszty sięgają nawet 600 mln zł).

Skąd pieniądze?

Jak podaje GK, większości tej kwoty jeszcze nie ma. W kosztach zresztą partycypują sami pielgrzymi, wykupując pakiety. W zależności od długości pobytu czy standardu wynajmowanych pomieszczeń, zapłacą od 150 do 690 zł. Część kosztów pokryje również komitet organizacyjny ŚDM, część kuria, ale na barkach krakowskiego samorządu wciąż spoczywać będą olbrzymie wydatki. Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, zwrócił się o pomoc do Ministerstwa Finansów.

Wsparcie ma wpłynąć też od wiernych w całej Polsce. W najbliższą niedzielę odbędzie się trzecia już oficjalna zbiórka środków na organizację ŚDM. Prowadzona będzie we wszystkich parafiach w kraju na zasadzie dobrowolności. Nie ma określonych kwot, którymi pozostałe regiony kraju mają wspomóc Małopolskę.

Wciąż mówimy jednak o finałowym etapie Światowych Dni Młodzieży. Wcześniej, bo od 20 do 24 lipca, trwać będą tzw. dni w diecezji. Pielgrzymi, zanim wyruszą do Krakowa, spędzą je w różnych parafiach w całym kraju. Za organizację tego etapu odpowiadają już konkretne diecezje, samorządy i regionalne grupy koordynatorów. W pięciu diecezjach województwa śląskiego miejsce ma znaleźć ok. 60 tys. osób, w tym 20 tys. na terenie samej archidiecezji katowickiej.

- Już teraz mamy zarejestrowaną grupę 20 tys. pielgrzymów. Szukamy dla nich miejsca, przede wszystkim u rodzin wiernych. Wielu już wyraziło chęć goszczenia pielgrzymów, ale wciąż jeszcze apelujemy o pomoc - przyznaje ks. Marcin Wierzbicki, duszpasterz młodzieży i koordynator ŚDM w archidiecezji katowickiej.

Modlitwa, ale i rekreacja

Dni, które pielgrzymi spędzą w naszym regionie, są już zaplanowane. Grupy zostaną podzielone między parafialne centra ŚDM. Dojadą do parafii na własny koszt, następnie zostaną zakwaterowani u rodzin, u których otrzymają nocleg i część posiłków. Każdego dnia będą brać udział w modlitwach i mszach św. w parafiach. Otrzymają również prowiant. Przewidziano czas na zwiedzanie miast, sport, rekreację czy kulturę oraz oczywiście na integrację. Zwieńczeniem tego tygodnia będzie duże wydarzenie plenerowe na lotnisku na Muchowcu 23 lipca. Wezmą w nim udział nie tylko pielgrzymi, ale również wierni z diecezji. W sumie możemy się spodziewać na lotnisku kilkudziesięciu tysięcy osób.

- Będzie to czas na wspólną modlitwę, przeżycia duchowe, ale również na zabawę. Zaplanowaliśmy m.in. koncert plenerowy. Miejsce jest wyjątkowe, bo związane z wizytą Jana Pawła II w 1983 roku - mówi ks. Wierzbicki.

Organizacja pobytu pielgrzymów na terenie samej archidiecezji katowickiej kosztować ma według szacunków 11-12 mln zł. Podobnie jak przy udziale w finałowym etapie, tak i w tym pątnicy partycypują w kosztach. Pakiety kosztować mają 30 euro. Jak zapewnia ks. Marcin Wierzbicki, nie ma w tej chwili zagrożeń związanych z organizacją. Zaangażowane są w nią również samorządy lokalne i regionalny.

Na tym nie koniec szczególnej roli województwa śląskiego podczas Światowcych Dni Młodzieży. W czerwcu episkopat potwierdził, że papież Franciszek odwiedzi podczas pielgrzymki do Polski nie tylko Kraków, ale również Jasną Górę. Szczegóły jego wizyty w Częstochowie nie są jeszcze znane. Ponadto dekanat mysłowicki, z racji sąsiedztwa z Małopolską, będzie brał udział w organizacji wydarzeń centralnych.
współpraca: D. Serafin, P. Rąpalski/gK

Ile to kosztuje?

"Gazeta Krakowska" dotarła do wyliczeń kosztów organizacji centralnych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Najwięcej pochłoną inwestycje, takie jak np.: remonty i rozbudowa dróg (ponad 50 mln zł), remonty szkół (6,5 mln zł), budowa przystanku kolejowego Kraków-Sanktuarium (28 mln zł), zakup pojemników na odpady (8 mln zł) czy odwodnienie terenu, na którym odbędzie się główna msza (3,2 mln zł). Pozostałe koszty związane z organizacją wydarzenia są mniejsze, ale wciąż sporo tu wydatków, m.in.: wynajem Centrum Kongresowego na Biuro Prasowe ŚDM (1 mln zł), rezerwacja Kraków Areny na wydarzenie kulturalne (1 mln zł), udostępnienie szkół i ich utrzymanie przez tydzień (2 mln zł), wywóz śmieci i gospodarka odpadami (8 mln zł), kursowanie dodatkowych 40 autobusów i 25 tramwajów (13,5 mln zł), zakup 33 samochodów dla straży miejskiej (4 mln zł), remonty siedzib straży miejskiej (1,3 mln zł), zakup sprzętu multimedialnego, komputerów, sprzęt audio-wideo i zatrudnienie 16 osób w biurze prasowym magistratu (3 mln zł) czy zakup samochodu dowodzenia i łączności (1,5 mln zł). (BP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie