Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rada Górnośląska: Opinie w sprawie Muzeum Śląskiego odpowiedzią na polityczne zapotrzebowanie

AGA
Opinie o wystawie w Muzeum Śląskim są ferowane na doraźne polityczne zapotrzebowanie, co ma niewiele wspólnego z prawdą historyczną - twierdzi Rada Górnośląska. I rekomenduje ustalenie dwóch świąt regionalnych.

Rada Górnośląska, skupiająca najważniejsze śląskie organizacje, wystosowała list otwarty w sprawie Muzeum Śląskiego. Zdaniem przedstawicieli Rady sytuacja w sprawie muzealnej wystawy zmierza w złym kierunku.

"W sposób tendencyjny, wyraźnie na doraźne polityczne zapotrzebowania i bez jakiegokolwiek związku z obiektywną prawdą historyczną, oraz wbrew ustaleniom wybitnych autorytetów naukowych ferowane są opinie o przyszłej ekspozycji, negujące jej wydyskutowany przez specjalistów kształt" - czytamy w dokumencie

Jak wynika z listu "tendencjom tym zdają się ulegać niektórzy przedstawiciele władz Województwa Śląskiego". Rada obawia się, że z pozamerytorycznych powodów planowana ekspozycja zostanie tak zmieniona, że zatraci się rzeczywisty obraz historii Górnego Śląska - co otwarcie postulowane jest w wielu publicystycznych i politycznych enuncjacjach. - Dodatkowym źródłem naszego najgłębszego niepokoju jest nieuregulowana sytuacja na stanowisku dyrektora Muzeum Śląskiego, co także wydaje się mieć związek z powyżej opisanymi tendencjami - czytamy w liście.

Rada chce uregulowania muzealnictwa na Górnym Śląsku tak, "by poszczególne najważniejsze placówki w sposób komplementarny i pełny prezentowały przeszłość Górnego Śląska we wszystkich obszarach kultury materialnej i duchowej, oraz historii politycznej, nie powielając wzajemnie zawartości tematycznej swoich ekspozycji".

"Potrzebne jest powołanie grupy specjalistów do rozwiązania tego problemu w obu górnośląskich województwach: Opolskim i Śląskim. Potrzebna jest też wola polityczna w tym kierunku, na którą Rada Górnośląska liczy ze strony przedstawicieli społeczeństwa wybranych w demokratycznych wyborach do władz obu wymienionych wyżej województw" - głosi fragment listu.

Rada jednogłośnie postanowiła też zarekomendować obchody dwóch świąt regionalnych. Są to:

1. Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej upamiętniający męczeństwo i śmierć wielotysięcznej rzeszy Górnoślązaków uwięzionych w obozach na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i wywiezionych do ZSRR. Jako symboliczny dzień upamiętnienia, trwającej przez kolejne powojenne lata gehenny górnośląskiej ludności, przyjęto ostatnią niedzielę stycznia każdego roku. Jest to zgodne z tym, co wcześniej postanowiły Sejmiki Samorządowe obydwu górnośląskich województw: Opolskiego i Śląskiego. Rada Górnośląska apeluje, by w tym dniu każdy zapalił, choć jedną symboliczną świeczkę dla uczczenia pamięci pomordowanych i zamęczonych Górnoślązaków.

2. Dni Samorządności Śląskiej upamiętniające dwa historyczne wydarzenia; ustanowienia 15 lipca 1920r. autonomii dla inkorporowanej do II RP części Górnego Śląska, oraz powołania 17 lipca 1402 roku pierwszego zgromadzenia wszystkich śląskich stanów, czyli pierwszego śląskiego sejmu - co stanowiło o wyjątkowej i autonomicznej pozycji całego Śląska, będącego wówczas częścią Korony Czeskiej.


*Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
*Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Zatrzymany na Słowacji ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
*Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!